Nekad je nužno odabrati stranu

Jednoglasna odluka: U Saboru izglasan izlazak iz arbitraže sa Slovenijom

Sjednica Sabora trajala je rekordno kratko u odnosu na uobičajenu praksu

29.07.2015., Zagreb - Hrvatski sabor na 18. izvanrednoj sjednici raspravlja o istupanju Hrvatske iz arbitraze o Savudrijskoj vali. Zoran Milanovic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

13.35 Jednoglasno je, s 141 glasom za, izglasan izlazak iz arbitraže. Time je zaključena rasprava i sjednica.


 

13.30 Predsjednik Hrvatskog Sabora Josip Leko obratio se zastupnicima i rekao kako je za izlazak iz arbitraže potrebna dvotrećinska većina u Saboru. Trenutno čita tekst zaključka prema kojem je Sabor na izvanrednoj sjednici odlučio o prestanku arbitraže.


 

12:55 – Svih 13 klubova zastupnika izjasnilo se da su za to da Vlada pokrene postupak izlaska iz Ugovora o arbitraži. Saborska sjednica se nastavlja pojedinačnom raspravom. Glasanje će se održati u 13.30 sati.


 

12:33 – Damir Kajin, predstavnik Nezavisnih zastupnika, još je jednom imao prilično zanimljivo izlaganje u Hrvatskom saboru.

Naglasio je da Hrvatska mora odmah van iz arbitraže, te da bi on svojoj braći Slovencima dao krv, ali zemlju nikada.

Također je istaknuo kako ne vjeruje da su hrvatske obavještajne službe špijunirale jer je to presuptilno za njih, te dodao da možda iza toga stoje sami Slovenci koji na taj način pokušavaju rušiti vlast.


 

12:05 – Za govornicu je stao šef HDZ-a Tomislav Karamarko.

“Ovo je ugroza nacionalne sigurnosti. Zato smo ovdje, u namjeri da odlučno odgovorimo na pokušaj ugrožavanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta RH”, jasan je bio Karamarko.

Dodao je da se Hrvatska potpisala sporazum u duhu dobrosusjedskih odnosa i njime povjerila Arbitražnom sudu da utvrdi tijek granice, te da se Slovenija nije držala obaveza iz Sporazuma čiji je tijek povjerljiv.

“Postalo je jasno da je sam postupak i rezultat krajnje kompromitiran.”, rekao je Karamarko.


 

11:51 – Jadranka Kosor koja govori u ime Kluba nezavisne zastupnice Jadranke Kosor i zastupnika Hrvatske građanske stranke – HGS-a prisjetila se vremena kad je Slovenija blokirala pregovore Hrvatske s EU.

“Mi danas činimo ono što smo u Saboru činili 2009. godine. Tada nam je prijateljska Slovenija od 35 poglavlja za pristupanje Europskoj uniji blokirala beznadno njih čak 14. Što smo učinili? Isto što i sada – ono što je najbolje u interesu Hrvatske. Upravo u srpnju 2009. godine Vlada je započela pregovore sa Slovenijom. Prvi susret mene i Pahora bio je 31. srpnja 2009. Radili smo mučno, tvrdo pregovarajući, ali u dobroj vjeri. Hrvatska strana je brusila svaku riječ, svako slovo i svaki zarez”, rekla je Kosor.

“Arbitražni sporazum bez kojega ne bismo ušli u EU je nepovratno uništen. Snimke u Sloveniji nije nitko opovrgnuo. Snimke dokazuju da su najmanje tri uključene osobe bile u nedopuštenim radnjama. Novi sudac nama ništa ne znači. Taj sud ne može donijeti pravednu odluku u skladu s međunarodnim pravom”, naglasila je Kosor.


 

11:32 – Branko Vukšić je u ime Kluba zastupnika Nezavisni ljevičari pred kolegama u Saboru rekao da politički pritisak kakav Slovenija nameće Hrvatskoj ne bi uspio izrežirati niti Quentin Tarantino.

“Svi pritisci, reketarenje, obilo im se u glavu. Umjesto da su nam pomagali, ucjenjivali su nas i pričali nam bajke”, rekao je Vukšić.

“Oni žele naš zaljev i točka. E, pa ne može”, kazao je.

“Erjavec je imao dobre informacije i prije, što samo potvrđuje da je u čitavu aferu bio upleten čitav slovenski vrh”, zaključio je Vukšić.

Branko Vukšić
Branko Vukšić PIXSELL/PIXSELL

 

11:23 – Zastupnicima u Saboru obratio se član kluba zastupnika HNS-a Igor Kolman. “Na žalost, susreli smo se na sjednici zbog jednog ružnog razloga, ali vam moram reći da se osjećam dobro. Osjećam se dobro jer jer dobar osjećaj imati državu koja funkcionira, jer imamo Vladu koja se dobro brine o nacionalnim interesima, jer imamo diplomaciju koja je dorasla izazovima i jer imamo Sabor koji je u stanju razgovarati o temama ovog kalibra.” rekao je Kolman.

“Priča s arbitražom je, na žalost, gotova stvar. Tu zaista nema puno mudrosti što se dogodilo. Vidljivo je po slovenskoj strani koja je ukazivala na to da su razgovori snimljeni, a ne na njihov sadržaj, a potom i kroz ostavke glavnih aktera. U nedostatku argumenata išlo se na jednu prljavu igru.”


11:00 – Kao što smo u najboljoj vjeri ušli u postupak, tako u dobroj vjeri Republika Hrvatska treba postupiti sa zaključkom koji nam je Vlada danas predložila, rekao je Milorad Pupovac u ime zastupnika SDSS-a.

Dodao je da time priča nije gotova. Kako ističe, “ona tek počinje, s mnogo mogućih neizvjesnosti u cijelom postupku”.


 

10.35 Zastupnicima se ponovno obratila Vesna Škare Ožbolt koja kaže da je dogovaranje slovenskog arbitra i zastupnice više od same povrede sporazuma.

“Praksa koju imamo u međunarodnom pravu je vrlo siromašna. Postoji mogućnost da se sporazum, usprkos volji Hrvatske zaustavi”.

U Saboru je i Tomislav Karamarko
U Saboru je i Tomislav Karamarko PIXSELL/PIXSELL

 

10.30 Saboru se obratila ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić.

“Mi nismo u problemu zbog arbitražnog sporazuma, nego zbog kršenja arbitražnog sporazuma”, rekla je Pusić i dodala kako je kršenje sporazuma dokaz da on izvorno nije bio loš za Hrvatsku jer su ga Slovenci morali prekršiti kako bi išao u njihovu korist.

“Ovo nije dobar trenutak za nas”, rekla je Pusić.


 

10.23 Zastupnik Hrvatskih laburista, Dragutin Lesar obratio se Saboru.

“Abitražni postupak je politički moralno diskreditiran. Narušeno je povjerenje i prekršena su pravila rada suda. Hrvatska u takvom postupku ne može očekivati pravednu odluku. Kada je Sabor odlučivao o davanju suglasnosti za sporazum, bio sam konstruktivno protiv takvog sporazuma”, rekao je Lesar i dodao kako su se tadašnje zamjerke sporazumu pokazale opravdane.

Sabor raspravlja o napuštanju arbitraže sa Slovenijom


 

10.08 Josip Salapić iz HDSSB-a kaže kako su potezi Vlade i svih stranaka dobri, te kako je ovo prvi put u povijesti kako su se svi složili oko važnog i ključnog pitanja.

“Osobno nas ne raduje potez slovenske politike i izjave nekih bivših pripadnika slovenske politike kako su zadali “šah-mat” potez Hrvatskoj”, rekao je Salapić


 

10.03 Davorin Mlakar iznio je prijedlog da klub HDZ-a može u suradnji s članovima Vlade poboljšati tekst zaključka. “Držimo da se ovaj tekst može dodatno urediti, predlažemo da s predstavnicima Vlade sjednemo zajedno, ima tu nekih dokumenata koji se ne spominju, naš prijedlog je da dođemo do kvalitetnijeg teksta zaključaka od ovog koji je predložen”, rekao je Mlakar


 

9.59 Nezavisna zastupnica Jadranka Kosor i bivša premijerka koja je potpisala ovaj sporazum postavila je pitanje zašto na listi klubova zastupnika koji će raspravljati o zaključku nije i njen klub zastupnika. Milanović joj je odgovorio da se radi o njegovom osobnom propustu.

Jadranka Kosor
Jadranka Kosor PIXSELL/PIXSELL

 

09:53 – Bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt zatražila je od premijera da pojasni hoće li Hrvatska tražiti okončanje arbitražnog postupka, budući da se trenutni zahtjev odnosi samo na ugovor.

“Postoji ugovor, tlo iz kojeg raste Arbitražni sud. Ne možemo raskinuti Arbitražni sud, mi se povlačimo iz postupka. Ovo je situacija koje je jedinstvena, za nju nema presedana”, odgovorio je Milanović.


 

09:45 – Na sjednici Sabora sudjeluju premijer Zoran Milanović i potpredsjednica Vlade Vesna Pusić.

Milanović je u uvodnom obraćanju saborskim zastupnicima rekao kako će nakon potpore Sabora Vlada u skladu s hrvatskim zakonom i međunarodnim pravom početi postupak izlaska iz Ugovora o arbitraži zbog teške povrede sporazuma.

“Danas smo se okupili kako bi donijeli zaključak kojim bi Sabor obvezao Vladu koja će provesti postupak raskida ugovora o arbitraži zbog bitnih povreda ugovora. Ugovor o arbitraži između Hrvatske i Slovenije i danas smatram korektnim i ne mislim da je bio loš za hrvatske interese”, rekao je Milanović.

“Ugovor o arbitraži nije bio loš, problem je u ljudima. Dogovor oko granica trebao je biti riješen Međunarodnim pravom, ali druga strana je inzistirala na arbitraži”, dodao je.

“Ovo je stvar između Hrvatske i Slovenije. Europska unija je bila facilitator, kum. Dijete je rođeno, imalo je svoj put, ali je u jednom trenutku postalo devijantno. I sada moramo poduzeti odgojne mjere”, kazao je Milanović.

“Mi Arbitražni sud ne možemo ukinuti, ali mi možemo izaći iz ugovora, hoće li Sud nastaviti rad, mi s time nemamo nikakve veze. Slovenija se mora u roku od nekoliko mjeseci očitovati o terminaciji ugovora i to je to”, kazao je.

Saborska rasprava o arbitraži
Saborska rasprava o arbitraži PIXSELL/PIXSELL

“Hrvatska nema svog arbitra. Svaki ima svoje dužnosti. Kada postaje dio arbitraže on prestaje biti Hrvat. Ako se povuče dobro, ako se ne povuče možda će tako dokazati da je neovisan”, rekao je Milanović.

Premijer je istaknuo da se dogodila greška u postupku zbog koje on ne može biti nastavljen. Istaknuo je da su oni koji su u tome sudjelovali to i priznali. Zaključio je da je Hrvatska igrala po pravilima i da će nastaviti igrati po pravilima.

“Pazite u raspravi na riječi, mi ostajemo čisti”, završio je Milanović te najavio da će ga u Saboru mijenjati Pusić.


09:30 – Predstavnici Građanske inicijative More je kopno u srijedu su ispred Hrvatskog sabora, koji odlučuje o istupanju Hrvatske iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom, poručili da Sabor treba raskinuti sporazum o arbitraži.

“Smatramo da su stvorene sve pravne i političke pretpostavke za raskid tog sporazuma i da je Hrvatska dobila novu priliku da zaštiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet”, izjavio je predsjednik Inicijativnog odbora Mate Knezović. Iza takve će odluke, uvjeren je, stati cjelokupan hrvatski narod.

Aktivisti građanske inicijative More je kopno dijelili letke saborskim zastupnicima
Aktivisti građanske inicijative More je kopno dijelili letke saborskim zastupnicima PIXSELL/PIXSELL

Ukoliko Sabor smatra da Hrvatska treba provjeriti stav hrvatskog naroda predlažemo da se raspiše referendum, rekao je Knezović. Ako se, dodao je, ne dogodi ni jedno ni drugo, inicijativa More je kopno će pokrenuti akciju prikupljanja potpisa za raspisivanje narodnog referenduma na kojemu bi se odlučilo o tom pitanju.

More je kopno smatra da je i za Hrvatsku i za Sloveniju dugoročno najbolje da o razgraničenju na moru i kopnu odlučuju stalni međunarodni sudovi.


 

Hrvatski sabor će danas započeti s izvanrednom sjednicom na kojoj će se voditi rasprava o istupanju Hrvatske iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom. Sjednicu je sazvao predsjednik Sabora Josip Leko, na zahtjev Vlade i premijera Zorana Milanovića.

Predsjednik Sabora izvanrednu je sjednicu sazvao za srijedu i četvrtak, no vrlo je vjerojatno da bi ona mogla biti gotova već u srijedu. Naime, u Saboru kažu da postoji dogovor da o temi govore samo klubovi zastupnika, njih 13, ne i zastupnici pojedinačno, a to onda bitno skraćuje zasjedanje.

Treba istaknuti i da saborska sjednica, iako nosi oznaku izvanredne, to nije zbog teme, nego roka u kojemu Sabor zasjeda, a to je izvan redovne radne sezone koja je završila 15. srpnja i ponovno počinje tek 15. rujna.

Više nema povjerenja u arbitražni proces

Davorin Rudolf, arhivska snimka
Davorin Rudolf, arhivska snimka PIXSELL/PIXSELL

Akademik Davorin Rudolf je u utorak rekao: “Motiv zbog kojeg je Hrvatska potpisala i ratificirala Arbitražni sporazum je samo jedan: povjerenje u nepristanost suda. To je palo. Oni sada mogu imenovati koga god hoće, to za nas više nije važno. Bi li se i jedna država upustila i dalje u postupak pred sudom koji je izgubio vjerodostojnost?”, te dodao da je čak i predsjednik arbitražnog suda bio upleten u odavanje informacija, javlja HRT.

Ivo Josipović, bivši predsjednik Republike, danas predsjednik stranke Naprijed Hrvatska i pravni stručnjak je, gostujući u Dnevniku 3 rekao: “Mi smo danas ravnopravni i ne postoji način da nas se ucjenjuje kao nekada. Hrvatska bi isto tako mogla oponirati Sloveniji u nekim glasovanjima u tijelima Europske unije. Bilo bi besmisleno da se dvije susjedne i prijateljske zemlje tako prepucavaju. Treba istupiti iz arbitraže koja je postala pravno, politički i moralno potpuno diskreditirana. Nakon toga slijede razgovori sa Slovenijom kako možemo riješiti spor drugim mehanizmima”

Novi slovenski predstavnik je Francuz

A handout picture taken and released on May 4, 2015 by the International Court of Justice (ICJ) shows ICJ President, H.E. Judge Ronny Abraham, at the opening of the hearings in the case Bolivia v. Chile (Chile’s Preliminary Objection) on the access to the Pacific ocean, at the Peace Palace in The Hague. AFP PHOTO / HO / INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE == RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE / ICJ-CIJ / Bastiaan van Musscher" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==
Ronny Abraham AFP

Slovenija je u utorak izabrala novog predstavnika u arbitraži. Imenovan je Francuz Ronny Abraham, predsjednik Međunarodnog suda pravde.

Od 1998. godine, Abraham je šef Ureda pravnih poslova francuskog ministarstva vanjskih poslova te je pružao savjete francuskoj vladi u poljima međunarodnog javnog prava, pomorskim zakonima i zakonima o Antarktici. Od iste te godine predstavlja Francusku u mnogim slučajevima pred europskim i međunarodnim sudovima.

Šefovi stranaka podržavaju Milanovića

Premijer nakon sastanka sa šefovima parlamentarnih stranaka
Premijer nakon sastanka sa šefovima parlamentarnih stranaka PIXSELL/PIXSELL

Podsjećamo, Premijerov zahtjev za održavanjem izvanredne sjednice Sabora su podržale sve parlamentarne stranke nakon razgovora s Milanovićem koji je održan u ponedjeljak.

“Nisam čuo glas nesuglasja, disonance, svi mislimo isto, o tome se slažu sve stranke. Hrvatska izlazi iz ugovora po relativno preciznim pravilima međunarodnog prava. Od Sabora želimo potporu, da proglasimo trenutnu suspenziju i povlačenje arbitra kojeg je imenovala Republika Hrvatska”, rekao je premijer Milanović nakon razgovora u Banskim dvorima.

Europska komisija ne podržava povlačenje Hrvatske

Jean-Claude Juncker. Arhivska snimka
Jean-Claude Juncker. Arhivska snimka AFP

Europska komisija ne podržava povlačenje Hrvatske iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom. Naime, EK je preko glasnogovornice Mine Andreeve poručila da razumije hrvatsku zabrinutost zbog skandala o postupku, ali da je Arbitražni sporazum način za rješavanje takve zabrinutosti.

“Iako Europska komisija nije stranka u arbitražnom postupku, pozorno pratimo slučaj. Razumijemo zabrinutost hrvatskih vlasti zbog navodnog skandala s prisluškivanjem. Međutim, Europska komisija potpuno podržava rad arbitražne procedure i naglašava važnost Arbitražnog sporazuma za pravnu sigurnost obiju strana. U Arbitražnom sporazumu postoje mehanizmi kojima se može riješiti zabrinutost Hrvatske i istovremeno sačuvati puno funkcioniranje arbitražnog sustava. Komisija naglašava važnost dobrog funkcioniranja Stalnog arbitražnog suda za glatku i učinkovitu primjenu zakona UN u budućnosti”, rekla je glasnogovornica Komisije Mina Andreeva.

Podsjetimo, skandal je izbio prošle srijede nakon što su u hrvatskim medijima objavljeni transkript i audiozapis koji pokazuju da su se slovenski član arbitražnog suda Jernej Sekolec i slovenska diplomatkinja, opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže, Simona Drenik dogovarali o lobiranju kod drugih sudaca Stalnog arbitražnog suda u Haagu u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.