4 najpoznatija rasna nemira i ubojstva u povijesti SAD-a (Walter Scott samo je zadnji u nizu)

Od mirnih prosvjeda koji postanu nasilni do linčevanja i smaknuća, SAD ima sve

U još jednom u nizu rasno motiviranih ubojstava u SAD-u policajac bijelac ubio je nenaoružanog crnca. Policajac Michael Slager je, prilikom redovite prometne kontrole ubio nenaoružanog Waltera Scotta s osam pucnjeva u leđa. Uhićen je i Slageru sad prijeti smrtna kazna. Ovo ubojstvo ima nekih sličnosti s prošlogodišnjim ubojstvom Michaela Browna u gradiću Ferguson. Browna je također ubio policajac bijelac i način na koji je većinski bjelačka policija procesuirala taj slučaj je doveo do masovnih prosvjeda koji su u nekoliko navrata postali nasilni.

U nastavku donosimo pregled nekih od najnasilnijih rasno motiviranih nemira koji su se ikad dogodili.

Ferguson, SAD, 2014.

Šesti dan prosvjeda u Fergusonu
Šesti dan prosvjeda u Fergusonu Loavesofbread/Wikipedia

Michael Brown je ubijen 9. kolovoza prošle godine i na mjestu njegove smrti su istog dana bile postavljene svijeće i cvijeće. Problemi su počeli kada je, prema nepotvrđenim izvještajima, jedan od policajaca dopustio svome psu da urinira po spomen-obilježju. Idući dan su policijska vozila uništila obilježje što je razljutilo okupljenu gomilu. Neki prosvjednici su se okrenuli pljački i vandaliziranju pa je na kraju dana 12 trgovina opljačkano a jedna je spaljena. Policija je reagirala nasilnim gušenjem prosvjeda i masovnim uhićenjima. Novinari koji su pokrivali te događaje su također bili pogođeni suzavcem i gumenim mecima. Prosvjedi su potrajali mjesecima s manje ili više policijske prisutnosti.

Los Angeles, SAD, 1992.

https://www.youtube.com/watch?v=P43WZd611WA

Nemiri koji su se dogodili krajem travnja i početkom svibnja 1992. u Los Angelesu su bili najveći u SAD-u nakon prosvjeda iz šezdesetih godina koji su bili potaknuti raspravom o pravu glasa crnačkog stanovništva. Prosvjede je potaknula oslobađajuća presuda četvorici policajaca koji su pretukli Rodneya Kinga. Policajci su bili oslobođeni optužbi iako je u javnost izišla snimka njihovog napada na nenaoružanog Kinga. Pljačka, palež i ubojstva koja su uslijedila u nemirima su ostavili više od milijarde dolara imovinske štete. Ubijene su 53 osobe, a više od 11.000 je uhićeno. Nemiri su ugušeni tek kad su američka narodna garda, redovna vojska i marinci došli smiriti stanje.

Miami, SAD, 1980.

I ovi neredi su počeli nakon što su bijeli policajci oslobođeni optužbi za ubojstvo nenaoružanog crnca. Četvorica policajaca su uhvatili Arthura McDuffiea nakon potjere i pretukli ga. McDuffie je umro u bolnici četiri dana kasnije od posljedica premlaćivanja. U nasilnim prosvjedima koji su uslijedili nakon oslobađanja policajaca ubijeno je 18 ljudi, 350 osoba, među njima i djeca, je ozlijeđeno, a više od 600 ljudi je uhićeno. Počinjena šteta je iznosila više od 100 milijuna dolara, a nemiri su ugušeni tek nakon što je 3.500 pripadnika narodne garde preuzelo kontrolu nad gradom.

Duluth, SAD, 1920.

Trojica crnaca su oteta iz zatvora i naknadno obješeni
Trojica crnaca su oteta iz zatvora i naknadno obješeni Slika linčevanja trojice crnaca/Wikipedia

Irene Tusken i James Sullivan su optužili šestoricu crnaca da su prethodni dan napali i silovali Irene. Šestorica su uhićena i zadržana u zatvoru dok su po gradu kolale razne glasine. Između ostaloga se pojavila i neistinita glasina da je Irene podlegla ranama. Ispred zatvora u kojem su čuvani sumnjivca se okupila razjarena rulja koja je upala u zatvor i otela trojicu sumnjivaca. Elias Clayton, Elmer Jackson i Isaac McGhie su oteti i proglašeni krivima. Rulja koja je otela osumnjičene ih je pretukla i na kraju objesila. Nakon linčevanja, prisutni su se slikali s tijelima kako bi obilježili svoje sudjelovanje u ubojstvu zatvorenika. Za ubojstvo trojice crnaca nitko nije odgovarao.