Šefica udruge za prava pacijenata: 'S onim što izdvajamo za zdravstvo mogli bismo platiti dobru europsku policu'

Dr. Karačić napominje da se dugim listama čekanja u Hrvatskoj krše osnovna ljudska prava, a da nam je korona samo izlika

FOTO: Screenshot/HRT

Pacijentima koji na pretrage čekaju po godinu dana krše se osnovna ljudska prava, tvrdi predsjednica Udruge za promicanje prava pacijenata dr. Jasna Karačić koja ujedno navodi kako se s novcem za zdravstveno osiguranje koje hrvatski pacijenti izdvajaju može platiti dobra europska polica u zemljama gdje takvog čekanja nema. Dr. Karačić te je informacije iznijela jutros tijekom gostovanja na HRT-u gdje je stanje u našem zdravstvu usporedila s drugim zemljama te ukazala na to da nam covid više ne može biti izgovor za produženje lista čekanja.

Pozivajući se na informacije koje su iznijeli ravnatelji bolnica europskih zemalja u Bruxellesu, dr. Karačić je kazala kako se primjerice u Belgiji zbog korone produžila lista čekanja za magnetsku rezonancu koja je kod nas inače veliki problem. No, na nju se s ovim produžetkom u Belgiji, gdje se ranije čekalo po mjesec dana, sada čeka dva mjeseca. I to vide kao veliki problem. “Njima je to bio alarm da moraju nešto mijenjati. Sastali su se da vide kako bi to promijenili jer im je neprihvatljivi da pacijent na jednu takvu pretragu toliko čeka. Odmah su napravili strategiju da svi uređaju rade 24 sata dnevno kako bi tu listu čekanja vratili na mjesec dana”, kaže dr. Karačić.

U Belgiji za odlazak privatniku ide povrat novca

“U Hrvatskoj je posve drugačija slika – kod nas se na neke pretrage čeka i po šest mjeseci. Sada imamo informacije da se na neke pretrage čeka i po godinu i pol dana. Ja mogu odgovorno tvrditi da to nije više lista čekanja već onemogućena zdravstvena zaštita koju pacijenti plaćaju, a ne mogu je dobiti. To je jedan veliki problem o kojem već i Europa priča jer neke države nisu napravile korake koje trebaju napraviti da bi se omogućila zdravstva zaštita koja mora biti, jer to je osnovno ljudsko pravo, a ne samo pravo iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti i pravima pacijenata koji imamo u Hrvatskoj”, kazala je dr. Karačić.

Istaknula je kako u Hrvatskoj nema još jedne važne opcije koja postoji u Belgiji. “Pacijenti kod nas ne mogu otići kod liječnika privatno i kasnije dobiti refundaciju sredstava kao što se to radi ovdje u Belgiji i u još puno država, i onda su prisiljeni ili sami platiti pretragu ili čekati dvije godine kada im možda više uopće neće biti potrebna magnetska rezonanca”, rekla je.

Korona izlika, a sve više onkoloških bolesnika

Napominje kako se s koronom već predugo borimo da bismo to mogli uzimati kao opravdanje, te da se kod nas “zatvaraju oči pred problemom”. Pritom ističe kako se više ne smije događati da se pacijenti šalju kući zato što je u tijeku pandemija.

“Sve druge bolesti su nekako stavljene u drugi plan i zato sada gledamo posljedice kod bolesnika koji me svaki dan zovu s problemima, kronični bolesnici koji niti mogu doći do terapije niti mogu raditi kontrolne preglede. Isto tako, pošto su preventivni pregledi bili otkazani sada imamo puno novootkrivenih bolesti, pogotovo onkoloških bolesti, a da ne spominjemo da su mnogi onkološki pacijenti bili zapušteni prošlu godinu i da ih se selilo iz bolnice u bolnicu. To je nedopustiva situacija da se pacijentima ne pruži pomoć. Isto tako, sami hitni prijemi su doslovno zabranili da pacijenti ulaze s drugim problemima, a ako su imali respiratorne probleme onda su ih odbijali. To je isto jedan veliki problem iz spektra ljudskih prava”, upozorila je.

Za zdravstvo izdvajamo dovoljno

Na kraju je istaknula kako nije točno da hrvatski građani malo izdvajaju za zdravstvo.

“S onim što hrvatski građani svaki mjesec izdvajaju iz plaće – 16,5 posto – može se platiti jedna dobra europska polica zdravstvenog osiguranja, koja će vrijediti u bilo kojoj državi EU-a, tako da se ne bih složila s tezama da hrvatski državljani izdvajaju malo. I na kraju svi ti koji izdvajaju nemaju vremena čekati preglede u bolnici”, zaključila je.