Šef SOA-e Dragan Lozančić jučer je podnio ostavku, a ovo je pet stvari koje treba znati o tom slučaju

Prije tri mjeseca smjenu Lozančića započela je predsjednica republike

FOTO: PIXSELL

Dragan Lozančić podnio je ostavku na mjesto šefa Sigurnosno obavještajne agencije (SOA). Kako prenosi televizija N1, koja se poziva na svoja dva neovisna izvora, učinio je to danas, odnosno tri mjeseca nakon što je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović javno zatražila njegovu smjenu, izjavljujući kako je “izgubio njezino povjerenje”. Slučaj je bio vrlo polemičan i, često, kontradiktoran, a ovo su slijed najvažnijih događaja:

1. Predsjednica odluku donijela bez premijera

Početkom veljače predsjednica je donijela odluku o smjeni Lozančića. To je priopćila gospodinu Lozančiću, medijima, no ne i premijeru Tihomiru Oreškoviću koji je za njezin potez saznao iz službenog priopćenja.

“Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović potpisala je Odluku o razrješenju ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije Dragana Lozančića zbog povreda Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu. Predsjednica je ravnatelju Lozančiću osobno priopćila kako ne uživa njezino povjerenje”, pisalo je u predsjedničinu priopćenju.

No, za smjenu šefa SOA-e, uz predsjedničin, potreban je i supotpis premijera.

2. Premijer dugo razmišljao o svom potpisu

Točno 50 dana proteklo je od predsjedničinog potpisa 4. veljače, do zajedničkog usuglašavanja premijera o Lozančićevoj smjeni, 25. ožujka. Tog su dana iz ureda predsjednice medijima poslali službeno priopćenje.

“Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Tihomir Orešković supotpisali su prijedlog za imenovanje novog ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije u kojem za ravnatelja predlažu Daniela Markića. Sukladno proceduri prijedlog će biti upućen na prethodno mišljenje Odboru Hrvatskog sabora nadležnom za nacionalnu sigurnost.‬‬‬”

3. Zašto je Lozančić ostao na čelu SOA-e do danas?

Po zakonu o imenovanju novog ravnatelja SOA-e, svoje mišljenje mora dati i Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskog sabora.

Za predsjednika tog Odbora izbran je SDP-ov Ranko Ostojić koji nije želio sazvati sjednicu sve dok od predsjednice i premijera ne dobije objašnjenje zašto se pokrenuo postupak razrješenja Lozančića. Objašnjenje nisu dali, a sada, nakon što je Lozančić podnio ostavku, neće niti morati.

4. Ni danas nije posve jasno zašto su predsjednica i premijer zatražili Lozančićevu smjenu

U zakonu stoji da ravnatelji sigurnosno-obavještajnih agencija, mogu biti razriješeni prije isteka mandata, ako to sami zatraže. Zatim ako trajno izgube sposobnost obavljati dužnost, ako ne provode odluke predsjednika Republike i Vlade kojima se usmjerava rad sigurnosno-obavještajnih agencija ili ne provode njihove mjere u svezi s nadzorom rada. Zbog povrede Ustava, zakona ili drugih propisa te zbog zlouporabe položaja ili prekoračenja ovlasti, zbog povrede tajnosti klasificiranih podataka te osude za kazneno djelo koje ih čine nedostojnima obavljanja dužnosti.

Nakon predsjedničine odluke o smjeni Dragana Lozančića većina građana nije znala zašto se to dogodilo, po nekim anketama čak 45 posto. Ista anketa je pokazala kako 11 posto građana misli da je to učinila radi nanošenja štete njezinu ugledu zbog situacije sa Zdravkom Mamićem, odnosno navodnim prisluškivanjem njihovih razgovora od strane SOA-e.

5. Tko je Daniel Markić? Čovjek kojeg žele na čelu SOA-e

Nakon Lozančićeve ostavke nema zakonskih prepreka za imenovanjem Daniela Markića na mjesto ravnatelja SOA-e. Odbor za unutarnju politiku već će u srijedu na sjednici dati svoje mišljenje o imenovanju Markića za novog ravnatelja. Markić je slovio kao Oreškovićev kandidat, a iako je potpredsjednik Vlade i šef HDZ-a Tomislav Karamarko često isticao kako on ima svoje kandidate, očito je premijerova bila zadnja.

Načelnik za međunarodnu suradnju u SOA-i, Daniel Markić, bio je glavni koordinator akcije spašavanja Tomislava Salopeka u Egiptu. Salopeka su oteli islamski ekstremisti, bliski Islamskoj državi, u srpnju 2015., a brutalno je ubijen u kolovozu. Markić je odmah nakon otmice tajno otputovao u Kairo te koordinirao sve aktivnosti SOA-e i drugih državnih institucija s egipatskim službama sigurnosti. Prema šturim informacijama, Markić je, također, uspio povezati i francuske sigurnosne službe u potrazi za otetim hrvatskim državljanom. Razvoj događaja pratite na portalu Net.hr-u.