Sjeverna Koreja lansirala je raketu da, vrlo očito, provocira Trumpa. Što možemo zaključiti iz njegove reakcije

Trump je sazvao presicu samo sat vremena nakon vijesti

Samo sat vremena nakon što je u nedjelju stigla vijest da je Sjeverna Koreja, unatoč svim upozorenjima Washingtona i Seula te UN-a, lansirala novu raketu srednjeg dometa, američki predsjednik Donald Trump i japanski premijer Shinzo Abe održali su u Mar-a-Lago, resortu na Floridi koji je Trump proglasio zimskom Bijelom kućom, munjevito sazvanu konferenciju za medije.

Donald Trump, koji je ranije najavio da će SAD strogo odgovoriti na svaku novu provokaciju sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una, ovaj puta nije prijetio odmazdom, ali nije dao niti naslutiti kakav će biti njegov odgovor na prvi sjevernokorejski izazov od kad je imenovan predsjednikom SAD-a. No, izjavio je kako želi da svi razumiju i znaju da Sjedinjene Američke Države stoje 100 posto iza Japana.

Nema sumnje da je Sjeverna Koreja testirala Trumpa

Najavio je također da će SAD i Japan nastaviti tijesno surađivati u obrani od nuklearnih prijetnji iz Sjeverne Koreje. Premda je sasvim jasno da je Kim Jong-un naredio lansiranje rakete usred razgovora Trumpa i Shinza Abea kako bi dvojici svjetskih moćnika bacio rukavicu izazova u lice, japanski premijer također nije prijetio, jedino je ponovio staru frazu kako je to lansiranje “apsolutno nedopustivo” te je pozvao Sjevernu Koreju da “postupa u potpunosti u skladu s odgovarajućim rezolucijama UN-a.”

Vojni i politički analitičari SAD-a, Japana i Južne Koreje uopće ne dvoje kako je diktator Kim testirao Trumpa i njegov mogući odgovor. Najnovije lansiranje odmah je uočio razarač južnokorejske ratne mornarice Aegis koji raspolaže radarskim sustavom za rano otkrivanje raketa. U priopćenju Združenog stožera južnokorejske armije stoji da je Sjeverna Koreja ispalila balističku raketu iz baze Banghyon u blizini Kusonga, grada u Pyongan provinciji, da je dostignula visinu od oko 550 kilometara te da je pala u more između Japana i Korejskog poluotoka nakon što je prevalila oko 500 kilometara.

Južnokorejski vojni dužnosnik koji nije želio otkriti svoj identitet, kazao je kako se pretpostavlja da je riječ o raketi srednjeg dometa tipa Rodong ili Musudan, koje inače imaju maksimalni domet od 1.300 kilometara. Te rakete mogu gađati američke vojne baze na japanskom kopnu te na otocima Okinava i Guam u zapadnom Tihom oceanu. Istakao je kako se ne isključuje mogućnost da je posrijedi možda nova vrsta projektila.

Nije se usudio lansirati raketu dugog dometa

Valja međutim upozoriti kako se Kim Jong-un ipak nije usudio lansirati raketu dugog dometa, od oko 6.000 kilometara, koja može doseći teritorij SAD-a, bojeći se da bi to u Washingtonu moglo biti protumačeno kao izravna prijetnja svom teritoriju. Ovako, Kim se zadržao samo na izravnoj prijetnji Japanu.

Time je ujedno Pjongjang odaslao jasnu poruka međunarodnoj zajednici da se Sjeverna Koreja ne boji rezolucija i sankcija UN-a te da nastavlja raditi na razvoju svog vojnog nuklearnog i raketnog programa. Posebice na završetku finalne faze priprema za lansiranje interkontinentalnog balističkog projektila (ICBM), koji može nositi atomsku bombu i gađati ciljeve ne teritoriju SAD-a.

No, američki vojno obavještajni stručnjaci procjenjuju da Sjevernokorejanci još imaju puno posla oko te rakete, posebice oko usavršavanja motora te sustava za navođenje. U novogodišnjem obraćanju naciji Kim Jong-un je najavio da će njegova protuzračna elitna jedinica uskoro testirati interkontinentalnu balističku raketu s nuklearnom bojevom glavom koja može doseći dijelove teritorija SAD-a. “To se neće dogoditi!” žustro je odgovorio Donald Trumpa dan kasnije na svom Twitter profilu.

Mogućnost preventivnog napada na Sjevernu Koreju

Ubrzo nakon lansiranja, Kim Kwan-Jin, šef Vijeća za nacionalnu sigurnost Južne Koreje, sazvao je sjednicu Stalnog komiteta, NSC, tijekom koje je odlučeno da se formulira “snažan odgovor” Pjongjangu. Nakon sastanka Kim Kwan-jin izjavio je kako je telefonski razgovarao s Michaelom Flynnom, savjetnikom za nacionalnu sigurnost Donalda Trumpa, te da je dogovoreno da se istraži “svi mogući načini” kako bi se zaustavile provokacije Pyongyanga.

U petak je pak Trump, nakon što je razgovarao u Bijeloj kući s japanskim premijerom Shinzo Abeom, kazao kako su se dvije strane usaglasile da je obrana od Sjeverne Koreje “vrlo, vrlo visoki prioritet” za obje države. Ranije ovog mjeseca, Trump je poslao ministra obrane Jamesa Mattisa u Seul i Tokio koji je tamo obećao “djelotvoran i neodoljiv” odgovor na bilo kakvu uporabu nuklearnog oružja protivSAD-a ili njenih saveznika.

Premda Južna Koreja stalno ističe kako je vrlo oprezna kada se spominje mogućnost preventivnog američkog napada na Sjevernu Koreju te uništenja tamošnjih nuklearnih kapaciteta, ta je opcija, nakon najnovijih provokacija Pjongjanga, na inzistiranje Washingtona, ponovo na razradi u Pentagonu.