Sirijski pobunjenici u Astani pregovaraju s režimom, ali kažu da neće ulaziti ni u kakve političke razgovore

Pregovori će se usredotočiti na to kako održati prekid vatre

A picture taken on January 22, 2017 shows men at work to prepare the Syria peace talks conference room at Astana' Rixos President Hotel.
The talks, set to begin on Monday, will be the first time a delegation composed exclusively of rebel groups will negotiate with the regime of Syrian President Bashar al-Assad. / AFP PHOTO / Kirill KUDRYAVTSEV
FOTO: AFP

Izaslanici sirijskog predsjednika Bašara al-Asada i sirijskih pobunjenika počinju u ponedjeljak u Kazahstanu prve pregovore od početka rata u Siriji na kojima će razgovarati samo o tome kako spasiti krhki prekid vatre dogovoren pod okriljem Rusije i Turske, a koji uglavnom krše iranske milicije.

“Nećemo ulaziti ni u kakve političke razgovore i sve će se usredotočiti na to kako održati prekid vatre te na humanitarnu dimenziju kako bi se olakšale patnje Sirijaca u opkoljenim gradovima, zatim na oslobađanje zatvorenika i dopremu humanitarne pomoći”, rekao je Yahija al Airid, glasnogovornik oporbenog izaslanstva.

“U interesu je sirijskog režima skrenuti pozornost s tih pitanja. Ako sirijski režim misli da je naše sudjelovanje ovdje u Astani naša predaja, vara se”, rekao je al Aridi.

Temelji za pregovore u Ženevi

Članovi raznih pregovaračkih izaslanstava stigli su u nedjelju u glavni grad Kazahstana na razgovore koji će prvi put za isti stol dovesti predstavnike režima i pobunjenika, javlja agencija AFP, ali nekoliko sati do početka pregovora neki pobunjenički vođe rekli su da nisu spremni na izravne razgovore s predstavnicima režima.

“O obliku pregovora još se razgovara. Vidjet ćemo što su odlučili kada pregovori počnu”, rekao je zamjenik kazahstanskog šefa diplomacije Roman Vasilenko, prenosi agencija Reuters. Pregovori u Astani trebali bi postaviti temelje za pregovore u Ženevi koji bi pod okriljem UN-a trebali početi 8. veljače.

Dosadašnji pregovori nisu okončali rat

Razgovori u hotelu Rixos u Astani odvijaju se u vrijeme kada je pozicija predsjednika Asada znatno ojačana nakon simbolične pobjede u Alepu, drugom najvećem gradu u Siriji koji je uspio potpuno preuzeti iz ruku pobunjenika uz pomoć ruske avijacije i iranskih milicija. Izaslanstva tih zemalja sudjeluju u pregovorima uz izaslanika Ujedinjenih naroda za Siriju Staffana de Misturu.

Sudjelovanje Zapada minimalno je pa Sjedinjene Države, Francusku i Veliku Britaniju zastupaju njihovi veleposlanici, a i Europska unija ima svoje predstavnike. Dosad pregovori vođeni pod nazivom Ženeva I. i Ženeva II. nisu uspjeli okončati rat u Siriji u kojem je od 2011. ubijeno više od 310.000 ljudi.