Otkriven Putinov plan za kopnenu operaciju u Siriji, sve će napraviti po prokušanom receptu iz Ukrajine

Moskva će po svemu sudeći u Siriju poslati grupe ruskih dragovoljaca

TOPSHOTS
A video grab made on September 30, 2015, shows an image taken footage made available on the Russian Defence Ministry's official website, purporting to show an airstrike in Syria.  Russia launched air strikes in war-torn Syria, its first military engagement outside the former Soviet Union since the occupation of Afghanistan in 1979.  Russian warplanes carried out strikes in three Syrian provinces along with regime aircraft as Putin seeks to steal US President Barack Obama's thunder by pushing a rival plan to defeat Islamic State militants in Syria.  AFP PHOTO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY

“ RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT  " AFP PHOTO / Russian Defence Ministry"  -  NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS   -   DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ”
FOTO: AFP

Iako je ruski predsjednik Vladimir Putin kazao da u Siriju neće slati kopnenu vojsku, čini se da to baš i nije točno. Naime, predsjednik ruskog parlamentarnog odbora za obranu admiral Vladimir Komojedov jučer je kazao kako postoji mogućnost da se u redovima sirijske vojske pojave grupe ruskih dragovoljaca. Slično je to scenariju koji se odvijao u istočnoj Ukrajini i na Krimu gdje službeno nije bilo vojnika Ruske Federacije, ali je svima bilo jasno da Moskva vuče sve konce.

Po tvrdnjama američkih dužnosnika, u Siriji je već 600 ruskih vojnika, a u ruskoj bazi u blizini grada Latakije, na sjeverozapadu Sirije, blizu turske granice, postavljeni su šatori za njih 2000. Rusija je prošlog tjedna pojačala zračne napade u Siriji, s time da su aktualni napadi izvedeni na teritoriju u blizini Palmire, koji je nedvojbeno pod vlašću tzv. Islamske države. Iako Moskva tvrdi da se bori protiv ISIS-a, ruske bombe, navodi New York Times, padaju na sve one koji su protiv režima Bašara al Asada, Putinova saveznika.

Tko u Siriji koga napada (i zašto)

Administracija Baracka Obame tvrdi pak da napadi na ISIS koje izvodi koalicija na čelu sa SAD-om mogu biti uspješni samo uz istovremeno svrgavanje Asada s vlasti. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov kazao je na to da su vojne aktivnosti koje SAD provodi već godinu dana na tom području dale vrlo malo rezultata. Naoružavanje sirijskih pobunjenika nazvao je promašajem te se upitao postoje li uopće umjereni, neradikalni pobunjenici.

Najave Rusije da bi mogla u Siriju poslati dobrovoljačke jedinice potaknule su nagađanja da bi se Moskvi i Asadu mogla pridružiti i iranska vojska te libanonski Hezbolah, kojima je cilj sve Asadove suparnike izbrisati s lica zemlje, a ne samo tzv. Islamsku državu.

Rusija tvrdi da se bori protiv svih terorista, ne samo onih iz ISIS-a

S druge strane, kako smo već pisali, čak 41 skupina sirijskih militanata ujedinila se, a zajednički im je cilj kazniti Rusiju zbog zračnih napada koje u zadnjih nekoliko dana provodi na teritoriju Sirije. Među njima su i Ahrar al-Sham, Islamska vojska i Fronta Levanta. Upozorenje i prijetnju Rusiji uputili su nakon što su se pojavile glasine kako će Rusija u pomoć Bašaru al Asadu poslati dobrovoljačke jedinice.

Militanti Ruse nazivaju okupatorima, a na džihad protiv ruske vojske pozvala je i skupina Muslimansko bratstvo, koja je borbu protiv Rusije nazvala legitimnom dužnosti svakoga tko je u stanju nositi oružje.

Nakon što je Rusija danas napala pozicije Islamske države oko grada Palmire, predsjednik Obama i njegova administracija i dalje ne vjeruju Putinovoj vojnoj akciji i smatraju kako Rusi uništavaju Asadovu “umjerenu oporbu”. U Rusiji se na sve to smiju i ponavljaju da se bore protiv terorista u Siriji, koji nisu samo oni iz ISIS-a.