Rusi bombarderima i krstarećim projektilima napali naftna postrojenja IS-a, obitelji džihadista bježe iz Raqqe

Prodaja naftnih proizvoda predstavlja važan dio prihoda ISIS-a

A video grab made on November 18, 2015, shows an image taken from a footage made available on the Russian Defence Ministry's official website on November 18, 2015, purporting to show an explosion after airstrikes carried out by Russian air force on what Russia says was an Islamic State oil-processing facility at an unidentified location in Syria. AFP PHOTO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY
*RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS*
FOTO: AFP

Rusko zrakoplovstvo danas je izvelo “masovne napade” bombarderima dugog dometa i krstarećim projektilima na ciljeve skupine Islamska država diljem Sirije, a odsad će gađati i kamione-cisterne koji prevoze naftu u područjima pod kontrolom IS-a čim ih ugledaju, rekao je zapovjednik ruskih vojnih operacija u Siriji general Andrej Kartapolov.

Agencija RIA Novosti citirala je Kartapolova koji je rekao da su napadnuti ciljevi u pokrajinama Raqqi, Idlibu i Deiru al-Zoru, preciziravši da su bombarderi SU-34 prvi put izveli napade na naftna postrojenja pod kontrolom IS-a. Za danas je, po agencijskoj vijesti, bilo planirano 100 zračnih napada, od kojih je do 13 sati izvedeno 59, pri čemu je uništeno 149 terorističkih ciljeva.

Kartapolov je ustvrdio i da su ruski zrakoplovi dosad već “uništili” 500 kamiona-cisterni, ali nije rekao kojim terorističkim skupinama su oni pripadali, IS-u ili nekim drugima.

Naftovod na kotačima

“Posljednjih su godina IS i druge ekstremističke skupine na područjima pod svojom kontrolom uspostavili ono što mi zovemo ‘naftovodom na kotačima’, rekao je, ustvrdivši da su kamionima-cisternama dosad prevezene tisuće tona nafte do rafinerija u Iraku, čiji velik dio je također pod vlašću IS-a.

IS nadzire većinu naftnih polja u Siriji, osobito u pokrajini Deiru al-Zoru, pa prodaja naftnih proizvoda predstavlja važan dio prihoda te džihadističke organizacije, po nekim procjenama i do 1,5 milijuna dolara na dan i to uz razmjerno nisku cijenu od 45 dolara za barel.

U Raqqi, “glavnom gradu” skupine Islamska država u Siriji, u tri dana napada francuskih i ruskih zrakoplova poginula su 33 džihadista, a deseci su ranjeni, objavio je danas AFP, pozivajući se na podatke Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR).

Suradnja Francuza i Rusa

Donedavno nezamisliva suradnja Francuza i Rusa, čija se vizija sudbine sirijskog predsjednika Bašara al-Asada dijametralno razlikuje, posljedica je krvavih napada na Pariz i rušenja ruskog putničkog zrakoplova iznad Sinaja, događaja za koje je odgovornost preuzeo IS.

U francuskim i ruskim zračnim napadima na skladišta oružja, vojarne i kontrolne točke u Raqqi i okolici u protekla 72 sata “ubijena su 33 pripadnika IS-a, a deseci su ranjeni”, izjavio je za AFP Rami Abdel Rahman, direktor SOHR-a, koji razmjerno mali broj poginulih tumači činjenicom da su se džihadisti pripremili na napade i sklonili na sigurno pa su na otvorenom ostali samo stražari koji paze na skladišta streljiva i druge objekte.

Rahman je također rekao da su obitelji mnogih stranih džihadista napustile Raqqu i krenule prema Mosulu, “glavnom gradu” IS-a u Iraku, koji procjenjuju “sigurnijim”.