Situacija u Crnoj Gori primiruje se nakon ustoličenja mitropolita

Oglasio se Vučić koji je poručio da su 'mržnju potaknuli neki političari', a isto misli i ustoličeni mitropolit

Citizens of Montenegrin town of Cetinje gather at a baricade near the entrance of the city, on September 4, 2021, to protest against the enthronement of the new bishop of the Serbian Orthodox Church in Montenegro. - Orthodox Christians in Montenegro are currently divided in two fractions, whereby one group supports Serbian Orthodox Church, while the other insists on Montenegro's national and religious independence as well as re-instatement of Montenegrin Orthodox Church autocephaly. (Photo by SAVO PRELEVIC / AFP)
FOTO: AFP

Žestoki sukobi izbili su u Crnoj Gori između prosvjednika koji su se drugi dan zaredom protivili ustoličenju novog mitropolita Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija i policije, koja je okupljene na središnjem trgu crnogorske prijestolnice rastjerivala suzavcem i šok bombama. Prosvjednici su uzvratili kamanjem i flašama, a bačen je i molotovljev koktel, izvijestili su tamošnji mediji, ali su javili i kako se situacija polako smiruje nakon što je završeno ustoličenje.

Patrijarh SPC-a, Porfirije objavio je na Instagramu kako je ustoličio mitropolita Joanikija u Sabornom hramu Hristova Vaskrsenja unatoč prosvjednicima, koji su tražili da se taj obred premjesti negdje drugdje, jer ustoličenje u crnogorskoj povijesnoj i vjerskoj prijestolnici Cetinje vide kao čin provokacije i omalovažavanja Crnogoraca.

Policija je potvrdila kako je uhićeno 14 osoba, među njima i savjetnik za sigurnost predsjednika Crne Gore Mile Đukanovića, Veselin Veljović, koji je, kako pokazuje snimka objavljena na internetu, u jednom trenutku nasrnuo na policajce. Ozlijeđeno je sedam policajaca i nekoliko prosvjednika. Vijesti.me javljaju i kako policija polako raščišćuje barikade. Kako navodi agencija Beta lakše je ozlijeđen i počasni predsjednik Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapić.

Oglasio se Vučić i američko veleposlanstvo

Situaciju u Crnoj Gori komentirao je i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. Gostujući na Prvoj TV poručio je kako je dobro što je Vlada Crne Gore promijenila odluku i dopustila da se održi ustoličenje mitropolita Joanikija. “Cetinje je mjesto gdje postoji izrazita mržnja prema svima koji pripadaju nekim drugim narodima osim crnogorskom, ali čak ne bih rekao da je to stvarna mržnja nego da je potaknuta od dijela političara”, rekao je Vučić.

Američko veleposlanstvo u Podgorici je pozvalo na hutno smirivanje sitaucije. “Vjerske slobode i sloboda izražavanja, uključujući mirno okupljanje, moraju se poštivati. Iako je bilo upiranja prstom u to tko je odgovoran, na kraju će pojedinci odgovarati za svoje postupke”, priopćili su.

“Pozivamo građane da ne ispoljavaju bijes prema policiji, dok ona pokušava očuvati javni red, a policiju da koristi samo sredstva koja su nužna za uspostavu mira. Apeliramo na sve koji podržavaju multietničku, inkluzivnu i demokratsku Crnu Goru na smirivanje tenzija”, poručili su iz američkog veleposlanstva čijoj su se izjavi pridružili i veleposlanstva Italije, Njemačke, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva.

Napadnuti novinari

Prije ustoličenja o prosvjedima u Crnoj Gori izvještavala je ekipa N1 televizije. Tijekom javljanja uživo kako bi prikazali kaotične stanje na ulicama dio prosvjednika napao je novinarsku ekipu.

‘Umjetno izazvane podjele’

Nakon ustoličenja, mitropolit Joanikije rekao je da će trebati dosta vremena da se prevladaju sadašnje podjele kojih je dobar dio umjetno izazvan. “Mi smo činili sve da ih ne bude, ali trebat će nam dosta vremena”, rekao je Joanikije.

U obraćanju Porfiriju, patrijarhu Srpske Pravoslavne Crkve, Joanikije je istaknuo da je on svojim dolaskom pokazao veliku ljubav prema cijelom narodu Crne Gore.

‘Napad na državu’ ili ‘najveće posrnuće Crne Gore’

Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić kazao je da je napad na policiju napad na državu. “Sve što se događalo jučer i danas na Cetinju je pokušaj terorističkih akcija. Potpuno je jasno da su nalogodavci i organizatori najviše rukovodstvo DPS-a u suradnji sa organiziranim kriminalnim grupama kojima će država stati na put”, napisao je Krivokapić na Twitteru.

S druge strane, zastupnik Demokratske partije socijalista (DPS) i bivši premijer Duško Marković rekao je da je Krivokapićeva vlada uvela državu u sukobe i uzrokovala najveće posrnuće Crne Gore.

“Vlada je jutros, bezobzirno napadajući mirne građane i njihovo pravo da slobodno prosvjeduju, uvela državu u sukobe i uzrokovala najveće posrnuće Crne Gore. Rane, ožiljci, suze i povrijeđeno dostojanstvo ljudi bit će svakodnevna mora nalogodavcima ovog beščašća: predsjednika i potpredsjednika vlade koji snose svu odgovornost za ove nemile događaje i nesumnjivu uzurpaciju ingerencija kroz prekoračenje ovlašćenja”, napisao je Marković na Twitteru.

Trećina Crnogoraca se izjašnjava kao Srbi

Crna Gora odvojila se od Srbije 2006. godine no njezina crkva nije postala autokefalna i pod okriljem je SPC-a što protivnici smatraju simbolom srbijanskog utjecaja na samostalnu Crnu Goru.

Trećina od 620 tisuća stanovnika Crne Gore izjašnjavaju se kao Srbi, a neki srpski nacionalisti čak i negiraju crnogorski identitet.

Dok je Joanikije ocijenio da se čin ustoličenja politizira i da nitko nema pravo tražiti od SPC-a da se obred ustoličenja održi na nekom drugom mjestu, Crnogorci smatraju uvredom i provokacijom da poglavar SPC-a bude ustoličen u manastiru gdje po tradiciji počivaju moći svetog Petra Cetinjskog, crnogorskog sveca iz dinastije Petrović-Njegoš.