Redakciji Telegrama pridružio se književnik Ivan Lovrenović, njegovu prvu kolumnu potražite u subotu

Poznati književnik, publicist i esejist od ove subote u Telegramu

FOTO: PIXSELL

Redakcija Telegrama ovim putem obavještava čitatelje da nam se pridružio Ivan Lovrenović, cijenjeni književnik, publicist i esejist. Prvu kolumnu Ivana Lovrenovića potražite u sljedećem broju tiskanog Telegrama, na kioscima od subote, 18. srpnja.

Ivan Lovrenović rođen je u Zagrebu 1943. godine. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu gdje je studirao južnoslavensku književnost, jezik i etnologiju. Do 1976. predavao je u gimnaziji u Mrkonjić-Gradu, a potom je radio u Sarajevu kao urednik u reviji za kulturu Odjek, te kao urednik u izdavačkim kućama Veselin Masleša i Svjetlost.

Eseji o ratu u svjetskim medijima

Zbog rata je 1992. bio prisiljen zajedno s obitelji napustiti Sarajevo, i zato je od 1993. do 1996. živio u egzilu u Zagrebu i Berlinu. Nakon Dejtonskoga sporazuma i reintegracije sarajevskog naselja Grbavice 1996. godine, vratio se u Sarajevo. Lovrenovićeve tekstove i eseje o ratu objavljivali su važni svjetski mediji poput The New York Timesa, Die Zeita i Frankfurter Allgemeine Zeitunga.

Književnu prozu, eseje, novinske članke i komentare Lovrenović objavljuje od 1969. godine. Njegovi radovi su često prevođeni na strane jezike, pa je tako Unutarnja zemlja, knjiga o kulturnoj povijesti Bosne i Hercegovine, objavljena na njemačkom, češkom, mađarskom i engleskom jeziku.

Aktivno je sudjelovao u radu više biblioteka. Za Kulturno nasljeđe Bosne i Hercegovine uredio je 30-ak izdanja. Između 1993. i 1997. uređivao je ediciju bosanske egzilantske književnosti Ex Ponto u zagrebačkoj izdavačkoj kući Durieux. Uredio je i književnu biblioteku Dani, u kojoj je tijekom 2004. i 2005. u Sarajevu objavljeno 60 knjiga.

Časopisi i brojne nagrade

Lovrenović je bio među osnivačima bosanskohercegovačkoga centra međunarodnoga PEN kluba koji je 1992. osnovan u Sarajevu za vrijeme najgorih ratnih zbivanja. Iste godine je sudjelovao i u pokretanju sarajevskoga tjednika Dani čiji je stalni suradnik bio sve do 2010. Bio je i član uredništva zagrebačkog časopisa za kulturu demokracije Erasmus, te član uredništva news-magazina Tjednik. Pokrenuo je i sarajevski časopis za kulturu, znanost, društvo i politiku Forum Bosnae kojeg je samostalno uređivao od 1998. do 2003. Pisao je i za Feral Tribune, sve do njegova gašenja 2008. godine.

Lovrenović višestruko je nagrađivani autor. Za esej Ivo Andrić, paradoks o šutnji 2009. je dobio nagradu Midhat Begić koju dodjeljuju PEN i časopis Novi Izraz. Za roman Nestali u stoljeću prošle godine je dobio nagradu Meša Selimović, i to za najbolji roman na govornom području Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije.