Situacija u Turskoj dosta je napeta; iako je izborno povjerenstvo reklo da je s referendumom sve okej, oporba traži da se poništi

Najavljuju da će se, ako treba, žaliti i Europskom sudu pravde

Supporters of 'No' gather in Istanbul to protest on April 16, 2017 after the results of a nationwide referendum that will determine Turkey's future destiny. 
Recep Tayyip Erdogan on April 16, 2017 hailed Turkey for making a "historic decision" as he claimed victory in the referendum on a new constitution expanding his powers. The "Yes" campaign to give Turkish President expanded powers won with 51.3 percent of the vote a tightly-contested referendum although the "No" camp had closed the gap, according to initial results. But Turkey's two main opposition parties said they would challenge the results. / AFP PHOTO / YASIN AKGUL
FOTO: AFP

Rezultati turskog referenduma o jačanju predsjedničkih ovlasti trebali bi biti poništeni, rekao je u ponedjeljak zamjenik vođe sekularne oporbe, izražavajući sumnje u pogledu obrade glasačkih listića.

Potpredsjednik Narodne republikanske stranke (CHP) Bulent Tezcan rekao je da je stranka primila pritužbe iz mnogih regija da ljudi nisu mogli glasati u privatnosti i da su neki listići tajno brojani.

Odluka izbornog povjerenstva nezakonita

Dodao je također da je odluka Središnjeg izbornog povjerenstva da prizna listiće bez pečata očito nezakonita. “U ovom trenutku nemoguće je utvrditi koliko ima takvih glasova i koliko ih je dobilo pečat kasnije. Zato je jedina odluka koja će prekinuti raspravu o legitimnosti glasanja i otkloniti pravne razloge za zabrinutost poništenje odluke Središnjeg izbornog povjerenstva”, rekao je novinarima.

“Ono što je doista važno je da ovo glasanje bude poništeno”, rekao je. Kazao je da će CHP podnijeti žalbe općinskim izbornim vlastima i Središnjem izbornom povjerenstvu i, ovisno o njihovim rezultatima, obratiti se turskom ustavnom sudu, Europskom sudu za ljudska prava i bilo kojoj drugoj relevantnoj instituciji.

Izborno povjerenstvo kaže da je sve okej

Vođa stranke Kemal Kilicdaroglu također je ranije rekao da neće priznati rezultate referenduma. Na referendumu je podržano uvođenje predsjedničkog sustava u zemlji, no rezultat je bio tijesan. Predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva Sadi Guven rekao je ranije da su rezultati referenduma važeći. Naglasio je da su listići bez pečata važeći i da su slični postupci primjenjivani i u prošlosti.

Uz 99,97 posto prebrojanih glasova, za ustavne promjene glasalo je 51,41 birača, a protiv 48,59 posto. Odaziv je bio vrlo visok, gotovo 85 posto. Tri najveća grada Istanbul, Ankara i Izmir glasali su protiv ustavnih promjena.

Napeto stanje u Turskoj

Dpa prenosi da je stanje u Turskoj u ponedjeljak napeto nakon što je oporba najavila da će osporavati rezultate referenduma. Reuters piše da je više od 300 prosvjednika u istanbulskoj četvrti Besiktas blokiralo promet na glavnoj ulici. U Ankari izbili su sukobi između pobornika vladajuće i oporbenih stranaka u blizini sjedišta oporbenih socijaldemokrata.

Turska lira u ponedjeljak je nakon objave rezultata referenduma ojačala u odnosu na dolar za dva posto, a vrijednost Indexa na istanbulskoj burzi porasla je na početku trgovine 0,74 posto.