Šef FBI-a upozorava kako se stvara dijaspora terorista kakvu do sad nismo vidjeli

Republikanski senatori smatraju da je FBI trebao napraviti više

WASHINGTON, DC - SEPTEMBER 27: FBI Director James Comey testifies during a hearing before the Senate Homeland Security and Government Affairs Committee September 27, 2016 on Capitol Hill in Washington, DC. The committee held a hearing on "Fifteen Years After 9/11: Threats to the Homeland."   Alex Wong/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Senatori Republikanske stranke pritisli su u utorak direktora FBI-a Jamesa Comeya poručivši mu da je FBI trebao učiniti više kako bi se spriječili nedavni napadi ekstremista, uključujući onaj u noćnom klubu u Orlandu te bombaški napad koji se dogodio na Manhattanu, javlja AP.

Comey je rekao kako FBI nije bezgrešan, te transparentno govori o svojim greškama, međutim nije priznao da je bilo što trebao napraviti drukčije.
Pitanja o propustima FBI-a javljaju se zbog toga što je FBI napadača iz Orlanda Omara Mateena ispitivao prije nekoliko godina i to više puta. FBI je također još 2014. istraživao Ahmada Khana Rahamija, Afganistanca koji je postavio nekoliko eksplozija na Manhattanu, no nisu pronašli ništa što bi ga moglo povezivati s terorizmom.

FBI istraživao dvojicu napadača, ali ih je pustio

Dvoje senatora, Randa Paula i Kelly Ayotte rekli su kako su uznemireni spoznajom da je FBI istraživao oboje napadača, ali nisu pronašli ništa. “Što još moramo napraviti? Što ste iz ovoga naučili, a ako vam je potrebna dodatna pomoć, moramo to znati i to vrlo brzo”, rekao je Ayotte na sastanku Senatova Odbora za domovinsku sigurnost i vladine poslove. Tema je bila “Petnaest godina nakon napada 9/11; prijetnje domovini”

Comey je rekao kako je zatražio reviziju u vezi FBi-evih prošlih istraga u vezi dvojice napadača. Otac bombaša s Manhattana rekao je kako je upozoravao FBI na povezanost njegovog sina s terorizmo, iako su policijski dužnosnici rekli kako nikada nije govorio o tome da mu je sin radikaliziran. Comey je rekao kako Rahamijeve akcije ne ukazuju na umreženost s terorističkim skupinama.

Dijaspora terorista

Broj Amerikanaca koji putuju u Siriju da se bore na strani terorista ISIS-a je u zadnjih godinu dana znatno manji, međutim, obzirom da je tzv. kalifat pred slomom, mnogi militanti iz zapadnih zemalja koji se bore na strani ISIS-a će sada izlaziti i vraćati se te tako stvarati nove sigurnosne prijetnje. “Stvorit će se dijaspora terorista u sljedećih dvije do pet godina kakvu nikada prije niste vidjeli”, poručuje šef FBI-a.

Osim Comeya, na ročištu je bio i tajnik za unutarnju sigurnost Jeh Johnson i direktor Nacionalnog centra za protuterorizam Nicholas Rasmussen. Rasumssen je rekao kako je osim ISIS-a, razlog za zabrinutost među američkih državnih krugovima i rast i ambicije al-Kaide i njenih podružnica.

Opasnost i dalje velika

Johnson kaže da su ovakvi napadi kakvi se događaju u zadnje vrijeme veliki izazov za sigurnosne službe jer se događaju nenajavljeno i teško se na njih pripremiti. Senator Ron Johnson koji je predsjedao sastankom rekao je kako je “opasnost od militantnih islamskih terorističkih napada u SAD-u i dalje velika.” Podsjetio je na nedavne napade u New Yorku i Minnesoti, kao i smrtonosne napade u San Bernardinu, Kaliforniji, Orlandu, Floridi.

“Sve u svemu, islamski teroristi su ubili 63 ljudi na američkom tlu od našeg odbora prošle godine”, rekao je Johnson. “Dvije godine nakon što je predsjednik Barack Obama izjavio da je cilj poraziti militante tzv. Islamske države, piznate kao ISIS, napravili smo tek mali napredak”, zaključio je Johnson.