Sanja Barić za Telegram: zašto Sabor prvo mora glasati o opozivu Marića i izabrati nove ministre, a tek onda o Petrovu

Pričali smo s profesoricom s riječkog pravnog fakulteta Sanjom Barić

Saboski zastupnici HDZ-a inzistiraju da Mostov predsjednik Sabora i njihov dojučerašnji koalicijski partner Božo Petrov na dnevni red prvo mora staviti glasanje o opozivu samog sebe, a tek onda Sabor može nastaviti s radom. Taj zahtjev argumentiraju činjenicom da je za opoziv aktualnog predsjednika Sabora potpisala saborska većina, odnosno 79 zastupnika. Petrov i Most, s druge strane, poručuju kako bi prvo trebalo glasati o opozivu ministra financija Zdravka Marića, čiji je zahtjev prije stigao.

Dodaju i kako bi, Plenkovićeva Vlada trebala dokazati da ima većinu, a to bi se najbolje vidjelo na način da se prvo izaberu novi ministri umjesto Mostovih koje je Plenković razriješio dužnosti. Tek nakon toga bi ta nova većina, ako postoji, mogla razriješiti Petrova i imenovati novog predsjednika Sabora. O ključim ustavno-pravnim pitanjima za Telegram govori predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci Sanja Barić. Profesorica Barić u ovom je slučaju bliža Mostovom, nego HDZ-ovom tumačenju. Smatra kako bi se prvo trebalo glasati o opozivu ministra financija, pa izabrati nove ministre i tek onda glasati o opozivu predsjednika Sabora. Sve bi se, kaže Barić, trebalo riješiti do petka, odnosno prije stanke koja nastupa u Saboru zbog lokalnih izbora.

1. Treba li se o opozivu Bože Petrova glasati odmah?

U saborskom Poslovniku, kaže nam Barić, nije predviđena posebna procedura za ovu konkretnu situaciju. “No, s obzirom da se radi o tako važnom pitanju, po nekim ustavno-pravnim načelima, koja nisu zapisana, ali su samorazumljiva, o opozivu Bože Petrova bi se trebalo glasati odmah ili što prije. Poslovnik u ovom slučaju ne predviđa ništa posebno i to jest jedna normativna praznina, ali se ta normativna praznina popunjava tumačenjem načela”, kaže Barić i odmah dodaje kako ovo, međutim, nisu uobičajene okolnosti. “U normalnim okolnostima to bi trebala biti prva stvar, no s obzirom na političku situaciju unutar vladajuće koalicije, trebalo bi prvo glasati o ministru Zdravku Mariću, a tek onda o predsjedniku Sabora. Ovdje bi eventualno glasanje o ministru Mariću pokazalo ima li Vlada ili nema povjerenje”.

2. Ako se opozove Petrov, na njegovo mjesto dolazi potpredsjednik (Jandroković). Koliko takva situacija može trajati?

Prema saborskom Poslovniku, u slučaju opoziva predsjednika Sabora, na njegovo mjesto dolazi potpredsjednik iz redova parlamentarne većine – u ovom bi slučaju to vjerojatno bio Gordan Jandroković kojeg je HDZ već istaknuo kako potencijalnog novog predsjednika Sabora. U ovakvom raspletu događaja ključno bi pitanje bilo koliko bi gospodin Jandroković, kada bi prema ovom scenariju došao na mjesto predsjednika Sabora, mogao otezati s izborom novog predsjednika Sabora? Niti ova situacija nigdje nije jasno propisana. “Prema ustavno-pravnim načelima to bi trebalo napraviti odmah. Istovremeno. Za predsjednika Sabora dovoljna je i relativna većina, odnosno većina zastupnika koji su u tom trenutku u Saboru. Ako vladajući imaju tu većinu, trebali bi to riješiti odmah”, kaže Sanja Barić.

3. I što ako gospodin Jandroković ne postupi tako?

Ništa. “Konkretne sankcije, za situaciju u kojoj bi, nakon opoziva predsjednika Sabora, potpredsjednik koji bi bio na njegovoj dužnosti odgađao glasanje o izboru novog predsjednika Sabora, ne postoje”, kaže Sanja Barić. Upozorava kako bi tempo rada trebale diktirati ustavno-pravna načela, a ne politička opcija koja je trenutno u poziciji i misli da može raditi što hoće jer im to izravno ne piše u poslovniku. “Ova je situacija neodrživa, nitko ne smije uzimati vrijeme za pregovore i čekati lokalne izbore, koji ne bi trebali imati veze sa državnom razinom. Ne bismo se smjeli dovesti u situaciju da novi predsjednik Sabora može zavlačiti sa dnevnim redom”, kaže Barić.

4. Treba li prvo glasati o novim ministrima, a tek onda o Petrovu?

Mostov saborski zastupnik Robert Podolnjak danas je u Saboru kazao kako bi prvo trebalo izabrati nove ministre, s obzirom da su Mostovi razriješeni, a tek onda glasati o opozivu predsjednika Sabora. Vlada bi tako, smatra Podolnjak nedvojbeno dokazala da ima većinu. S time se slaže i Sanja Barić. “Ministarstva bez ministara ne mogu funkcionirati. Trebalo bi imenovati nove ministre – Sabor mora reći u koga ima povjerenje. Ovog tjedna bi trebalo napraviti sve te tri stvari. Prije stanke, trebalo bi riješiti glasanje o opozivu ministra Marića i opozivu predsjednika Sabora Bože Petrova i imenovanje novih ministara. Redoslijed bi trebao biti ovakav: Prvo bi trebalo glasati o opozivu Zdravka Marića, potom o imenovanju novih ministara, a tek onda o opozivu Bože Petrova”.

Barić dodaje kako su trenutačno neki od ključnih resora bez ministara – pravosuđe i MUP, a sudbina ministra financija je neizvjesna. “Imenovanje novih ministara može zahtijevati određeno promišljanje premijera i odlučivanje koga će odabrati. No premijer Plenković je tjedan dana prije sjednice Vlade znao kako će glasati Mostovi ministri, kako kažu u Mostu”.

5. Mora li Plenković dokazati da ima većinu?

Pitanje koje postavljaju Most i oporba jest ima li Plenkovićeva Vlada većinu. Premijer je tvrdio da već ima većinu, nakon toga je kazao kako će je imati, a danas je potpredsjednik Sabora, HDZ-ov Željko Reiner rekao kako nije bitno ima li Vlada podršku većine. “U ovom trenutku Plenković ima povjerenje, izglasano mu je kada je izglasana Vlada”, kaže Barić. Premda zastupnici u Saboru i medijima puno toga govore o tome ima li Plenković povjerenje većine, nitko zasad formalno-pravno nije postavio pitanje o glasanju povjerenju Plenkovićevoj Vladi. “Onaj tko tvrdi da nema gospodin Plenković nema povjerenje, to bi trebao i dokazati”, zaključuje Barić.