Ruska televizija građanima: ‘Imamo rakete koje mogu uništiti SAD. Što će nam svijet, ako nema Rusije’

BBC-jev novinar danima prati ruske medije. Izdvojio je najspektakularnije primjere propagande i ispiranja mozgova

FOTO: afp/screenshot

Šesti je dan ruske invazije na Ukrajinu i svi svjetski mediji redovito izvještavaju o događajima na istoku Europe. Istovremeno u Rusiji državni mediji, osim nekolicine nezavisnih, prikazuju alternativnu stvarnost. No, Moskva je i te nezavisne medije pritiskala dok konačno nisu popustili.

Novaja Gazeta, nezavisni ruski list čiji je glavni urednik Dimitrij Muratov dobio Nobelovu nagradu za mir 2021., od sada moraju koristiti službenu terminologiju Kremlja i invaziju na Ukrajinu zvati “specijalnom vojnom operacijom”.

Međutim, ruski list se nastavlja opirati i u fusnotama navodi kako ih ruski državni cenzori prisiljavaju da događaje na ukrajinskom teritoriju ne nazivaju ratom nego službenim terminom ruske vlade.

‘Ruska propagandna mašinerija’

Otpor ruskim vlastima pružio je i popularni voditelj kasnonoćnog talk showa, Ivan Urgant. On se, prenose neki mediji, usprotivio invaziji Ukrajine i zbog toga je državna televizija Prvi kanal ukinula njegovu emisiju.

Francis Scarr, novinar za BBC-jevu službu koja prati strane medije, redovito na svom Twitteru objavljuje izjave voditelja na ruskim državnim medijima, kao i njihovih gostiju. Konstatirao je da “ruska propagandna mašinerija radi toliko jako da je izdanje političke emisije ’60 minuta’ na kanalu Rusija 1 produženo da traje dva i pol sata”.

Voditeljica Olga Skabejeva, koja je obuhvaćena sankcijama EU-a protiv ruskih medija, tu specijalnu političku emisiju je otvorila s izjavom: “U Kijevu je u tijeku lov na vještice. Ukrajinski nacionalisti uništavaju lokalno stanovništvo i to čine izvan zakona.” Ustvrdila je i kako se Ukrajinci ne trebaju bojati ruskih vojnika nego svojih susjeda s oružjem.

‘Rusija ne vodi rat, nego ga želi spriječiti’

Scarr, koji je pod svoj opis na Twitteru stavio “pratim ruske državne medije da vi ne morate”, tako je izvukao i druge pokušaje ruskih medija da invaziju na Ukrajinu prikažu prema želji Kremlja i Vladimira Putina. Pa su tako na NTV-u ustvrdili da su Zapad i Ukrajina stvorili “milijun lažnih vijesti” o moskovskoj “specijalnoj operaciji” i da žele “stare snimke ili ukrajinske napade prikazati kao rusko granatiranje civilnih infrastruktura.”

Te tvrdnje ponavljali su u više navrata i na različitim televizijama, a često su isticali kako su izvještaji o stradalim ruskim vojnicima lažni. Kako ističe Scarr, televizije ne pokazuju granatiranje Kijeva ili Harkiva nego umjesto toga govore o napretku separatističkih snaga. Ponavljali su već poznatu retoriku Moskve da ne gađaju civilnu, nego isključivo vojnu infrastrukturu, kao i da Rusija “ne vodi rat, nego ga želi spriječiti”.

Scarr je istaknuo i “paralelni svemir” ruskog ministarstva obrane izdvojivši izjavu glasnogovornika Igora Konašenkova. “Govoreći ljudima da ne izlaze van, ukrajinske vlasti koriste civile kao ljudski štit. U Kijevu bande pljačkaša i nacionalista divljaju nakon što su kriminalno podijelili oružje ljudima. Rusija ne predstavlja prijetnju civilima”, kazao je Konašenkov.

Opravdavanje Putinovih prijetnji nuklearnim oružanjem

U nedjelju su ruski državni mediji žustro branili naredbu Vladimira Putina da postavi nuklearno oružanje u visoko stanje pripravnosti, a Scarr je izdvojio “zastrašujući monolog” voditelja Dimitrija Kiselijova u svom programu Nedjeljne vijesti.

“Naše podmornice mogu lansirati više od 500 nuklearnih raketa što garantira uništenje SAD-a i NATO-a. To je prema principu ‘zašto nam treba svijet, ako nema Rusije u njemu?’… Ruske nuklearne sposobnosti su najveće na svijetu i sada je rusko nuklearno trojstvo u stanju pripravnosti. Putin ih je upozorio. Nemojte pokušavati zastrašiti Rusiju”, ustvrdio je Kiselijov.

Pridružio se retorici voditelja u drugim programima na državnim televizijama, oko opravdavanja Putinovog poteza s nuklearnim oružanjem. Tvrdili su da je to odgovor na, između ostalog, izjave britanske ministrice vanjskih poslova Liz Truss da je “Rusija na rubu rata s NATO-om”.

Naljutila ih odluka Njemačke

Analitičare, goste i voditelje posebno je zasmetala nedjeljna odluka Njemačke da promijeni svoj dosadašnji stav i počne slati oružje Ukrajini. Analitičar Aleksander Šerin kazao je da su unuci vojnika i časnika njemačke nacističke vojske Wehrmachta koja je, naglasio je, izgubila od SSSR-a, aplaudirali svojem kancelaru kada je rekao cijelom svijetu da je na strani države koja je u oružanom sukobu s Rusijom. Šerin je zatim poručio kako Rusija “nije proglasila rat protiv Ukrajine, nego završavaju rat koji Ukrajina vodi protiv etničkih Rusa posljednjih osam godina”.

S istim stavom kasnije jučer službeno je istupilo i rusko ministarstvo vanjskih poslova. Direktno su poručili da u Njemačkoj još uvijek vladaju nacisti te da zbog toga pomažu Ukrajini. Optužili su “ukrajinske naciste” za granatiranje Donbasa dok su jučer trajali mirovni pregovori bez da su pritom spomenuli žestoke napade ruskih snaga na ukrajinske gradove. “Zapadni mediji vam to neće pokazati, ali mi hoćemo”, ustvrdili su na ruskoj televiziji.

Ovi primjeri ruskog izvještavanja o invaziji su samo dio onoga što se prikazivalo na tamošnjim državnim televizijama ovih dana, a Scarr je istaknuo da se to sve može sažeti izvještajem iz jutrošnjih vijesti na televiziji Prvi kanal. Prema Scarru, cijeli narativ ruski državnih medija je – isticanje navodnih uspjeha “specijalne operacije”, fokusiranje na ofenzivu u Donbasu bez gotovo ikakvog spominjanja ruskih napada iz drugih smjerova, spominjanje navodne ukrajinske agresije i tvrdnje da “ukrajinski nacisti” napadaju civile čak i u teritoriju koji kontroliraju.