Zašto borba za Aleppo postaje apsolutno najključnija bitka u sirijskom ratu

The Washington Post detaljno analizira stanje u Siriji

Rebel fighters speak during clashes with regime forces in Ramussa on the southwestern edges of Syria's northern city of Aleppo on August 6, 2016.
Syrian rebels said they have broken a three-week government siege of second city Aleppo, turning the tables on Russian-backed regime forces who are now on the defensive. / AFP PHOTO / FADI AL-HALABI
FOTO: AFP

Kataklizmičan razvoj situacije u sirijskom gradu Aleppu spojio je sve velike igrače u sirijskom građanskom ratu u bitci za koju se procjenjuje da bi mogla postati najvažnijom u petogodišnjem konfliktu. Osim toga, uskoro bi se trebalo pokazati i može li američko-ruska suradnja završiti tu noćnu moru koja već pola desetljeća bijesni Sirijom, piše u svojoj analizi The Washington Post.

Opozicija je, naime, na sjeveru grada izgubila opskrbni koridor, a taj je koridor ujedno bio i jedini put koji je humanitarcima služio za dostavu pomoći opkoljenom Aleppu te izlaz za četvrt milijuna ljudi koji su htjeli pobjeći iz grada. UN javlja kako su stanovnici Aleppa zbog toga ovaj tjedan ostali bez hrane, vode i lijekova.

Obama pregovara s Putinom

Obamina administracija zbog toga je započela intenzivne pregovore s Moskvom ne bi li na taj način osigurala ponovno otvaranje tog koridora. Ruski ambasador pri UN-u, Vitalij Čurkin, potvrdio je to u utorak nakon zatvorene sjednice Vijeća sigurnosti, no istaknuo je kako su pregovori zapeli na ruskom zahtjevu da se pobunjenicima odbije svaki oblik opskrbljivanja.

Dosad su pregovori, koji se vode između SAD-a, Rusije i UN-a, zapinjali na pitanju o tome tko će kontrolirati pridržavanje postignutog dogovora, kontrolnih točki te udaljenosti pozicije naoružanih snaga od ceste prema Turskoj koja vodi iz Aleppa.

Pobunjenici probili savezničku opsadu

Ruski predstavnici pri UN-u optužili su u Ženevi one koji podupiru pobunjenike da lažno promoviraju histeriju koja se digla oko humanitarne krize, dok je ISIS u međuvremenu zauzeo sjeverozapadno predgrađe Aleppa te tako ponovno spojio dijelove Aleppa koji se nalaze pod njegovom kontrolom. Probijanjem opsade u opasnost su dovedeni umjereniji pobunjenici koji se bore protiv ISIS-a.

aleppo_montaza (1)
Karta koja prikazuje recentne teritorijalne promjene u Aleppu Nikolina Lelak/Telegram

Čini se da su militanti na novookupiranom području već počeli postavljati svoja vlastita sudska vijeća te distribuciju humanitarne pomoći, javlja Hassan Hassan, stručnjak za Siriju s Instituta Tahrir. “Žele dominirati područjem i ljudima koji se u njemu nalaze. Svoju legitimnost nastoje pojačati demonstracijom svoje vojne moći ne bi li tako pridobili stanovnike Aleppa”, tvrdi priznati stručnjak.

Pobunjenike predvode al-Qaedini donedavni saveznici

Grupa koja je zauzela Aleppo nazivala se, inače, dosad Jabhat Fatah al-Nusra, ali ta se teroristička skupina pred dva tjedna preimenovala u Jabhat Fatah al-Sham, odnosno Frontu za osvajanje Sirije. Promjena imena uslijedila je nakon što je Fronta objavila kako prekida svoje veze s al-Qaedom, no zapadnjački stručnjaci misle kako se radi tek o kozmetičkoj promjeni.

Pripadnici pobunjeničke vojske
Pripadnici pobunjeničke vojske AFP

Budući da se članovi fronte ubrzano miješaju s civilima, umjerenim pobunjenicima te preostalim stanovnicima Aleppa, savezničke se snage boje kako je njihova izolacija i uništenje bombardiranjem postala nemoguća misija. Slično se događa i na sjeveroistoku Sirije gdje su se umjereni pobunjenici u međuvremenu priklonili pobunjeničkim snagama koje su bolje naoružane od Assadove vojske.

Rusi prekršili dogovoreno primirje

Takav rasplet situacije doveo je gotovo do kolapsa dogovorenog prekida vatre i to samo mjesec dana nakon što su taj dogovor u veljači ispregovarale Rusija i SAD. No, nakon što su Assadove snage počele gubiti osvojene teritorije, Rusija je ponovono krenula s bombardiranjem pobunjenika.

SAD je zbog toga Rusiju i Siriju optužio kako se al-Nusrom služe kao izlikom za napadanje umjerenih pobunjenika. Rusija se pravdala kako je nemoguće razlikovati umjerene pobunjenike od radikalnijih militantnih skupina. “Dugo smo pozivali naše američke partnere da umjerene pobunjenike nagovore na prestanak suradnje s al-Nusrom”, poručio je ovaj tjedan Aleksej Borodavkin, ruski predstavnik pri UN-ovoj organizaciji u Ženevi.

Nova zajednička inicijativa

John F. Kerry, američki državni tajnik, predložio je prošli mjesec Moskvi da SAD i Rusija podijele obavještajne informacije kako bi mapirale pozicije različitih opozicijskih snaga i koordinirale zajednički napad na teroriste. Plan je, između ostaloga, predviđao i to da se Assada prisili na prekid bombardiranja pobunjenika. Pregovori su se vodili iza zatvorenih vrata.

U međuvremenu je oformljena zajednička grupa visokopozicioniranih ruskih i američkih vojnika i obavještajaca koji su već načinili karte. No, planovi su se, kako se to u Siriji događa, morali promijeniti zbog drastične promjene rasporeda snaga na tlu.

Planovi saveznika propali zbog neočekivanog preokreta

Prvo se odvila rusko-sirijska ofenziva na sjeverozapadu Aleppa nakon koje je grad u potpunosti opkoljen. A taj je napad rezultirao i zatvaranjem jedinog humanitarnog koridora preko kojeg je dostavljana pomoć stanovnicima Aleppa koji su ostali zarobljeni u istočnoj polovici grada.

Nakon toga su, prošlog vikenda, pobunjeničke snage iz jugoistočnog dijela Aleppa istisnule provladinu vojsku. Mislilo se kako će to olakšati protok humanitarne pomoći i drugih potrepština, no borbe su još bile preopasne što je, pak, onemogućilo siguran protok dobara – javlja Firas Mashhadi, aktivist iz istočnog Aleppa koji podupire pobunjenike.

Aleppo nakon sirijsko-ruske ofenzive
Aleppo nakon sirijsko-ruske ofenzive AFP

Mashhadi je telefonski poručio kako su nakon uspjeha pobunjeničkih snaga Rusi počeli intenzivnije bombardirati područje koje su im militanti preoteli. Prenio je i poruku pobunjenika koji poručuju kako pod svoju kontrolu namjeravaju dovesti i zapadni dio grada koji se trenutačno nalazi pod kontrolom savezničke vojske. Nadaju se da će se konsolidirati prije nego što provladine snage potpomognute libanonskim Hezbollahom krenu u protunapad.

Pobunjenici bi mogli zauzeti zapadni Aleppo

Nakon ove neočekivane pobjede pobunjenika pojavio se strah da bi pobunjenici sad mogli opkoliti zapadni dio grada koji kontroliraju provladine snage. Bojazni tog tipa rezultirale su podizanjem cijena hrane i ostalih dobara u Assadovom režimu lojalnim predjelima grada koji su dosad bili pošteđeni borbi.

“Borbe se nastavljaju kako bi se osigurale ceste i ostali ulazni punktovi u Aleppo, a trudimo se proširiti i kontrolu nad područjima u jugozapadnom dijelu grada kako bismo ojačali svoje pozicije”, poručuje zapovjednik Abdulsalam Abdulrazak koji je Baracka Obamu kritizirao zbog nedovoljne potpore pobunjenicima.

Assad nije u stanju sam kontrolirati svoja područja

Umjereni pobunjeci koji su prošlog vikenda ponovno zauzeli dio Aleppa poručuju kako ekstemnim militantima neće prepustiti premoć nad Aleppom, iako priznaju da Fronta predvodi napade. “No, ne mislimo da Fronta ima ambiciju postati dominantna sila koja će sama kontrolirati Aleppo”, kaže Adeen Alsen, jedan od umjerenijih pobunjenika.

Jeff White, stručnjak s vašingtonskog Instituta za Bliski istok, poručio je, pak, kako su ove nedavne pobjede pobunjenika samo dodatno istaknule sve intenzivnije slabljenje Assadove kopnene vojske. “Osnovni problem Assadovog režima je što nove teritorije može osvajati isključivo uz rusku pomoć, ali ih nakon toga nikako vlastitim snagama ne uspjeva zadržati”, kazao je.

Moguće otvaranje novog humanitarnog koridora

CNN javlja kako su stanovnici nedavno od opsade oslobođenog istočnog dijela Aleppa nakon pobjede pobunjenika svoju slobodu proslavili plesom i pjevanjem, vrlo jasno izražavajući svoju zahvalnost militanskim skupinama predvođenima Frontom.

Građani istočnog Aleppa slave oslobođenje
Građani istočnog Aleppa slave oslobođenje AFP

No, njihovo slavlje moglo bi biti kratkog vijeka. Zasad, naime, još ne postoji siguran put iz istočnog Aleppa, a u taj dio grada nije stigla još niti prepotrebna humanitarna pomoć. Rusija je, doduše, jučer najavila da planira ponovno otvoriti humanitarni koridor do istočnog Aleppa, no nejasno je hoće li se s time složiti i drugi sudionici rata.

Taj bi koridor, inače, trebao ostati otvorenim svakodnevno između 10 i 13 sati, ali UN, kako javlja BBC, upozorava kako je to prekratko razdoblje da bi se pomoglo milijunima potrebitih s tog područja. Od saveznika traže najmanje 48-satni vremenski okvir u kojem će humanitarni koridor ostati otvoren.

Očajničko pismo posljednjih liječnika

A da je humanitarna krizna dosegla svoj vrhunac, dokazuje i otvoreno pismo koje je posljednjih 15 liječnika preostalih u istočnom Aleppu uputilo američkom predsjedniku Baracku Obami, kako piše BBC. Oni upozoravaju da bi taj dio grada mogao ostati bez svakog traga bolničke infrastrukture nastave li se napadi na zdravstvene ustanove.

Pobunjenički liječnici tvrde kako su u samo u posljednjih mjesec dana izvršena 42 napada na bolnice u Siriji, od koji se 15 odnosilo na ustanovu u kojoj su oni zaposleni. “Svijet je dosad iz sigurne udaljenosti promatrao komplicirano stanje u Siriji ne poduzimajući gotovo ništa da nas zaštiti. Recentne ponude za evakuaciju ruskih i sirijskih snaga zvučale su kao prijetnje stanovnicima Aleppa: bježite sad ili se suočite sa svojom sudbinom”, napisali su.

Bolnica Al-Quds
Trenutačno stanje bolnice Al-Quds koja se nalazi u istočnom Aleppu AFP

“Ne trebaju nam vaše suze, niti vaša empatija pa čak niti vaše molitve. Treba nam vaše djelovanje. Dokažite da ste prijatelj Sirije. Samo je pitanje vremena kad će nas ponovno okružiti Assadove trupe, kad će glad ponovno zavladati gradom, a zalihe lijekova nestati”, stoji u nastavku. “Breme odgovornosti za zločine koje su počinili sirijski režim i Rusi dijele i oni koji su im to dopustili, uključujući Sjedinjene Američke Države.”

Assad ponovno koristi kemijsko oružje

Da bi se stanje moglo još i pogoršati govori i podatak da je Aleppo jučer ponovno napadnut otrovnim plinom, kako prenosi Reuters. Od posljedica trovanja smrtno je stradalo najmanje četvero ljudi. Sumnja se da je u pitanju klor.

Assadova vojska, doduše, poriče korištenje kemijskog oružja, no jedna UN-ova istraga provedena 2013. pokazala je da je službeni Damask već i ranije koristio kemijsko oružje protiv pobunjenika u Istočnoj Ghouti kad je od posljedica trovanja stradalo 1.429 ljudi, od kojih je 426 žrtvi bilo maloljetno.