Sjeverna Koreja jutros je ispalila novu balističku raketu, pala je zabrinjavajuće blizu Rusije

Čini se da se radi o nekoj novoj vrsti rakete

This undated photo released by North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on May 13, 2017 shows North Korean leader Kim Jong-Un (L) at an exhibition of utensils and tools, finishing building materials and sci-tech achievements organised by the Ministry of the People's Armed Forces.
 / AFP PHOTO / KCNA via KNS / STR / South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT   ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP.  /
FOTO: AFP

Sjeverna Koreja ispalila je u jutros iz regije u blizini zapadne obale balistički projektil koji je letio 700 kilometara, izvijestila je južnokorejska vojska. Raketa je lansirana rano u nedjelju s područja regije Kusong, smještene sjeverno od Pyongyanga, gdje je Sjeverna Koreja u veljači testirala raketu srednjeg dometa.

Japanske vlasti, koje su objavile da se raketa nakon 30 minuta leta srušila u more, prosvjedovale su zbog tog slučaja, ustvrdivši da taj potez predstavlja ozbiljnu prijetnju njihovoj zemlji te da je Sjeverna Koreja time prekršila rezolucije UN-a.

Test par dana nakon izbora na Jugu

Sjevernokorejski raketni test izveden je svega par dana nakon što je novi južnokorejski predsjednik Moon Jae-In, polažući prisegu, izjavio da je spreman otići u Sjevernu Koreju. Sjeverna Koreja je prije dva tjedna bezuspješno ispalila balistički projektil s područja sjeverno od glavnog grada Pjongjanga, koji se raspao nakon nekoliko minuta i pao u Japansko more.

Pjongjang je u prošla dva mjeseca bezuspješno pokušao četiri puta testirati balističke rakete. No, stručnjaci za oružje vjeruju da je Sjeverna Koreja u tim testovima ostvarila nekakav napredak. Američki predsjednik Donald Trump izjavio je krajem travnja da je moguć veliki sukob sa Sjevernom Korejom zbog njezina nuklearnog i raketnog programa, no rekao je da preferira diplomatsko rješenje spora.

Kina smiruje tenzije, SAD želi sankcije

Kina je pozvala na suzdržanost kako se ne bi pojačale napetosti, a SAD je pozvao na uvođenje oštrijih sankcija protiv Pjongjanga. “Rezolucije Vijeća sigurnosti daju jasna pravila o korištenju balističke tehnologije za izvođenje sjevernokorejskih lansiranja. Kina se protivi sjevernokorejskim lansiranjima koja su u suprotnosti s rezolucijama Vijeća sigurnosti”, objavilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju.

“U ovom trenutku stanje na poluotoku kompleksno je i osjetljivo i sve relevantne strane trebale bi pokazati suzdržanost kako se ne bi pogoršale napetosti u regiji”. Trump je pozvao na mnogo snažnije sankcije “Neka ta provokacija bude poziv svim zemljama za mnogo snažnije sankcije protiv Sjeverne Koreje”, objavila je u priopćenju Bijela kuća.

Putin dosta zabrinut testiranjem

Washington navodi da američki predsjednik “ne može zamisliti da je Rusija zadovoljna” zadnjim sjevernokorejskim testiranjem rakete koja je u nedjelju pala bliže Rusiji nego Japanu. “S padom rakete toliko blizu ruskom tlu, zapravo bliže Rusiji nego Japanu, predsjednik ne može zamisliti da je Rusija zadovoljna”, navodi se u priopćenju Bijele kuće.

Ruski predsjednik Vladimir Putin zabrinut je testiranjem, kazao je glasnogovornik Kremlja tijekom Putinova posjeta Pekingu. Dmitrij Peskov rekao je kako su Rusija i Kina “zabrinute zbog rastućih napetosti” na Korejskom poluotoku. Putin i kineski presdjednik Xi Jinping “u detalje su razmotrili stanje na Korejskom poluotoku” tijekom susreta u Pekingu “i obje su strane izrazile zabrinutost zbog rastućih nepetosti”, kazao je Peskov.

Ozbiljna prijetnja Japanu

Američko ministarstvo financija u subotu je, prije najnovijeg sjevernokorejskog pokusa, objavilo kako razmatra sve mogućnosti za blokiranje pristupa Pjongjangu na međunarodna financijska tržišta. “Ne komentiramo sankcije no očito razmatramo svako sredstvo u svom arsenalu za borbu protiv ilegalnih aktivnosti i financiranja terora”, kazao je jedan dužnosnik. Japanski premijer Shinzo Abe kazao je danas kako ispaljivanje rakete prestavlja “snažnu prijetnju našoj zemlji i jasnu povredu rezolucija UN-a”.

Rekao je da su nakon zadnjeg testiranja održani telefonski razgovori ministara vanjskih poslova Japana i Južne Koreje, a Shotaro Yachi, Abeov glavni savjetnik za sigurnost, razgovarao je telefonski s američkim savjetnikom za nacionalnu sigurnost H.R. McMasterom. “Nastavit ćemo tijesno koordinirati sa SAD-om i Južnom Korejom kako bismo odgovorili na sjevernokorejsko testiranje”, kazao je Abe novinarima.

Radi se o novoj vrsti rakete

Ured južnokorejskog predsjednika objavio je u Seulu kako je s McMasterom razgovarao i šef južnokorejske agencije za nacionalnu sigurnosti Kim Kwan-jin te su se suglasili pojačati suradnju na tom pitanju. Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in koji je dužnost preuzeo u srijedu kazao je kako se radi o jasnoj povredi rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a. “Predsjednik je rekao da je Južna Koreja otvorena za mogućnost dijaloga sa Sjevernom Korejom ali će to biti moguće tek kad se stajalište Sjevera počne mijenjati”, kazao je njegov glasnogovornik Yoon Young-chan.

Japansko ministarstvo obrane objavilo je kako je sjevernokorejska raketa postigla visinu veću od 2000 kilometara te bi se moglo raditi o novom tipu rakete. Ministar obrane Tomomi Inada kazao je kako je raketa pala u Japansko more oko 400 kilometara od istočne obale Sjeverne Koreje nakon 30 minuta leta. Američko zapovjedništvo na Tihom oceanu objavilo je kako pokušava utvrditi o kojoj se vrsti rakete radi te da se čini da nije interkontinentalna balistička raketa.

Raketa većeg dometa i visine

Južnokorejska vojska objavila je da je Sjeverna Koreja ispalila je balističku raketu sa svoje zapadne obale i prešla je 700 kilometara prije nego što je pala u Japansko more. Radi se o većoj visini i dometu u odnosu na raketu srednjeg dometa koju je Sjeverna Koreja uspješno testirala u veljači. Vjeruje se da Sjeverna Koreja, prkoseći pozivima da ograniči razvoj svoga oružja, razvija interkontinentalne rakete opremljene nuklearnim punjenjem koje bi mogle dosegnut SAD.

Američki presjednik obećao je da se to neće dogoditi.Stručnjaci kažu da je nedjeljno testiranje pokazalo znatno veći domet u odnosu na ranije testirane rakete što znači da je zemlja u razvoju oružja postigla napredak od veljače. Testiranje je izvedeno u 5,27 sati po lokalnom vremenu i uslijedilo je dva tjedna nakon što se sjevernokorejska raketa raspala nekoliko minuta nakon lansiranja što je predstavljalo četvrti zaredom neuspjeli pokus od ožujka.