Rijeka, Osijek, Bjelovar... svi izlaze s donacijama za Petrinju. Zagreb, koji je dao 750 milijuna za žičaru, šuti

Doniraju veliki i mali gradovi, pa i županije, svi sukladno svojim mogućnostima. Donacije iz Zagreba još nema

Otkako je područje Petrinje u utorak pogodio razoran potres od 6,2 po Richteru, pozivima za pomoć odazvali su se brojni hrvatski gradovi i županije. Pomažu Petrinji i okolici u ljudstvu, mehanizaciji, potrepštinama, ali i novcu.

Velik je broj županija i gradova koji su donirali novac za Petrinju, ali na tom popisu, barem zasad, nema jednog grada – Zagreba, čiji je gradonačelnik Milan Bandić za žičaru izdvojio 750 milijuna kuna.

Zagreb je poslao interventne timove u Petrinju

Kontaktirali smo Grad Zagreb s pitanjem jesu li donirali novac području pogođenom potresom, a dobili smo odgovor kako nisu, ali kako su poslali službe Grada u pomoć Petrinji i okolici. Na naš upit planiraju li donirati novac, kažu nam kako je to u planu.

“Grad Zagreb je odmah nakon razornog potresa na područje Petrinje i Siska uputio interventne timove Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, vatrogasce obučene za spašavanje iz ruševina, specijalni kontejner koji sadrži opremu za spašavanje iz ruševina, 100 kreveta, cerade za prekrivanje krovova i šatore koje su pomogli podizati članovi Gradskog društva Crvenog križa Zagreb”, stoji na stranicama grada.

Osim toga, objavljeno je i kako su pomoć unesrećenima na području Petrinje, Siska i Gline pružile i ekipe zagrebačke hitne pomoći, konkretno 16 timova, koji su, između ostalog, u zagrebačke bolnice prevezli 72 pacijenta. “Zagrebačka hitna je također imala niz intervencija u Zagrebu nakon potresa, no srećom riječ je o lakšim ozljedama. Zagrebački vatrogasci, njih 85, nesebično je također pružilo pomoć na terenu u Petrinji i Sisku, s 12 vatrogasnih vozila”, zaključuju.

Novac doniraju gradovi i županije, među prvima se javili Dalmatinci

Velik broj drugih gradova i županija od dana potresa dogovara i upućuje novčanu pomoć za Petrinju i okolicu. U utorak su se na videosastanku gradonačelnici četiriju najvećih dalmatinskih gradova dogovorili da će otkazati najavljene novogodišnje programe i da će svaki grad odmah uplati po 150 tisuća kuna za pomoć.

“Naši gradovi stoje vam na raspolaganju i spremni smo pružiti pomoć”, poručili su u zajedničkoj izjavi gradonačelnici Splita Andro Krstulović Opara, Dubrovnika Mato Franković, Zadra Branko Dukić i Šibenika Željko Burić. Split je dodatno uplatio i 200.000 kuna Crvenom križu za potrebe u Petrinji.

Doniraju Imotski, Vinkovci, Osijek, Samobor….

Grad Bjelovar uplatio je u srijedu 50 tisuća kuna Gradu Petrinji iz pričuve gradonačelnika. Osijek je u hitnoj proceduri osigurao i uplatio 200 tisuća kuna pomoći potresom pogođenim gradovima Petrinji, Sisku i Glini te otkazao novogodišnji vatromet, rekao je gradonačelnik Ivan Vrkić. Grad Vinkovci će za pomoć u potresu stradaloj Petrinji iz proračuna izdvojiti 100.000 kuna, najavio je u srijedu na konferenciji za novinare gradonačelnik Ivan Bosančić.

Za stradale u razornom potresu, Grad Imotski uplatit će 100 tisuća kuna, o čemu je u srijedu navečer jednoglasnu odluku donijelo imotsko Gradsko vijeće. Riječka gradska komunalna i trgovačka društva osigurala su dodatnih 400 tisuća kuna pomoći za Petrinju, Glinu i Sisak, pa uz ranije osiguranih 400 tisuća iz gradskog proračuna, Rijeka na ta područja šalje ukupno 800 tisuća kuna, priopćeno je u četvrtak.

Pola milijuna kuna iz Samobora

Portal gradonačelnik.hr objedinio je još neke podatke o donacijama gradova. Javljaju kako će najveći iznos, kada se radi o gradovima, izdvojiti Grad Samobor, koji će za pogođene potresom uplatiti pola milijuna kina. Gradu Petrinji pomoći će se s 200 tisuća kuna, a Sisku i Glini s po 150 tisuća.

Pišu kako će Opatija donirati 300.000 kuna, dok će Đakovo uplatiti 200.000, jednako kao Koprivnica i Velika Gorica. Novac doniraju i Grad Bakar, kao i Crikvenica i Kaštela te Knin i Varaždin. Svi oni doniraju po 150.000 kuna. Iz pričuve su po 100 tisuća kuna izdvojili i Imotski, Trilj, Nin, Solin i Metković.

Osim navedenih gradova, ima još donacija iz drugih manjih gradova koji doniraju sukladno svojim mogućnostima. No, i dalje nema donacije grada Zagreba.

Doniraju i županije

Osim gradova, novac doniraju i županije. Iako su novac donirali najveći dalmatinski gradovi, donirala je i Splitsko-dalmatinska županija i to 200 tisuća kuna jednokratno, što je objavio župan Blaženko Boban.

Primorsko-goranska županija je za pomoć stanovnicima gradova koji su stradali u razornom potresu na području Sisačko-moslavačke županije osigurala ukupno 400 tisuća kuna, izvijestili su u srijedu iz županijske uprave.

Uz raniju donaciju od 100 tisuća, župan Zlatko Komadina odlučio je o još jednoj donaciji Primorsko-goranske županije od dodatnih 300 tisuća kuna, po 100 tisuća kuna za Petrinju, Sisak i Glinu.

Pola milijuna kuna iz Požeško-slavonske

Nedugo potom, javili su se iz Krapinsko-zagorske županije, čiji je župan, Željko Kolar, najavio kako će izdvojiti 150.000 kuna za pomoć stradalim područjima. Dubrovačko-neretvanska županija odlučila je uplatiti 200.000 kuna pomoći za sanaciju posljedica potresa, dok će kao pomoć stradalima u potresu u Sisačko-moslavačkoj županiji i gradu Petrinji, Varaždinska županija uplatiti iznos od 250 tisuća kuna.

Bjelovarsko-bilogorska županija uplatit će 250 tisuća kuna, cijelu rezervu iz 2020. godine, na račune potresom pogođenog područja, a ako bude potrebno, za tu će namjenu i pričuva za 2021. godinu. Stožer civilne zaštite Požeško-slavonske županije odlučio je na sjednici u srijedu da se u potresu stradaloj Sisačko-moslavačkoj županiji uplati pomoć od 500 tisuća kuna.

Četiri općine, četiri kuće

Na prijedlog načelnika općine Murter-Kornati, Tonija Turčinova, načelnici četiri općine iz zapadnog dijela Šibensko-kninske županije dogovorili su se da će svaka od tih općina obnoviti po jednu kuću na potresom pogođenom području. “Naglasak je na kućama obitelji s malodobnom djecom!”, napisao je načelnik Općine Tribunj Marko Grubelić. Osim Murter-Kornata i Tribunja, u inicijativi sudjeluju Tisno i Pirovac.

“Važno je da se uključi što više jedinica lokalne samouprave (a u RH ih ima, ovaj put na sreću) pa da umjesto četiri obnovljene kuće imamo 204 ili 304 ili 404. I da na taj način pomognemo našim sugrađanima koji su se zatekli u nevolji i bez krova nad glavom”, nastavlja načelnik Murter-Kornata.

“Danas ili u ponedjeljak ćemo imati otvoren poseban račun pri Općini Tribunj pa će svi zainteresirani moći dati svoj obol ovoj priči. Jasno nam je da nismo svi u istim financijskim mogućnostima. Nije važno koliko, važno je da je od srca, a cijela Hrvatska je jučer i prekjučer pokazala da nam srčanosti ne nedostaje!”, zaključuje Grubelić.

[CILJANA POMOĆ PRI OBNOVI KUĆA OBITELJI S DJECOM]Na prijedlog načelnika općine Murter-Kornati, Tonija Turčinova, vrlo…

Posted by Marko Grubelić, načelnik Općine Tribunj on Thursday, December 31, 2020