Sad je i službeno potvrđeno. EU odustaje od radikalne mjere za ruski plin koja je razbjesnila Putina

Von der Leyen upravo drži govor o stanju Unije, objavila je mjere za energetsku krizu

FOTO: Screenshot YouTube

U Strasbourgu se održava plenarna sjednica Europskog parlamenta na kojoj je središnji događaj govor o stanju Unije predsjednice Komisije Ursule von der Leyen. Von der Leyen je započela govor u 9 sati ujutro, pred zastupnicima Europskog parlamenta. Posebna gošća je Olena Zelenska, ukrajinska prva dama, kojoj su na uvodu svi zastupnici pljeskali.

Jučer je najavljeno da će Von der Leyen danas, u govoru o stanju Unije, objaviti prijedloge mjere za zaustavljanje i obaranje cijena energije. Prema nacrtu tih mjera u koji je Hina imala uvid, Komisija će predložiti paket od tri mjere umjesto pet, koje je ranije spominjala.

Von der Leyen je uvodno kazala kako nikada prije rasprava o stanju Unije nije imala rat koji bjesni na europskom tlu. Podsjetila je kako je krajem veljače počela invazija na Ukrajinu te da je otad cijeli kontinent ustao u solidarnosti s Ukrajinom.

‘To je rat protiv naše ekonomije, energije…’

“Europa se nije krila niti je oklijevala. Ustali smo, ujedinjeni, odlučni i to odmah. Trebamo biti ponosni na to”, kazala je. Naglasila je kako je EU pokazala svoju snagu te kako će joj ta snaga trebati i dalje u mjesecima pred nama.

“Neće biti lako. Puno je na kocki, bit ćemo testirani od onih koji žele iskoristit bilo kakvu podjelu među nama. To nije samo rat Rusije protiv Ukrajine, to je rat protiv naše energije, ekonomije, vrijednosti i rat protiv budućnosti. To je borba autokracije protiv demokracije. Uvjerena sam da će uz hrabrost i solidarnost Putin doživjeti poraz, a Europa pobijediti”, kazala je.

‘Danas hrabrost ima ime – Ukrajina’

Von der Leyen je rekla kako danas hrabrost ima ime i kako je to ime Ukrajina. Pohvalila je Zelensku čija je zemlja, ispričala je, našla snagu za suprotstaviti se Putinu. “Zadnjih dana vidimo da se to isplatilo. Ljudi poput tvog supruga su ostali u Kijevu i vodili otpor, skupa s tobom i vašom djecom. Dali ste hrabrost naciji, nadu svima nama”, rekla je i dodala: “Slava Ukrajini.”

Podsjetila je na uvedene sankcije Rusiji pa naglasila: “Želim biti jasna, sankcije ostaju. Ovo je vrijeme za pokazati odlučnost.” Dodala je da je isto i s financijskom potporom Ukrajini te da će toj zemlji trebati pomoć s obnovom.

“Danas najavljujem da ćemo raditi s prvom damom Ukrajine, dragom Olenom, da podržimo obnovu oštećenih škola. Stoga šaljemo 100 milijuna eura Ukrajini, jer budućnost Ukrajine počinje u školama”, kazala je.

Uvodi se Ukrajinu u područje bez roaminga

Von der Leyen je naglasila da Ukrajina ulazi u EU područje bez roaminga, kao i da Komisija radi s tom zemljom da osigura ulazak Ukrajine na jedinstveno tržište Unije. “Zato danas putujem u Kijev kako bi sve raspravila s predsjednikom”, rekla je.

Naglasila je svima kako trebaju naučiti jednu lekciju iz ovog rata. “Trebali smo slušati one koji su znali Putina. Anu Politkovskaju i sve ruske novinare koji su otkrili istinu i platili cijenu. Glasove u Uniji, Poljsku, Baltik, istok Europe. Godinama nam govore da Putin neće stati”, kazala je.

Kazala je da se Baltik odlučio na energetsku neovisnost od Rusije, što košta, ali da je to potrebno. “Moramo diverzificirati nabavu od pouzdanih zemalja poput SAD-a, Norveške, Alžira”, rekla je.

‘Rusija manipulira našim tržištem’

Naglasila je da Rusija manipulira energetskim tržištem u EU koje više ne funkcionira tako. Naglasila je da tome doprinose i klimatske promjene što je dovelo do dizanja cijena.

Najavila je potom mjere na kojima će EU raditi s državama članicama da smanji energetske troškove. “Predložit ćemo smanjenje ukupne potrošnje električne energije, bit će potrebna pomoć primjerice industrijama. Zato predlažemo ograničenje prihoda tvrtkama koje proizvode struju uz niske troškove”, rekla je.

Kazala je da su prihodi dobri, ali da su u ovakvom vremenu pogrešni jer se zarađuje na ratu i našim potrošačima. “profit sada treba dijeliti s onima kojima je to najpotrebnije”, rekla je. Zato će prijedlog obuhvatiti i proizvođače iz fosilnih goriva. “Naš prijedlog će prikupiti preko 140 milijardi eura za države članice”, kazala je.

Najavila set mjera za rad s dobavljačima

Najavila je i razvijanje seta mjera koje će uzeti u obzir narav dobavljača energenata, od onih nepouzdanih poput Rusije do pouzdanih poput Norveške. Kazala je da je na planu i rad Komisije za realnije pragove trgovanja na plinskom i tržište struje.

“Znamo da se energetske tvrtke suočavaju s problemima s likvidnošću i ugrožavaju naš energetski sustav. Radit ćemo s regulatorima da olakšamo te probleme. Uspostavit ćemo okvir za privremenu pomoć tijekom listopada. Trenutno tržište strujom nije pravedno za potrošače. Zato moramo odvojiti cijenu plina od cijene struje. Zato moramo napraviti veliku reformu tržišta strujom”, kazala je.

Rekla je da je svijet 70-ih imao krizu fosilnih goriva i navela da su tada Danci razumjeli bit tog problema. “Počeli su investirati, promijenili su paradigmu i stvorili desetke tisuća poslova. Nisu radili samo na brzom rješenju, već na skoku u budućnost”, rekla je.


Uskoro opširnije*