Sada je jasno da Izrael nije dobio američki 'carte blanche' za totalni napad na Gazu. I zato sasvim sigurno neće uništiti Hamas

Tek odvajanjem Palestinaca od Hamasa i njegove ideologije može se računati na njegov nestanak

FOTO: AFP

Kako bi mogla izgledati kopnena intervencija? To očito ne ovisi samo o vojnim zapovjednicima na terenu, nego i o političkim zahtjevima koje postavljaju Sjedinjene Države. Ne može se očekivati totalno uništenje ili okupacija Pojasa Gaze s neprihvatljivim brojem civilnih žrtava

Sad je već potpuno jasno. Izrael nije dobio “slobodne ruke” od svojih saveznika, prije svega Sjedinjenih Država, za neograničena djelovanja protiv Hamasa u Pojasu Gaze. To ni u kojem slučaju ne znači uskraćivanje prava na samoobranu Izraela od terorističkih napada. Međutim, očito zbog potencijalnog ogromnog broja civilnih žrtva, što bi urušilo cijelu strukturu američkog političkog djelovanja na Bliskom istoku, Bijela kuća uskratila je “carte blanche” za provođenje vojne operacije u Pojasu Gaze.

Amerikanci ne žele da se oružana intervencija protiv terorista Hamasa pretvori u rat protiv Palestinaca ili, još gore, u rat protiv muslimana. Naime, strateška suradnja sa, prvenstveno Sjedinjenim Državama, jedan je od pet principa izraelske vojne doktrine i ključni faktor sigurnosti židovske države.

Sukobi podijeljeni u dvije skupine

Brojni su sukobi židovskih doseljenika i kasnije formirane Države Izrael sa svojim arapskim susjedima na prostoru Palestine, odnosno Judeje. Generalno, jednu skupinu sukoba čine klasični ratovi Izraela sa susjednim arapskim državama. U drugu kategoriju oružanih konflikata spada permanentan sukob Izraela protiv različitih paramilitarnih, terorističkih i ilegalnih oslobodilačkih skupina organiziranih unutar većinske arapske populacije na Bliskom istoku.

U jednom od takvih sukoba ostala je zapamćena izraelska operacija “Mir za Galileju”. Izraelske obrambene snage (IOS) 6. lipnja 1982. godine izvršile su invaziju na južni Libanon kako bi iz njega istjerali Palestinsku oslobodilačku organizaciju (PLO). U tom sukobu poginulo je 670 izraelskih i 9800 vojnika na strani Arapa, većinom pripadnika PLO-a. Međutim, istjerivanje PLO-a iz Libanona svojim životom platilo je i 8025 arapskih civila.

Najveća mrlja tog ratnog pohoda jest masakr nad Palestincima u izbjegličkim logorima Sabra i Šatila. Iako su ratni zločin nad civilima počinili proizraelski falangisti, militantni libanonski kršćani, odgovornom za pokolj smatra se izraelska vojska. Navodno su IOS dopustile ulazak falangista u nebranjeni logor. Između 16. i 18. rujna 1982. godine likvidirano je najmanje 328 do najviše 3500 nenaoružanih izbjeglica.

Kakva je borbena spremnost Hamasa

Izraelsko odlaganje početaka kopnene intervencije u Pojasu Gaze i davanje šanse nekim političkim i humanitarnim akcijama treba spriječiti ponavljanje bolnih grešaka iz prošlosti koje su koštale života ne samo Palestinaca nego i mnogih američkih i francuskih vojnika.

Nitko ne dvoji u superiornost izraelskog vojnog stroja u odnosu na vojno krilo Hamasa. Pretpostavka je da Hamas ima na raspolaganju između 30.000 i 50.000 boraca. Naoružani su pješadijskim naoružanjem, protuoklopnim sredstvima i nevođenim raketnim projektilima zemlja-zemlja. Nedavne slike napada na južni Izrael potvrđuju i upotrebu dronova u borbene svrhe. Razina borbene spremnosti militanata Hamasa daleko je ispod osposobljenosti pripadnika Izraelskih obrambenih snaga.

Možda je nekoliko stotina boraca prošlo borbenu obuku u Siriji i Iranu. Najviše nekoliko tisuća dragovoljaca steklo je borbeno iskustvo u Siriji. Ipak, većina borbenog sastava samo je priučena u rukovanju oružjem s vrlo malim taktičkim znanjima i vještinama. Čak ni vjerski fanatizam, koji je imanentan takvim organizacijama, ne može kompenzirati nisku razinu borbene osposobljenosti.

Najspremnija vojska rezervista na svijetu

Na drugoj pak strani nalazi se definitivno najspremnija vojska rezervista na svijetu: u Izraelu vojni rok obavezno služe muškarci i žene. Nakon najmanje dvije godine služenja u IOS-u, rezervni sastav redovito se poziva na vojne vježbe radi održavanja potrebnih znanja i vještina. Kopnena vojska Izraela raspolaže sa 126.000 pripadnika. Profesionalne postrojbe čine tri oklopne i jedna padobranska brigada.

Oko 100.000 pripadnika su ročni vojnici i rezervni sastav. S pozivanjem 350.000 rezervista, ukupna borbena snaga sposobna za izvođenje kopnenih operacija narasla je na 470.000 tisuća. Kad bi sve snage bile raspoređene prema Pojasu Gaze to bi bilo preko osam vojnika po jednom metru. Kao prevencija napada na drugim dijelovima granice dio snaga raspoređen je prema Libanonu, Siriji i Zapadnoj obali. Jedan dio ostavljen je za potrebe unutrašnje sigurnosti zemlje. Prema Pojasu Gaze angažirano je najmanje 100.000 izraelskih vojnika.

Izraelska kopnena vojska bez premca u regiji

Po pitanju tehnike, izraelska kopnena vojska nema premca u regiji. U aktivnom sastavu nalazi se više od 400 tenkova Merkava IV, dok je u rezervi još 900 tenkova tipa Merkava III i IV. Od artiljerije velikog kalibra aktivno je 250, a u rezervi još 200 samohodnih haubica kalibra od 155 milimetara. Od mehanizirane tehnike, u aktivnoj službi stalno je 1200, a u pričuvi 5000 oklopnih transportera i borbenih vozila pješadije. Dakle, koncentracija oklopa, vatre i pokreta kojoj nitko od susjeda nije u stanju parirati, a pogotovo Hamas.

Izraelsko zrakoplovstvo s 310 borbenih aviona predstavlja udarnu moć nedodirljivu za borce Hamasa. Avioni F-16 Fighting Falcon, F-15 Eagle i najnovije letjelice pete generacije F-35 Lightning II djeluju izvan zone uništenja PZO sustava koji su na raspolaganju Hamasu. U prvih šest dana na Pojas Gaze isporučili su oko 6000 aviobombi velikog kalibra.

Mornarica Države Izrael, iako broji svega 9500 pripadnika, neposredna je prijetnja svim priobalnim aktivnostima Hamasa. Ukupno 49 obalnih patrolnih brodova u klasi korveta i pet podmornica namijenjeno je zaštiti obale. Mornarica nema desantnih kapaciteta, ali zato predstavlja snažnu priobalnu vatrenu moć.

Hamas ima slabe šanse protiv izraelske vojske

Kod takvog odnosa snaga, i pored brojnih tunela, podzemnih bunkera te mogućnosti organizacije obrane unutar urbanog područja, Hamas ima slabe šanse u izravnom sukobu s višestruko brojnijom, bolje osposobljenom, kvalitetnije opremljenom i visoko motiviranom vojskom Države Izrael.

Izraelska armija, osim klasičnog načina vojevanja, osposobljavana je i opremljena za borbu protiv asimetričnih ugroza. Zbog toga Hamasova fortifikacijska infrastruktura, moguće zamke i zapreke sigurno mogu usporiti, ali ne i zaustaviti napredovanje izraelskih oklopno mehaniziranih snaga i pješadije.

Zaštitili tenkove protiv napada dronova

Nakon iskustava iz Iraka, vojske Sjedinjenih Država i Velike Britanije mnogo su radile na prilagodbi taktike i oklopnih sredstava za djelovanje u urbanim cjelinama. Izrael, iako ima ogromno vlastito iskustvo, blisko prati njihova postignuća. Razvijeni su mnogi sustavi pasivne i aktivne zaštite od djelovanja projektila za blisku protuoklopnu borbu. Jedan od njih je i Trophy, sustav aktivne zaštite razvijen u Izraelu. Ukupno je ugrađeno 1000 kompleta za domaće snage.

Ovaj sustav uništava dolazeće projektile ispaljene iz ručnih protuoklopnih bacača. Dokazan je u djelovanju protiv najpoznatijeg i najrasprostranjenijeg RPG-7 do najnovijeg RPG-32. Trophy nije u stanju zaustaviti potkalibarske projektile koji koriste kinetičku energiju za proboj oklopa. Međutim, Hamas nema u naoružanju te vrste sredstava. Uz to, vidljiva je dogradnja kupola tenkova za kavezima za zaštitu od napada dronova.

Prioritet: Oslobađanje civilnih talaca

Kad Izrael krene, i ako krene, u kopnenu akciju uništenja Hamasa u Pojasu Gaze, nesumnjivi prioriteti bit će oslobađanje 199 nasilno odvedenih talaca i minimalan gubitak vlastitih vojnika. Može se pretpostaviti da će zona kopnenih operacija biti u sjeveroistočnom dijelu Pojasa, od istočne granice do isušenog korita rijeke Gaza, poznatijeg kao Wadi Gaza. U tom dijelu Pojasa nalaze se gradovi Gaza i Jabalija. S prigradskim naseljima tamo živi preko milijun stanovnika.

Procjenjuje se da je nakon ultimatuma Izraela ovo područje već napustilo najmanje 600.000 stanovnika. Brojni palestinski civili, koji nemaju kamo otići ili ne znaju gdje ići ili jednostavno ne žele ponovo u izbjeglištvo, jedina su stvarna brana napredovanju Izraelskih obrambenih snaga. Hamas, koji poziva na njihov ostanak u Gazi i otežava izvlačenje prema zapadnom dijelu Pojasa, implicitno koristi vlastiti narod kao živi štit.

Kriteriji biranja izraelskih ciljeva

Iz posljednjih deset dana vatrenog djelovanja pretežito izraelskog ratnog zrakoplovstva mogu se detektirati kriteriji selekcije ciljeva, prioriteti djelovanja i način primjene oružanih sustava.

Nedvojbeni prioritet jest destrukcija lansirnih pozicija raketa kojima Hamas napada Izrael. Mnoge od njih nalaze se na krovovima zgrada. Neki lanseri ukopani su u zemlju, kao fiksni silosi za rakete. Veliki broj raketa ispaljuje se s mobilnih platformi. Većina pozicija je u naseljima ili u njihovoj blizini. Izraelci su u mogućnosti prikupiti, distribuirati i obraditi podatke te selektirati ciljeve u realnom vremenu. Iz onog što se vidi na snimkama, izraelska vojska ne radi diskriminaciju protuudara po pozicijama Hamasovih raketnih lansera, u odnosu na njihovu lokaciju.

Dakle, ukoliko je raketa na Izrael lansirana s krova stambene zgrade, u vrlo kratkom vremenu stiže vatreni odgovor po tom krovu. Sve se događa u realnom vremenu. U takvim okolnostima, zbog gotovo trenutne reakcije, ne postoji zadrška koja bi stvorila uvjete za prethodno upozoravanje civila.

Kolateralne žrtve su neizbježne

Likvidacija čelnih ljudi Hamasa drugi je prioritet. Napadaju se njihovi domovi, uredi ili mjesta trenutnog boravka po obavještajnoj dojavi. I o ovim slučajevima, zbog tajnosti izvršenja operacije, prethodno upozorenje civila kompromitiralo bi cijelu akciju. Dakle, kolateralne žrtve su neizbježne, ukoliko Hamas djeluje s lokacija ili u blizini mjesta boravka neborbenog civilnog stanovništva.

Treću skupinu ciljeva napada Izraelskog ratnog zrakoplovstva čine stacionarni objekti Hamasove infrastrukture. Hamas stambene zgrade ili njihove dijelove koristi za svoje potrebe. Također, većina ulaza u podzemne tunele, skladišta, zapovjedna mjesta i vojarne nalazi se ispod civilnih objekata. U tim slučajevima, neposredno prije napada, obavještavaju se civili o planiranom udaru.

Duboko penetrativne pametne bombe

Svi udari Izraelskog ratnog zrakoplovstva imaju izuzetnu razornu moć. Koriste se “pametne” avionske bombe mase od 220 do 2200 kilograma, različitih metoda navođenja na cilj. Većinom se radi o probojnim zrakoplovnim ubojnim sredstvima. Ojačane čeličnim košuljicama bombe osiguravaju duboku penetraciju u tvrde objekte.

Upaljači sa zadrškom aktiviraju eksplozivna punjenja na programiranoj dubini. Pogoci su izuzetno precizni. Ako se radi o rušenju visoke stambene zgrade, gađa se temelj jednog krila objekta što izaziva kolaps cijele građevine. Zbog korištenja velikih kalibara ovi napadi ostvaruju stravične razarajuće učinke i na okolne objekte. Ako se izuzme ograničeno djelovanje zemaljske i brodske artiljerije, Izrael vrši selektivne napade na ciljeve koje smatra terorističkom ugrozom.

Kopnena intervencija ovisi i o politici

Kako bi mogla izgledati kopnena intervencija? To očito ne ovisi samo o vojnim zapovjednicima na terenu, nego i o političkim zahtjevima koje postavljaju Sjedinjene Države. Ne može se očekivati totalno uništenje ili okupacija Pojasa Gaze s neprihvatljivim brojem civilnih žrtava.

Pitanje je koliki je prihvatljiv prag stradalih Palestinaca da bi čelnici drugih arapskih država mogli kontrolirati masovne antiizraelske i antiameričke reakcije svog stanovništava. Također, koja je to mjera borbenog djelovanja u Pojasu Gaze da se izbjegne pokretanje novog vala terorističkih napada islamističkih fundamentalističkih organizacija u Europi i Sjevernoj Americi?

Hamas će u invaziji teško biti uništen

Hoće li vrlo vjerojatna ograničena kopnena intervencija IOS-a uništiti Hamas? Sigurno ne! Hamas može odabrati taktiku “ostati i boriti se”. Pored uništenja infrastrukture će umanjiti njegove napadačke kapacitete, ali će neki sigurno preživjeti.

Također, njegovi borci mogu se prikriveno povući s izbjegličkim zbjegovima u sigurna područja i nastaviti terorističko djelovanje na drugim mjestima. Niti jedna oružana varijanta nema izglede i sigurno neće uništiti Hamas kao političku i terorističku organizaciju. Tek odvajanjem Palestinaca od Hamasa, njegove ideologije i političkog programa može se računati na postupan poraz i nestanak Hamasa s povijesne scene. Nažalost, to su procesi dugog trajanja, nesigurnog krajnjeg ishoda i neizvjesni za njihove lidere koji moraju doći s obje strane sukobljenih zajednica.

Trenutno, rat na Bliskom istoku, s velikim potencijalom za širu eskalaciju, ima daleko veće šanse nego mir.