Situacija u Grčkoj je prilično dramatična, broj migranata dosegao je 32.000 (Donald Tusk poručio da ne dolaze u Europu)

Ekonomskim migrantima predsjednik Europskog vijeća je poručio da ne riskiraju život

A child looks on as migrants and refugees rest in a camp as they wait for a train to Serbia near Gevgelija on the Greek - Macedonian border on February 25, 2016. 
Balkan countries along the well-trodden migrant path towards northern Europe met on February 24 to explore ways to stem the flow despite growing fears that tighter controls will spark a humanitarian crisis, particularly in Greece. / AFP / Robert ATANASOVSKI
FOTO: AFP

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk rekao je u četvrtak ilegalnim ekonomskim migrantima da ne riskiraju život ili novac kako bi došli u Europu “zbog ničega” kao i da jednostrane akcije država Europske unije u rješavanju migrantske krize moraju prestati, javile su agencije.

Nužne su druge mjere

Konačni cilj je ukloniti ilegalni tranzit migranata preko mora iz Turske u Grčku, rekao je Tusk nakon susreta s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom u Ankari i grčkim premijerom Aleksis Cipras u Ateni, mada kako je rekao nisu dogovorene konkretne brojke s Turcima, navodi Reuters. “Suglasni smo da je priljev izbjeglica i dalje prevelik i da su nužne druge mjere”, rekao je Tusk pred novinarima nakon sastanka s Davutogluom, piše France Presse.

Četiri dana prije susreta na vrhu EU-Turska koji će biti posvećen tom pitanju, europski dužnosnik je pohvalio napore koje su Turci dosad uložili kako bi zaustavili polaske sa svoje obale u susjednu Grčku, napose jačanjem pomorskih ophodnja i viznog režima i nije im htio davati nikakve preporuke.

“Na Turskoj je da odluči kako će najbolje smanjiti taj priljev”, dodao je Tusk. Ipak je preporučio uspostavu “brzog i sveobuhvatnog mehanizma za vraćanje neregularnih migranata koji stižu iz Grčke (…) Tako bi se uspješno razbio sustav koji su uspostavili krijumčari”, ocijenio je.

A child coughs as migrants and refugees run away after Macedonian police fired tear gas at hundreds of Iraqi and Syrian migrants who tried to break through the Greek border fence in Idomeni, on February 29, 2016. Greek police said more than 6,000 people were massed at the border, in a buildup triggered by Austria and Balkan states capping the numbers of migrants entering their territory. / AFP / LOUISA GOULIAMAKI
Izbjeglice na grčko-makedonskoj granici AFP

Turska spremna na ugovor o ponovnom prihvaćanju

Turska je u srijedu obznanila da je spremna s 14 zemalja potpisati ugovor o ponovnom prihvaćanju ilegalnih migranata na svome tlu.

U studenom 2015. potpisala je s EU-om ugovor po kojemu se Ankara obvezuje da će usporiti priljev migranata koji odlaze s njezina teritorija, u zamjenu za pomoć od 3 milijarde eura i ubrzavanje postupka pridruživanja EU-u.

No taj ugovor zasad nije dao očekivane rezultate, što je potaknulo nezadovoljstvo Europljana koji zamjeraju Turskoj, koja je sama primila 2,7 milijuna sirijskih izbjeglica, što ne poštuje pravila.

“Ni Turska ni Europa nisu odgovorne za sirijsku krizu. No Turska i EU osjećaju njezine posljedice”, požalio se u četvrtak Davutoglu. Premijer je opetovao da je njegova zemlja odlučna “učiniti sve potrebno” za borbu s ilegalnom migracijom.

Ozbiljno na sjevernoj granici Grčke s Makedonijom

Broj izbjeglica i migranata u Grčkoj dosegao je 32.000, od kojih je 6857 na otocima, a 25.000 u kontinentalnom dijelu zemlje, izjavio je u četvrtak pomoćnik ministra obrane Dimitres Vitsas.

A migrant mother with her children arrives to the port of Piraeus in Athens area along with other migrants from the Greek Islands of Lesbos and Chios  on February 18, 2016.  Greece on February 18, 2016 hit back at European Union criticism of its handling of the massive migrant influx, saying the time for blaming Athens was "over" as it prepared to open new centres to register refugees. / AFP / LOUISA GOULIAMAKI
Broj migranata u Grčkoj dosegao je 32.000 AFP

“Na otocima u Egejskom moru trenutno se nalazi 6.857 migranata koji su stigli s turskih obala, a u kontinentalnom dijelu ih je skoro 25.000”, rekao je Vitsas. Situacija je vrlo ozbiljna na sjevernoj granici Grčke s Makedonijom, gdje na prijelaz granice i put prema sjevernoj Europi čeka više od 11.500 ljudi.

Grčki premijer Aleksis Cipras u petak bi trebao obznaniti detaljan plan svoje zemlje o upravljanju migrantskom krizom, nakon što se prethodno sastane s čelnicima svih političkih stranaka. Grčka je u 10 dana uspjela za migrante osigurati 10.000 mjesta u prihvatnim centrima, a svaki dan prehranjuje na tisuće ljudi.

Migranti su očajni

Izbjeglice koji stižu u Grčku ne žele ostati u prihvatnim centrima otvorenim diljem zemlje i “hrle” na granicu s Makedonijom nadajući se da će “što prije poći” na sjever Europe, rekao je grčki ministar za zaštitu građana.

“Postoji velik problem, stanje je veoma teško: ti su ljudi očajni i pokušavaju na sve načine proći grčko-makedonsku granicu i poći na sjever Europe”, rekao je Nikos Toskas na javnoj televiziji Ert.

Premda je grčka vlada “pokrenula čitav državni sustav, vojsku i lokalnu upravu” te “otvorila brojne prihvatne centre na sjeveru, u drugim dijelovima zemlje i blizu Atene”, izbjeglice “hrle u Idomeni (posljednje grčko selo na sjeveru prije granice s Makedonijom) kako bi ušli u Skoplje”, rekao je ministar.