Sad je već posve suludo; profesori filozofije HS-a zbog cenzure ne mogu uređivati web stranice odsjeka

Kratko smo porazgovarali s profesorom Pavelom Gregorićem

12.07.2015., Zagreb - Danas je na Zagrebackom sveucilistu promovirano 404 doktora znanosti i umjetnosti. Svecana dodjela diploma, pod vodstvom rektora Damira Borasa,  odrzana je u zgradi HNK.Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Situacija na Hrvatskim studijima i dalje je prilično nategnuta. Nakon studentske blokade i izglasanog štrajka djelatnika, došlo je do novog neobičnog zapleta. Uprava Hrvatskih studija onemogućila je uređivanje službenih stranica Odsjeka za filozofiju profesorima s tog odsjeka.

Stoga je Tomislav Janović, predstojnik Odsjeka za filozofiju, uputio mail privremenom pročelniku Mariju Grčeviću u kojem ga poziva da se “urazumi i prepusti uređivanje mrežnih stranica Odsjeka za filozofiju njegovim članovima koji su, kaže, dovoljno odgovorni da znaju što smiju, a što ne smiju na njih stavljati.”

Informatičari proslijeđuju Upravi na cenzuru

Konkretno, do ove pomalo neobične cenzure došlo je u subotu. “Dijelove službene stranice Hrvatskih studija koji se tiču pojedinih odsjeka uređuju osobe koje su za to zadužene na pojedinim odsjecima, ovisno o dogovoru među članovima odsjeka. Na našem Odsjeku ja sam bio zadužen za uređivanje naše stranice”, pojašnjava nam profesor filozofije s Hrvatskih studija Pavel Gregorić.

“Sad su mi maknuli ta prava, pa više ne mogu ništa editirati i brisati, a kad pokušam staviti obavijest, sustav mi nudi da predložim obavijest. Pretpostavljam da sada to informatičar prosljeđuje Upravi na cenzuru i onda oni procijene hoće li to ići u objavu ili ne. Posljednja obavijest koju sam predložio još uvijek nije stavljena na stranicu”, dodaje Gregorić.

Nezadovoljstvo uprave zbog tužbe

No, osim toga, uz posljednju objavu na stranici Odsjeka za filozofiju, odnosno uz odgovor na priopćenje privremenog pročelnika Hrvatskih studija Marija Grčevića, dodana je preslika upravne tužbe. Radi se o upravnoj tužbi iz veljače iza koje stoji osam zaposlenika s četiri različita odjela Hrvatskih studija. “Mi smo preko Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, čiji smo članovi, podigli upravnu tužbu protiv odluke Senata o promjeni statusa Hrvatskih studija iz sveučilišnog centra u sveučilišni odjel, jer držimo da je time prekršen Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (čl. 64) kao i Statut Sveučilišta u Zagrebu (čl. 45)”, pojašnjava naš sugovornik.

Čini se da Uprava Hrvatskih studija profesorima koji su podigli tužbu zamjera što su to učinili “samovoljno, bez znanja i razgovora s upravom Hrvatskih studija”, kako je to napisao Grčević u svom priopćenju na koji su reagirali profesori s Odsjeka za filozofiju. Gregorić odgovora da ne vidi nikakav problem u tome što se nisu konzultirali s Upravom, jer je i Grčević i ostatak Senata bio unaprijed i više puta upozoren da je predložena odluka nezakonita, a oni su je svejedno izglasali.

‘Samovolja zainteresiranih pojedinaca’

“Ali ako se Grčević predomislio i sada drži da je upravna tužba dobra ideja”, dodaje Gregorić u razgovoru za Telegram, “još uvijek je stigne podnijeti. No, ne znam što su htjeli poručiti objavom te preslike, osim toga da su pokazali kako su voljni uređivati stranice našeg odsjeka protiv našeg znanja. To je napravljeno u trenutku kad ja više nisam mogao administrirati stranice.”

Profesora Gregorića nije osobito iznenadio ovakav razvoj događaja koji je prošli utorak kulminirao ukidanjem upisnih kvota za filozofiju na Hrvatskim studijima. “U zadnjih godinu dana po pitanju Hrvatskih studija Sveučilište u Zagrebu prekršilo je niz zakonskih i podzakonskih akata, Pravilnik o ustroju i djelovanju Hrvatskih studija, Etički kodeks Sveučilišta u Zagrebu, da ne spominjemo demokratske procedure i dobre akademske običaje,” zaključuje Gregorić dodajući da “iza ovakvih odluka stoji samovolja zainteresiranih pojedinaca u upravi Sveučilišta u sprezi s nametnutom upravom Hrvatskih studija s jedne strane, te s druge strane, potpuno nezainteresirana većina u Senatu”.