Šef UN-a upozorava da je pandemija produbila nejednakost: 'Treba nam novi model globalnog upravljanja'

Neki od pokretača nejednakosti su sistemski rasizam, nasljeđe kolonijalizma i patrijarhat

UN Secretary-General Antonio Guterres looks on during the opening of the UN Human Rights Council's main annual session on February 24, 2020 in Geneva. - The UN's secretary general launched a "call to action" on Monday against rising attacks on human rights worldwide, highlighting the persecution of minorities and "alarming levels of femicide". (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Generalni tajnik UN-a Antionio Guterres u subotu je upozorio da se svijet nalazi “na prekretnici” te je pozvao na novi model globalnog upravljanja u borbi s nejednakostima koje su se produbile pandemijom koronavirusa. U svome godišnjem online predavanju u čast Nelsonu Mandeli, Guterres je rekao da je pandemija “poput rendgena te otkriva pukotine u krhkom kosturu društva koje smo sagradili.”

“Razotkriva zablude i neistine svugdje: laž da slobodno tržište može omogućiti zdravstvenu skrb za sve; neistinu da neplaćeni rad na skrbi nije rad; iluziju da živimo u postrasističkom svijetu; mit da se svi nalazimo na istome brodu”, rekao je šef UN-a. Izdvojio je koji su to glavni pokretači nejednakosti, uključivši sistemski rasizam, nasljeđe kolonijalizma, patrijarhat, pukotine u pristupu tehnologiji i nejednakosti u globalnom upravljanju.

Moćne nacije ne žele reforme

“Nacije koje su isplivale na vrh prije 70 godina, odbile su promišljanje reformi koje su potrebne da se promijene odnosi moći u međunarodnim institucijama”, rekao je Guterres u svome vrlo izravnom govoru, ukazavši na sustav glasovanja u UN-ovom Vijeću sigurnosti, u kojem Velika Britanija, Kina, Francuska, Rusija i SAD imaju pravo veta.

Guterres je rekao da odgovor na pandemiju “mora biti utemeljen na novom društvenom ugovoru i na novom globalnom dogovoru koji stvara jednake mogućnosti za sve te uvažava prava i slobode svih.” Novi model bi osigurao uključivo i ravnopravno sudjelovanje u globalnim institucijama, pravednu globalizaciju, snažniji glas zemalja u razvoju u donošenju odluka na globalnom planu i uključiviji i uravnoteženiji multilateralni trgovinski sustav, rekao je.