Situacija u Europi sve više podsjeća na Hladni rat. NATO tvrdi da su Rusi vježbali nuklearni udar na Švedsku

Amerikanci svoj vojni budžet za snage u Europi žele učetverostručiti

FOTO: wikipedia

Rusko zrakoplovstvo simuliralo je nuklearni napad na Švedsku prije tri godine za vrijeme vojnih vježbi, priopćio je NATO. Za vrijeme tih vježbi iz 2013. kontingent ruskih zrakoplova približio se švedskom zračnom prostoru nakon prelaska Finskog zaljeva, piše Telegraph.

To je, prema NATO-vom izvješću, bio tek jedan od nekoliko probnih nuklearnih napada Rusije na NATO i njegove saveznice u posljednjih nekoliko godina.

“Kao dio cjelokupne vojne izgradnje, tempo ruskih manevara dosegao je razinu neviđenu od Hladnog rata”, napisao je glavni tajnik NATO-a Jens Stotlenberg u godišnjem izvješću za 2015. godinu.

2 bombardera i 4 lovca

“Tijekom protekle tri godine, Rusija je provela najmanje 18 vježbi velikih razmjera, od kojih su neke uključivale više od 100.000 trupa”, stoji u izvješću. “Te su vježbe uključivale simulaciju nuklearnog napada na NATO saveznice (primjerice ožujak 2013. simuliran je napad na Švedsku), dodao je.

Dva Tupoljev Tu-22M3 strateška bombardera u pratnji četiri Suhoja Su-27 lovca prešla su Finski zaljev i došla na, nešto manje od 39 kilometara od švedskog teritorija izvan otoka Gotland, 160 kilometara od Stockholma.

Incident je svojedobno izazvao kontroverze u Švedskoj jer je švedska vojska uhvaćena nespremna i morala se osloniti na dansko zrakoplovstvo koje djeluje u sklopu NATO-ove misije na Baltiku. NATO je odbio komentirati incident, rekavši kako “nemaju ništa za dodati”, izjavi u izvješću.

Glupost i histerija

Rusko ministarstvo obrane nije javno reagiralo na tvrdnje, ali je jedan umirovljeni general rekao za Telegraph kako je izvješće “glupost dizajnirana da podigne histeriju oko baltičkih država”.

“Ova izjava o navodnom nuklearnom napadu na Švedsku nije ništa drugo nego provokacija”, rekao je bivši ruski general Evgenij Buzhinski, koji je trenutno na čelu analitičkog centra PIR u Moskvi.

Rusko pripajanje Krima 2014. godine i naknadno uključivanje u ratu u istočnoj Ukrajini podigli su vojne napetosti u Europi na razinu iz Hladnog rata. Britanski su vojni dužnosnici tako, izrazili zabrinutost zbog povećanja broja ruskih vojnih letova ispitivanja NATO-vog zračnog prostora, uključujući i one oko Britanskog otočja.

SAD želi 4 puta veću vojnu potrošnju u Europi

Sjedinjene Države u utorak su rekle kako žele učetverostručiti vojnu potrošnju u Europi kao direktnu posljedicu ruskih akcija u regiji. Američki ministar obrane Ash Carter kazao je kako će potrošnja na vojsku porasti s 547 milijuna funti na 2.4 milijarde funti prema prijedlogu proračuna za 2017. godinu. Povećanje proračuna je u svrhu uvjeravanja država istočne Europe koja strahuje od ruske intervencije, piše Telegraph.

Najviše zabrinutosti je usmjereno prema baltičkim zemljama, Estoniji, Latviji i Litvi, tri bivše sovjetske republike koje dijele granicu s rusijom i u kojima živi brojna ruska manjina. Neki analitičari, nastavlja Telegraph, smatraju da bi Rusija mogla koristiti izgovor zaštite tih manjina za intervenciju i aneksiju u stilu Krima.

NATO je rasporedio kontingent vojnih zrakoplova i provodi niz zajedničkih vježbi kako bi uvjerila svoje istočne saveznike da mogu obuzdati ruski avanturizam.

Međusobne prijetnje

No, nedavni izvještaj korporacije RAND zaključio je da čak i uz ove mjere, Rusiji treba tek 60 sati da pregazi tri baltičke zemlje.

General Buzhinski odbacio je zabrinutost kao neosnovanu, rekavši kako Rusija ne bi dobila nikakvu stratešku prednost kada bi zauzela te baltičke zemlje.

Međutim, kazao je kako će Rusija odgovoriti na svako povećanje NATO-ove vojne prisutnosti u regiji. “Naravno da postoji razlog za zabrinutost ruske strane, ako Sjedinjene Države raspoređuju teško naoružanje prema nama, mi ćemo učiniti isto”, rekao je on.