Zubar iz Sirije odgovorio je na 6 vrlo važnih pitanja i otkrio zašto je izbjeglicama cilj upravo Europa

Milad ( kojem to nije pravo ime) 2014. je došao u London

Na putu u sigurniji svijet
FOTO: AFP/AFP

Milad (nije njegovo pravo ime ) je 29-godišnji zubar iz Sirije. Nakon nekoliko mukotrpnih pokušaja da prijeđe granicu i domogne se boljeg života konačno je 2014. došao u London. Na Facebooku je progovorio o putovanju do Europe, ali i razlozima odlaska iz svoga doma, prenosi CNN.

1. Zašto niste ostali u svojoj zemlji i pokušali učiniti sve kako bi tamo imali bolju budućnost?

“Kada ti bombe svakodnevno lete iznad glave, kada ste okruženi pucnjavom, a u isto vrijeme ne možete naći posao i novac za život, to nije jednostavna stvar. Rat za sobom ostavlja ruševine. Vi se pokušavate boriti i boriti, onda poželite otići. Čekate dvije ili tri godine, a zatim shvatite da se ništa nije promijenilo. Trebali bi pitati ljude koji su pretrpjeli ratna razaranja. To nije jednostavna stvar, pogotovo kada vidite kako ljudi normalno žive u drugim zemljama. Nakon toga morate otići i pronaći bolji život”, rekao je Milad.

2. Kakav vam je život u Velikoj Britaniji, nedostaje li vam dom i hoćete li se vratiti u Siriju?

“Naravno da mi nedostaje dom, nigdje ne postoji takvo mjesto. Ako bi se uvjeti u Siriji promijenili, ja kao i mnogi drugi bi se vratili u Siriju. Velika Britanija je sada sigurno mjesto za mene i mjesto gdje mogu izgraditi novi život”

3. Koja je cijena putovanja kao izbjeglice?

“Radio sam godinu i pol u Kairu kao stomatolog prije nego što sam otputovao iz Egipta. Dok sam bio u Kairu, nadao sam se da će se možda u Siriji nešto promijeniti. No, kada se ništa promijenilo, donio sam odluku da odem u Europu”

4. Zašto ne idete u Dubai?

“Pitajte arapske vlasti, Nemam odgovor. Puno Sirijaca bi radije otišlo u arapske zemlje jer su razvijene. Oni imaju novac i oni govore arapski. No, nama su tamo vrata zatvorena. To pitanje trebate postaviti njima”

5. Gdje su žene i djeca?

“Ima dosta žena i djece izbjeglica, ali je muškarcima lakše da odu. Također, oni neće uzeti žene ni djecu da se bore u vojsci, a muškarci se ne žele boriti za za ili protiv Assadovog režima.”

6. Rekli ste da ne želite koristiti svoje pravo ime zbog “odmazde” prema obitelji koju imate u u Siriji. Kakav to čovjek ostavlja svoju obitelj u ratnoj zoni?

“Za njih takva odluka nije laka, da napuste svoje kuće i posao. Ja sam mlad. Nemam kuću, i imam vremena tražiti drugi posao i drugo mjesto za život. Moj otac primjerice koji ima 60 godina, teško se može odlučiti da napusti sve. Otišao je nakon dvije godine, nakon što je shvatio da se ništa nije promijenilo i da sve ide loše.”