Sjeverna Koreja izvela je šesti nuklearni pokus. Izvukli smo ključne reakcije i još par stvari koje biste trebali znati

Tvrde da su uspješno testirali posebno razornu hidrogensku bombu

FOTO: AFP

Nakon što je Sjeverna Koreja u nedjelju ujutro izazvala podzemnu eksploziju hidrogenske bombe, SAD su najavile da će u Južnoj Koreji žurno razmjestiti svoje nevidljive avione F-22 i F-35B, navode vojni izvori u Seulu. Na taj način Washington će uvažiti zahtjeve Južne Koreje da se na njenom teritoriju rasporedi američko taktičko nuklearno oružje. Time bi se bitno ojačala obrana Seula od prijetećih nuklearnih i balističkih projektila Sjeverne Koreje.

Vjeruje se da bi zrakoplovi F-22 Raptora i F-35B Lightning II napokon uvjerili sjevrnokorejskog diktatora Kim Jong-una da su SAD doista spremne poduzeti odlučnu vojnu akciju protiv Pjongjanga. Avioni će biti smješteni u bazama američkog ratnog zrakoplovstva u južnoj Koreji. “Budući da sjevernokorejska protuzračna obrana ne može otkriti nevidljive zrakoplove te neće moći predvidjeti gdje će i kad do napada, to će sigurno izazvati zabrinutost pa i paniku u Pjongjangu”, ocijenio je izvor blizak zapovjedništvu južnokorejske vojske.

Dosad najoštrija reakcija Kine

Avion F-22 može letjeti brzinom 2.5 većom od zvuka te ima radijus kretnja do 2.177 kilometara. Istodobno, predsjednici Donald Trump i Moon Jae-in usuglasili su se da revidiraju bilateralne sporazume stare više od 50 godina po kojima Južna Koreja nije mogla imati rakete nosivosti veće od 500 kilograma. Po novom, moći će graditi projektile koje će imati bojevu glavu težu od jedne tone”, izjavio je Cheong Wa Dae, glasnogovornik južnokorejske vlade.

Nakon što je objavljeno da je Sjeverna Koreja izvršila šestu podzemnu eksploziju nuklearne bombe i time zgranula svijet, Kina je reagirala do sada najoštrijim priopćenjem. Upozorila je Pjongjang da zaustavi svoje “pogrešne akcije” te je istaknula da se odlučno suprotstavlja i snažno osuđuje akcije Sjeverne Koreje. Pozvala je Pjongjang na poštivanje rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda te je upozorila da je Sjeverna Koreja “testirajući hidrogensku bombu ignorirala široko protivljenje međunarodne zajednice” takvim opasnim pokusima i provokacijama.

Traže izolaciju Kimova režima

“Stoga kineska vlada izražava odlučno protivljenje i snažnu osudu”, zaključuje se u priopćenju Ministarstva vanjskih poslova Kine. Peking je inače glavni diplomatski i gospodarski zaštitnik i saveznik Sjeverne Koreje te bi trebao imati presudnu ulogu u nastojanjima međunarodne zajednice da Pjongjang zaustavi program razvoja nuklernog oružja. Premda je novi, lijevo orijentirani južnokorejski predsjednik Moon Jae-in, od kada je stupio na dužnost u svibnju, inzistirao na dijalogu sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong-unom, nakon nedeljnog testiranja nuklearne bombe, u potpunosti je promijenio retoriku.

Pozvao je, naime, međunarodnu zajednicu da na “najjači mogući način kazni režim u Pjongjangu”. Na hitno sazvanoj sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost (NSC) u Cheong Wa Daeu, Moon je kazao da više neće tolerirati “provokacije Sjeverne Koreje te da će osigurati da režim u Pjongjangu odustane od programa izgradnje nuklearnog oružja te balističkih projektila”. Zaključio je kako je nedjeljni test bio “apsurdna pogreška” koja će ubrzati međunarodnu izolaciju Kimova režima.

Potrebne sve moguće vojne mjere

Istodobno naredio je južnokorejskoj vojsci da poduzme mjere najveće pripravnosti te je istaknuo kako se s SAD-om usko prate aktivnosti sjevernokorejske vojske. Ipak na kraju je pozvao Pjongjang da obustavi svoj nuklearni program i da se vrati dijalogu: “Moraju naučiti da nuklearne rakete ne mogu jamčiti njegov opstanak i razvoj”. Načelnici glavnih stožera američkih i južnokorejskih armija, general Jeong Kyeong-doo i general Joseph Dunford, složili su da se što prije moraju poduzeti sve potrebne vojne mjere.

Korejska meteorološka uprava (KMA), objavila je da potres koji se dogodio u nedjelju ujutro u Sjevernoj Koreji i koji je izazvan podzemnom eksplozijom hidrogenske bombe, bio 11 puta jači od onog uzrokovanog četvrtim nuklearnim testom u siječnju 2016., a pet do šest puta veći od petog pokusa u rujnu 2016. godine. Prvo testiranje atomske bombe Sjeverna Koreja izvela je u listopadu 2006., kada je došlo do potresa od 3,6 magnitude, dok je nakon drugog testiranja 2009. izazvan potres od 4,5 magnitude. U trećem testu u veljači 2013. dogodio se potres od 4,9 magnituda.

Duplo jača eksplozija od bombe na Nagasaki

Nakon posljednje eksplozije potres je bio 6,3 i zabilježen je na dubini od 10 kilometara. Osam minuta kasnije slijedio je drugi potres, jakosti 4,6, s gotovo identičnim koordinatama. Vojni stručnjaci složili su se da je nedjeljna eksplozija bila dvostruko snažnija od one do koje je došlo za bombardiranja japanskog grada Nagasaki pri završetku Drugog svjetskog rata. “Ovaj test u potpunosti je promijenio pravila igre u pogledu sigurnosti na Korejskom poluotoku”, izjavio je parlamentarni zastupnik Kim Young-woo, koji predsjedava parlamentarnom Odbora za nacionalnu odbranu.

“Pjongjang je definitivno prešao crvenu crtiuprovodeći raketne testove i izvevši svoju šestu nuklearnu probu.” Cho Han-bum, viši istraživač iz Korejskog instituta za nacionalno ujedinjenje u Seulu rezignirano je u nedjelju ujutro, nakon što je objavljeno da je Pjongjang uspješno testirao bombu, zaključio: “Sjeverna Koreja savladala je tehniku postavljanje nuklearne bojeve glave na interkontinentalnu balističku raketu. Tako je definitivno postala država koja raspolaže atomskim oružjem kojim može pogađati ciljeve u Južnoj Koreji, Japanu i SAD”.

Embargo jedino efikasno oružje?

Chung Woo-taik, vođa južnokorejske oporbene konzervativne stranke Liberty Korea Party, objavio je kako se nada da će sada doći do ubrzanja pregovora u raspoređivanju američkog taktičkog nuklearnog oružja u Južnoj Koreji. Dio južnokorejskih medija i političara zatražio je također od predsjednika Moona da inzistira u Pekingu da Kina uvede kompletan ili barem djelomičan naftni embargo protiv Sjeverne Koreje. Stručnjaci su uvjereni da je to jedini način da se zaustavi divljanje Kim Jon-una i njegovo ignoriranje ne samo zahtjeva Japana, SAD i Južne Koreje, nego i cijele međunarodne zajednice.

To je zaista jedino efikasno oružje jer bi Sjeverna Koreja, kad bi Kina obustavila isporuku nafte, bila paralizirana i ubrzo bi došlo do sloma njenog gospodarstva. Nekoliko sati prije podzemne eksplozije državna novinska agencija Sjeverne Koreje KCNA objavila je da je vođa Kim Jong-un posjetio središte za istraživanje nuklearnog oružja kako bi pregledao novo proizvedenu nuklernu bombu. Tada je rečeno da je Pjongjang uspješno završio “razvijanje nuklearnog oružje koje će biti prekretnica u obrani zemlje”. “Sve komponente H-bombe”, istaknuto je priopćenju, “ bile su domaće proizvodnje kao i svi procesi za izradnu nuklearnih materijala.

Konačna faza istraživanja

Sve to proizvedeno je na “juche osnovi”, što će omogućiti državi da proizvede onoliko moćno nuklearno oružje koliko je potrebnoi”, izvijestila je KCNA. Inače, Juche je vladajuća ideologija u Sjevernoj Koreji koja znači “samopouzdanje”. Kim Jong-un je naredio nuklearnom institutu da poduzme maksimalne napore kako bi se što prije dovršila konačna faza istraživanja i razvoja nuklearnog oružja. Također je pohvalio svoje vojne znanstvenike i stručnjake jer su tehnički dodatno nadogradili najnoviju H-bombu i to na na temelju saznanja do kojih su došli nakon prethodnih testova.

Nova nuklearna bomba može biti detonirana na velikim visinama. U međuvremenu, Institut nuklearnog oružja iz Pyongyanga izjavio je da nakon podzemne ekplozije nije došlo do propuštanja radioaktivnih materijala ili drugih nuspojava koje bi mogle štetno djelovati na ekološki sustav zemlje. U priopćenju KCTV-a tvrdi da je svrha testa bila revidirati i osigurati “točnost i pouzdanost” novo razvijene tehnologije vezane uz snagu i dizajn hidrogenske bombe.