SAD tvrdi da je napao afganistansku bolnicu jer su unutra bili talibani, liječnici tvrde da to nije istina

Osoblje je zvalo NATO da se bombardiranje prekine, bez uspjeha

In this undated photograph released by Medecins Sans Frontieres (MSF) on October 3, 2015, Afghan MSF medical personnel treat civilians injured following an offensive against Taliban militants by Afghan and coalition forces at the MSF hospital in Kunduz. An air strike on the hospital in the Afghan city of Kunduz on October 3 left three Doctors Without Borders staff dead and dozens more unaccounted for, the medical charity said, with NATO conceding US forces may have been behind the bombing. The MSF facility is seen as a key medical lifeline in the region and has been running "beyond capacity" during recent fighting that saw the Taliban seize control of the provincial capital for several days. AFP PHOTO / MSF ----EDITORS NOTE---- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/MSF" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS -----
FOTO: AFP

Liječnici bez granica bombardirane bolnice u Kunduzu negirali su navode kako su talibani bili u bolnici neposredno prije bombardiranja te pucali na afganistanske i NATO snage, javlja Reuters.

Na taj način su opovrgnuli izjave američke vojske koja je rekla kako je poduzela zračni napad u blizini bolnice jer su tamo bili talibanski pobunjenici koji su izravno pucali na njih.

Vrata su bila zaključana

Liječnici tvrde kako naprosto nije moguće da je itko u bolnici bio tijekom noći jer se ona zatvaraju. “Vrata bolnice su zaključana cijelu noć tako da nitko osim osoblja, pacijenata ili skrbnika nije bio u bolnici kad je došlo do bombardiranja,” rekao je jedan od liječnika.

“U svakom slučaju, bombardiranje bolnice ni pod kojim uvjetima ne moće biti opravdano,” dodao je. Svjedoci kažu kako su pacijenti bili živi spaljeni nakon napada.

Osoblje kaže kako su pokušali telefonirati vojne dužnosnike NATO-a u Kabulu i Washingtonu odmah nakon napada, ali bombardiranje nije prestajalo skoro cijeli sat.

Liječnici odlaze jer je bolnica skroz uništena

Liječnici bez granica nakon ovakvih događaja odlučili su se povući iz grada Kunduza jer bolnica jednostavno više nije u stanju u kojem bi mogla funkcionirati. Neki su otišli u druge bolnice, stoji u priopćenju iz bolnice.

To će se uvelike osjetiti u gradu kojemu je ova bolnica bila doslovno spas. Na ulicama se neprestano odvijaju borbe između talibanskih pobunjenika i afganistanskih vojnika. Svjedoci pričaju kako su leševi svugdje po ulici, a bolnice su u takvim uvjetima i više nego potrebne.

Još nisu nađene sve žrtve bombardiranja

Podsjetimo, do zračnih napada je došlo u noći s petka na subotu, a bombardirana je bolnica Liječnika bez granica u afganistanskom gradu Kunduzu. Poginulo je najmanje 19 ljudi, 12 pripadnika Liječnika bez granica, četiri odrasla pacijenta i troje djece. Najmanje je 37 osoba ranjeno a mnogi se još vode kao nestali, izvijestili su iz Liječnika bez granica.

Na ovaj napad kojeg su najvjerojatnije izvele američke koalicijske snage, reagirao je i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon. Ki-moon je oštro osudio ovaj događaj te zatražio “temeljitu i neovisnu istragu napada kako bi se osiguralo da se odgovara” za to djelo.

Američki predsjednik Barack Obama rekao je da se radi o “tragičnom slučaju” i da će Pentagon provesti “potpunu istragu”.