SAD je uništio 20 posto Asadovih vojnih aviona, kažu da su spremni napasti opet

Trump kaže da će naručiti nove napade ako vlada opet upotrijebi kemijsko oružje

In this image released by the US Navy, the guided-missile destroyer USS Porter conducts strike operations while in the Mediterranean Sea, April 7, 2017.   
US President Donald Trump ordered a massive military strike on a Syrian air base on Thursday in retaliation for a "barbaric" chemical attack he blamed on President Bashar al-Assad. The missiles were fired from the USS Porter and the USS Ross, which belong to the US Navy's Sixth Fleet and are located in the eastern Mediterranean. / AFP PHOTO / US NAVY / Ford WILLIAMS / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / US NAVY / Mass Communication Specialist 3rd Class Ford Williams" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Sjedinjene Države izvest će nove vojne akcije u Siriji ako režim predsjednika Bašara al-Asada ponovno posegne za kemijskim oružjem, upozorio je Washington u ponedjeljak i objavio da je prošli tjedan uništio 20 posto zrakoplova Asadove vojske. Predsjednik Donald Trump spreman je narediti nove napade na Siriju bude li vlada te zemlje ponovno upotrijebila kemijsko oružje ili bačve bombe, upozorila je Bijela kuća.

“Sigurno je da ako ponovno vidimo ljude ugušene plinom i raznesene bačvama bombama, otvoreni smo za buduće akcije”, rekao je glasnogovornik Bijele kuće Sean Spicer. “Ako plinom gušite dijete, ako bačvama bombama idete na nedužne ljude… vidjet ćete predsjednikov odgovor”, rekao je.

Napad krstarećim raketama

Bačve bombe su spremnici za naftu ili cilindri punjeni eksplozivom i šrapnelima. Trump je prošli tjedan naredio napad krstarećim raketama na vojnu bazu Šajrat kao odgovor na kemijski napad izveden početkom tjedna u kojem su ubijeni deseci civila, među njima mnogo djece, a za koje odgovornim drži Asadov režim, koji to niječe.

“Predsjednikova je opcija da u Siriji ponovno djeluje protiv Asadova režima kada god je to u nacionalnom interesu, kao što je i bilo odlučeno nakon što je vlada upotrijebila kemijsko oružje protiv vlastitih građana”, rekao je Spicer. “Kao što je predsjednik i jasno poručio, on neće telegrafski priopćavati svoje vojne odgovore”, dodao je Spicer.

Uništeno 20 posto Asadovih aviona

Američki raketni udar na sirijsku zračnu bazu uništio je 20 posto vojnih zrakoplova Bašara al Asada, ustvrdio je nešto ranije ministar obrane Jim Mattis. Uništena su i mjesta za punjenje streljiva i obrambene sposobnosti sirijske vojske, rekao je Mattis. “Sirijska vojska pogriješit će bude li ponovno upotrijebila kemijsko oružje”, rekao je.

Prošlotjedni napadi kemijskim oružjem mogao bi daljnje zakomplicirati situaciju na Bliskom istoku, te odnose zemalja članica skupine G7 s Rusijom. Assosiated Press prenosi izjavu neimenovanog visokog časnika američke vojske, koji tvrdi da su Rusi, čiji su nadzorni dronovi letjeli iznad napadnutog područja, znali za napad i dopustili su da se dogodi.

Američki državni tajnik ide u Rusiju

Trenutno, ministri vanjskih poslova zemalja članica skupine G7 rade na zajedničkom dogovoru oko situacije u Siriji. Američki državni tajnik Rex Tillerson sprema se sastati s izaslanicima savezničkih bliskoistočnih nacija, a potom će otputovati u Moskvu s ciljem da uvjeri Ruse da napuste svoje sirijske saveznike. No, Tillerson se neće sastati s Putinom, kojeg poznaje godinama, iako su svi njegovi prethodnici održali sastanke s ruskim predsjednikom, već s ruskim državnim tajnikom Sergejem Lavrovom.

Velika Britanija se oglasila i osudila Rusiju, aludirajući na to da su znali za na napad prije nego što je bio izvršen. Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson spomenuo je moguće uvođenje sankcija visokim časnicima Sirije i Rusije. “Naši stavovi u vezi vojnih akcija u Siriji se nisu promijenili”, poručio je Tillerson te pojasnio kako je glavni prioritet Washingtona i dalje poraziti takozvanu Islamsku državu.

Prijetnja Rusije i Irana Amerikancima

Predsjednik Trump i britanska premijerka Theresa May ranije su komentirali kako izgleda da Rusiji više nije u interesu podržavati Asadov režim, dok je njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila kako se slaže s Trumpom oko stajališta da Asada treba sankcionirati zbog civilnih žrtava.

Rusi tvrde kako Amerikanci nemaju dokaze da je Asad koristio kemijsko oružje, a kritici se pridružuje Iran, koji je uz Rusiju najjači financijer Asadove vojske. Nastave li Amerikanci sa zračnim napadima u Siriji, Rusija i Iran najavljuju odmazdu.