Rusi zauzeli Slavutič i oteli gradonačelnika. Morali su ga osloboditi i povući se nakon pobune građana

Dogovoreno je da Ukrajinci predaju sve oružje i da u grad ne ulazi njihova vojska

U Slavutič, grad u blizini ugašene nuklearne elektrane Černobil, jučer je upala ruska vojska, zauzela bolnicu i otela gradonačelnika, da bi ga nakon masovnog prosvjeda građana oslobodila i onda napustila grad. Prije nego što je do toga došlo navodno su tri osobe ubijene.

Ruske snage su zauzele Slavutič, gradić radnika koji održavaju nefunkcionalnu nuklearku, a okupljene prosvjednike, koji su zahtijevali oslobađanje otetog gradonačelnika Jurija Fomičeva, Rusai su pokušali rastjerati pucnjavom u zrak i šok granatama, prenosi Guardian.

Građani nisu odustali od svojih zahtjeva i popustili ruskim pokušajima zastrašivanja, pa su Rusi jučer poslijepodne pustili Fomičeva. Dvije strane su dogovorili da će ruske trupe napustiti grad ako Ukrajinci predaju oružje, osim lovačkih puški.

Rusi uspostavili jednu kontrolnu točku izvan grada

Fomičev je sugrađanima rekao da su ruske snage pristale povući se ako u gradu nema ukrajinske vojske. Prema postignutom dogovoru Rusi su prije odlaska iz grada pretražili Slavutič da utvrde ima li ukrajinskih vojnika i oružja. Izvan grada je uspostavljena jedna ruska kontrolna točka.

Fomičev se kasnije obratio na Facebooku poručivši da je najmanje troje ljudi poginulo prije nego što je došlo do dogovora, ali nije iznio detalje. “Nismo ih još identificirali”, poručio je ustvrdivši da su među mrtvima i civili.

“Rusi su počeli pucati u zrak i bacali su šok granate na prosvjednike, ali se građani nisu razišli, baš suprotno, više ih se pojavilo”, ustvrdio je jučer Oleksandr Pavljuk, guverner kijevske oblasti u kojoj se nalazi Slavutič.

Černobil su Rusi zauzeli nakon početka invazije

Ovaj incident je primjer problema s kojim se ruske snage suočavaju u gradovima koje su zauzeli. Tako u Hersonu, prvom većem gradu koji je pao pod rusku kontrolu, građani redovito prosvjeduju protiv okupacije.

U Slavutiču živi oko 25.000 ljudi, a nalazi se kod Černobila – nuklearne elektrane u kojoj se 1986. dogodila najveća nuklearna nesreća. Elektrana nije u funkciji, ali zahtijeva stalno održavanje i radnici koji to rade žive u Slavutiču.

Nuklearnu elektranu Rusi su zauzeli nedugo nakon početka invazije te su tjednima tamo držali radnike. Neki od njih su dobili dopuštenje da mogu otići. Međunarodna agencija za atomsku sigurnost (IAEA) je ranije ovog tjedna izrazila zabrinutost nakon što ruske snage granatirale Slavutič.