Ruski veleposlanik u SAD-u prilično je zeznut tip. Pitajte Trumpove ljude koji su morali otići baš zbog njega

Kontakti sa Sergejom Kisljakom Flynna i Sessionsa su doveli u probleme

Sergey Kislyak, Russia's Ambassador to the United States, standing in front of former ambassadors portraits in the Russia's Embassy in Washington, D.C., Image: 321220340, License: Rights-managed, Restrictions: SPECIAL FEE APPLIES, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Redux
FOTO: Profimedia, Redux

Sergej I. Kisljak, dugogodišnji ruski veleposlanik u Sjedinjenim Državama, održao je sjajnu večeru u svojoj dvokatnici, vili smještenoj samo četiri bloka sjeverno od Bijele kuće. To je bilo samo nekoliko tjedana prije nego je Michael A. McFaul preuzeo dužnost kao američki veleposlanik u Rusiji. Bila je to izuzetna večera, a gosti, njih 50, bili su sve redom državni službenici duboko uključeni u formuliranje politike prema Rusiji za vrijeme Obamine administracije, uključujući i visoke ličnosti iz ministarstva obrane i State Departmenta, piše New York Times.

“Divio sam se činjenici da je pokušavao doći duboko unutar naše vlade njegujući odnose sa svim vrstama ljudi”, rekao je McFaul o toj večeri održanoj krajem 2011. godine. “Bio sam impresioniran načinom na koji je išao s tim druženjem, sve kroz zabavu, ali uvijek s političkim ciljem”.

Problemi zbog kontakata s Kisljakom

Uspješno umrežavanje gospodina Kisljaka učiilo ga je jednim od najistaknutijih veleposlanika u Washingtonu. Čak dva savjetnika predsjednika Trumpa našli su se u problemima jer su zatajili svoje kontakte s gospodinom Kisljakom; Michael T. Flynn bio je prisiljen dati ostavku kao savjetnik za nacionalnu sigurnost, a sada državni odvjetnik general Jeff Sessions koji je priznao da je dva puta razgovarao s ruskim veleposlanikom tijekom predsjedničke kampanje s Trrumpom, a onda isto zatajio. Kisljak se tijekom tranzicije sastao i s Trumpovim savjetnikom i zetom Jaredom Kushnerom.

66-godišnji Kisljak koji je odrastao u sovjetskoj eri u interakciji je s američkim dužnosnicima već desetljećima, a svoju je poziciju na političkoj sceni Washingtona još više učvrstio u posljednjih devet godina. Sa srdačnim osmjehom na lici na tečnom engleskom uvijek je spreman braniti rusku intervenciju u Ukrajini i napadati Amerikance zbog, kako on kaže, njihova licemjerja, a onda nakon toga prići onima s kojima je dotad žustro raspravljao i ponuditi im večeru.

Strastveno zagovaranje ruskih interesa

“Nisu svi od nas, uključujući i mene, u početku poštovali njegov jako težak, direktan stil”, kaže Dimitri K.Simes, predsjednik Centra za nacionalne interese i zagovorik bližih rusko-američkih odnosa, koji je bio domaćin večere za Kisljaka nakon njegova dolaska u Washington, te ga je redovito pozivao na događaje u svom centru. “Ali mi smo polako nevoljko počeli razvijati poštovanjem prema njemu kao prema nekome tko stvarno predstavlja stavove svoje zemlje.”

Upravo je Simes predstavio Kisljaka gospodinu Trumpu prošloga travnja prilikom događaja čiji je organizator bio njegov centar. Među četiri veleposlanika koji su sjedili u prvom redu prilikom govora gospodina Trumpa nalazio se i Kisljak. Simes je tada primijetio da je gospodin Sessions, tadašnji senator Alabame bio tu, ali nije primjetio je li ambasador razgovarao s njim.

Obzirom na to da uvijek strastveno staje uz ruske interese, Kisljak je očekivano negirao navode da se Rusija miješala u američke izbore. Rekao je kako je prirodno da je tijekom kampanje sudjelovao na događajima poput političkih konvencija i govora kandidata o vanjskoj politici. Rekao je kako je to posao diplomata i da je toliko dugo u SAD-u da zna gotovo sve političke aktere.

Najveći ruski autoritet u SAD-u

Čak i neki kritičari ruske politike kažu kako ne čudi želja gospodina Kisljaka da upozna ljude oko Trumpa. “To je dio njegova posla”, kaže Steven Pifer, nekadašnji američki veleposlanik u Ukrajini, u razgovoru za NYT. “Ne vidim ništa lošeg u tome i ne mislim da je to bilo izvan okvira ako je Sessions razgovarao s Kislyakom”, kaže. Kisljak je prvi put radio u ambasadi u Wasgintonu u razdoblju od 1985. do 1989. Bio je prvi ruski predstavnik u NATO-u i veleposlanik u Belgiji od 1998. do 2003. Tada se vratio u Moskvu gdje je proveo pet godina kao zamjenik ministra vanjskih poslova. Veleposlanikom u Washingtonu imenovan je 2008. godine

“On je sjajan, jako profesionalni diplomat- ljubazan, ugodan, nevjerojatno dobar u području kontrole naoružanja i rusko- američkih odnosa već desetljećima”, rekao je Sergej A. Karaganov, savjetnik Kremlja za vanjsku politiku. Jedan od ruskih vanjskopolitičkih analitičara Vladimir Frolov opisuje gospodina Kisljaka kao Rusa najvećeg autoriteta u Sjedinjenim Državama.

Snažna poruka ruskih vlasti

Pitanja o kontaktima između kruga oko gospodina Trumpa i ruskih dužnosnika su otkrila ono što što su obje stranke sigurno pretpostavljale, da su američke obavještajne službe pratile kretanja ruskog ambasadora i prisluškivali njegove telefonske pozive. Ruski dužnosnici u četvrtak su izrazili ljutnju zbog tih saznanja i mogućnosti da je njihov veleposlanik bio predmet obrade obavještajaca.

Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova tijekom ovotjednog brifinga oštro je napala Amerikance zbog toga. “Otkrit cu vam vojnu tajnu; diplomati rade, a njihov rad sastoji se od kontakata u zemlji u kojoj su prisutni”, rekla je dodajući da ako diplomati ne rade na kontaktima, ne sudjeluju u pregovorima, onda nisu diplomati, piše CNN.

Agresivno prozivanje SAD-a

Gospodin Kisljak često zna otvoreno, a ponekad i agresivno, prozivati Sjedinjene Države. Prošle jeseni sudjelovao je na jednom predavanju na Stanfordu. Rekao je kako je poslan u Washington kako bi poboljšao odnose dvaju zemalja, nabrojao je područja moguće suradnje, a onda je prošao kroz duži niz pritužbi, prozivajući Sjedinjene Države na uplitanja u situaciju diljem svijeta.

Kada ga je član publike pitao o ruskim pogreškama, oklijevao je. Rekao je kako je najveći problem sa Sjedinjenim Državama to što vjeruju da su izuzetne. “Razlika između vaše i naše izniminosti je što mi ne pokušavamo nametnuti naše vama, ali vi se ne ustručavate nametati svoje. To je nešto što mi ne cijenimo” rekao je.

Najavio povlačenje iz Washingtona

Svojim je suradnicima rekao kako će uskoro napustiti Washington, te da će vjerojatno biti zamijenjen nekim drugim. Njegovo ime se nedavno pojavilo kao ono kandidata za funkciju vezanu za protuterorizam, tvrde tamošnji diplomati za NYT. Ruski veleposlanik u UN-u Vitalij Čurkin umro je prošloga mjeseca pa je njegov apozicija ostala prazna.

Za gospodina Kisljaka, Washington više nije mjesto koje je nekada bilo. Postao je osamljen, a svojim je suradnicima priznao kako ga iznenađuje kako ljudi koji su nekada tražili njegovo društvo sada pokušavaju ostati distancirani od njega.