Sanchez pokušava sastaviti vladu, najavljuje čak i amnestiju za organizatore referenduma u Kataloniji

Kaže da je to jedini način za oformiti vladu

Spain’s Prime Minister Pedro Sanchez looks on during a joint press conference with his Swedish counterpart at La Moncloa palace in Madrid on June 5, 2023. (Photo by PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP)
FOTO: AFP

Španjolski tehnički premijer Pedro Sanchez, koji traži potporu katalonskih separatističkih stranaka kako bi dobio novi četverogodišni mandat, rekao je u subotu da je amnestija za organizatore zabranjenog referenduma o neovisnosti Katalonije iz 2017. jedini način da Španjolska dobije vladu idući mjesec.

“U ime Španjolske, u interesu Španjolske, te u obranu suživota između Španjolaca, branim danas amnestiju u Kataloniji vezanu uz prošle događaje”, izjavio je Sanchez na kongresu svoje Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE).

Članovi stranke pljeskali su mu nakon tih riječi. “Potrebno je, iz potrebe, iskazati vrlinu. To je jedini mogući način da postoji vlada u Španjolskoj i da se ne ponove izbori”, dodao je.

Dogovorena lijeva koalicijska vlada

PSOE je, nakon parlamentarnih izbora održanih prije tri mjeseca, dogovorio prošli tjedan lijevu koalicijsku vladu s manjinskim Sumarom. No da bi imao natpolovičnu većinu od 176 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta, i tako formirao vladu, neophodna mu je podrška stranaka Katalonije i Baskije.

Stranke Katalonska republikanska ljevica (ERC) i Zajedno za Kataloniju (JxCAT) zatražile su uvođenje zakona o amnestiji koji bi mogao obuhvatiti oko 1400 osoba koje su prije šest godina organizirale referendum. Obje stranke također traže novi, dogovorni referendum, no Sanchez je još ranije poručio da neće pristati ni na šta protivno španjolskom ustavu.

“Amnestija je način ponovnog susreta Katalonaca i ostalih Španjolaca. Ona će definitivno doprinijeti normalizaciji politike u Kataloniji”, napomenuo je. Sanchez je ustvrdio da 80 posto Katalonaca podržava amnestiju, koja bi mogla utjecati i na sudski progon Carlesa Puigdemonta, bivšeg katalonskog premijera koji se od 2017. nalazi u egzilu u Belgiji.

U dijelovima Španjolske došlo do prosvjeda

No najava amnestije, koju podržava i Sumar, dovela je do uličnih prosvjeda u raznim dijelovima Španjolske. Desna oporba optužila je Sancheza za političku trgovinu i narušavanje pravne države. Oko 57 posto stanovnika Španjolske protivi se amnestiji, a podržava je 43 posto, pokazala je anketa španjolske televizije La Sexta objavljena početkom listopada.

U rujnu je, pak, kuća za ispitivanje javnog mnijenja Metroscopia provela svoju anketu prema kojoj 70 posto građana ne podržava amnestiju, od čega 57 posto onih koji su u srpnju glasali za PSOE. Ne uspije li Sanchez idući mjesec u parlamentu dobiti dovoljnu podršku za sastavljanje vlade, Španjolci će u siječnju na nove izbore. Španjolska do siječnja predsjeda Europskom unijom.