Ruski veleposlanik u Hrvatskoj kaže da rušenje njihovog aviona najbolje opisuje jedna ruska poslovica

Pucali su nam u leđa, ali su si istovremeno pucali u noge, kaže Azimov

FOTO: n1

Gost u Temi dana na N1 televiziji bio je veleposlanik Ruske Federacije u Hrvatskoj, Anvar Azimov koji je govorio o poziciji Rusije u regiji, odnosima Hrvatske i Rusije, te borbi protiv tzv. Islamske države.

Azimov je rekao kako pozdravlja ulogu koju Hrvatska ima u miru i stabilnosti u regiji. “Naročito predsjednica, vrlo je aktivna i vrlo pozitivno igra svoju stabilizirajuću ulogu ovdje. Mislim da je natjecanje između supersila završeno. Sve vanjske sile moraju pomagati regionalnim liderima u dovođenju stabinosti. Ne želimo se natjecati ni s kim na Balkanu, no Rusija i Sovjetski savez su uvijek imali utjecaj na ovu regiju”, rekao je Azimov za N1.

“Naši su interesi mit i stabilnost, te dobri odnosi među zemljama u regiji. Želimo da riješe sve svoje bilateralne probleme i da napreduju u političkom i trgovinskom kontekstu, i želimo sve najbolje ovom dijelu svijeta”, kazao je.

Ne postoji opasnost od Rusije

Na pitanje smatra li Rusija opasnošću da se ovdje otvori baza od strana članica NATO-a, Azimov je odgovorio: “Ne mislimo da je ovdje potrebna vojna baza jer ne postoji nikakva opasnost od Rusije. Ne razumijemo zašto NATO lansira taj program u Europi, prije su primjerice govorili da postoji opasnost od Irana. Rusija nije opasnost ni NATO-u ni Europi” i dodao kako smatra da ne postoji potreba da se ovdje otvaraju vojne baze.

“Ne natječemo se za sferu interesa u ovom dijelu svijeta, Hladni rat je završio. Mi smo uvijek pomagali Balkanu, i ne mislimo da postoji prijetnja s ruske strane”, rekao je Azimov. “Nasuprot, Rusija je spremna igrati konstruktivnu ulogu, voljeli bismo surađivati s SAD-om, no mi smo isključivo za mir i stabilnost u regiji.”

Na konstataciju voditelja Tihomira Ladišića da su Srbija i Rusija uvijek bili snažni saveznici, dok se Hrvatska smatrala saveznikom zapadne strane, Azimov je kazao: “”Ne vjerujem u zonu utjecaja. Imamo tradicionalno odlične odnose sa Srbijom no istovremeno i sa svima drugima u regiji, kao i s Hrvatskom”.

“Ponavljam, ne želimo se natjecati sa SAD-om. Zemlje u regiji moraju odlučiti tko su njihovi partneri, i i dalje ćemo pomagati ovoj regiji, financijski i politički, ali i u rješavanju bilateralnih problema među zemljama u regiji”, rekao je.

Ekstremisti na ovim prostorima

Rekao je kako “postoje ekstremisti u nekom dijelu Balkana, no ne postoji ovdje globalna opasnost”. “Pokazali smo se učinkovito u borbi protiv terorizma u Siriji. Tijekom dva mjeseca Rusi su u zračnim napadima učinili više nego njihovi saveznici godinama. Zahvaljujući ruskim zračnim napadima uništili smo gotovo 40 posto zaliha oružja ISIL-a. Želimo punu sutradnju s SAD-om u borbi protiv terorizma”, rekao je ruski veleposlanik.

“No, Rusija je spasila svijet od fašizma, Rusi su oslobodili Europu, ne Amerikanci, nego Sovjetski savez, i 27 milijuna Sovjeta je poginulo u 2. svjetskom ratu, a i danas oslobađamo čovječanstvo i Europu od terorista i nastavit ćemo to činiti. Nećemo napustiti Rusiju prije nego obavimo taj zadatak. Ne želimo da migranti iz nekih zemalja promiču nestabilnost.”, rekao je za N1 ruski veleposlanik.

Bashar al-Assad je legalno odabrani predsjednik, ne želimo da se u Siriji dogodi ono što se dogodilo u Iraku. Podupiremo Assada jer nam jedini pomaže tamo u borbi protiv ISIL-a”, smatra ruski veleposlanik i dodaje kako je sada potrebna država u Siriji, a Assad ju predstavlja, dok će doći vrijeme kada će se promicati izbori i ostale politički procesi.

“Želimo suradnju sa SAD-om”

Rekao je kako Rusi žele suradnju u antiterorističkoj koaliciji sa SAD-om. “Možda treba zatvoriti i granicu s Turcima kako migranti više ne bi dolazili u Europu”, kazao je. Odbacio je mogućnost odlaska ruske kopnene vojske u Siriju.

“Postoji mnogo terorista i ekstremista na granici Sirije i Turske, gdje se nedavno desila nesreća s ruskim avionom. Ima 20 tisuća terorista tamo. U toj regiji ima i mnogo ruske vojske iz Kavkaza, i nakon što smo oslobodili našeg drugog kopilota, nastojat ćemo uništiti sve teroriste na tom dijelu između Sirije i Turske i neće biti šanse da nezakonito prodaju gorivo Turskoj.”, stav je ruskog veleposlanika.

Rušenje ruskog aviona nazvao je izdajom. “Nismo očekivali reakciju Turske i to nakon bombardiranja ISIL-a. Imamo dokaze da naš avion nije prekršio zakon i to je izdaja našeg turskog partnera. Oni su to planirali i to je bilo dogovoreno jer su znali kad će se naš avion vraćati iz bitke. Prije nije bilo opasnosti, a zašto su to učinili? Ima ruska poslovica – izgleda da su nam pucali u leđa, ali su si istovremeno pucali u noge”.

Posljedice za Tursku

Najavio je i ozbiljne posljedice, ekonomski i politički gledano. “Sada već Rusi ne žele kao turisti u Tursku. Prije ih je dolazilo 5 milijuna, danas toga neće biti. Nećemo prekinuti pregovore s njima, i dalje ćemo im pomoći u izgradnji elektrana, no pokušat ćemo utjecati ekonomskim odnosima na njih. Turska je dobila poziciju, oni su nam prodavali hranu i ostalo što su nam europskim sankcijama zabranili u EU”.

Rekao je kako se turski vođe nisu niti ispričali, te kako će biti negativnih posljedica. “Ne znam je li Turska koordinirala neprijateljski napad s NATO-om i SAD-om. F16 je američki avion, trebali su nas upozoriti na napad, koji je obavljen je na teritoriju Sirije. Turska je često ulazila u taj prostor, no mi nismo ništa učinili”, rekao je Azimov.

Sustav S400

“Sada ćemo pokrenuti sustav S400, protiv zračnog naoružanja, nitko ga nema, ni NATO ni SAD. Ne želimo nikakve eskalacije, no mislim da ćemo morati izvući nužne zaključke i da ćemo moći riješiti ovaj nesporazum s Turcima”, kaže Azimov.

Dodaje da će dođe li do još kakvog napada s turske strane, Rusija odgovoriti. “Ono što je Turska učinila je borba protiv antiterorističke koalicije. Nato i SAD su trebali upozoriti i Tursku da takvo što ne učine. No, postoje mnogi interesi vezani za uvoz ilegalnog goriva od strane terorista u Turskoj, sada smo to uništili, ne samo infrastrukturu nego i rezervoare ISIL-a, tako da ne mogu dobiti financijska sredstva prodajom tog goriva po niskim cijenama”, zaključio je Azimov.