Šef UN-a upozorava na naglo pogoršanje humanitarne krize u Sudanu, hitno šalje svog izaslanika

Žestoki sukobi se nastavljaju u Kartumu

This image grab taken from AFPTV video footage on April 20, 2023, shows an aerial view of black smoke rising above the Khartoum International Airport amid ongoing battles between the forces of two rival generals. - Hundreds of people have been killed since the fighting erupted on April 15 between forces loyal to Sudan's army chief Abdel Fattah al-Burhan and his deputy, Mohamed Hamdan Daglo, who commands the paramilitary Rapid Support Forces (RSF). (Photo by AFP)
FOTO: AFP

UN-ov glavni tajnik Antonio Guterres odlučio je u nedjelju da će zbog dosad “neviđene” situacije u Sudanu “odmah” poslati onamo svog izaslanika za humanitarne poslove Martina Griffithsa dok se borbe nastavljaju.

“Razmjeri i brzina kojom se smjenjuju događaji u Sudanu dosad nisu viđeni”, rekao je Guterresov glasnogovornik Stephane Dujarric u priopćenju, istaknuvši da je “krajnje zabrinut”.

Humanitarna kriza

Guterres je stoga odlučio da će “odmah onamo” poslati čelnika UN-ove humanitarne agencije (OCHA) Martina Griffithsa “zbog naglog pogoršanja humanitarne krize u Sudanu”, gdje su od 15. travnja zbog bespoštednog rata dvojice generala milijuni Sudanaca u teškom položaju.

“Veoma smo zabrinuti zbog neposrednih i dugoročnih posljedica (ove krize) na sve Sudance i na čitavu regiju”, dodao je glasnogovornik.

“Još jednom pozivamo sve sukobljene strane da zaštite civile i infrastrukturu, omoguće siguran prolazak svima koji bježe iz borbene zone, poštuju humanitarne radnike i njihova sredstva, olakšaju operacije pomoći i poštuju medicinsko osoblje, njihove objekte i prijevozna sredstva”, rekao je glasnogovornik.

Kršenje primirja

Žestoki sukobi se nastavljaju u Kartumu dok su vojska i paravojne snage najavili u nedjelju produljenje primirja koje se slabo poštuje ali je omogućilo evakuaciju stranih državljana i nastavak pregovora.

UN-ovi podaci pokazuju da je u zemlji 75.000 raseljenih, a čak 270.000 ljudi moglo bi napustiti svoj dom pred borbama koje bjesne u 12 od 18 država u toj zemlji s 45 milijuna stanovnika, jednoj od najsiromašnijih u svijetu.

U ratu je poginulo 528 ljudi, a 4.599 je ranjeno, pokazuju službeni podatci koji su uvelike podcijenjeni. Dvije strane se međusobno optužuju za kršenje primirja.