Skandalozan, neprepričljiv istup šefice Zavoda za socijalni rad nakon slučaja curice za koju nije bilo mjesta ni u jednom domu

Tatjana Štritof bila je gošća Nataše Šarić na N1 televiziji. Ni na jedno pitanje nije replicirala konkretno, a odgovori koje je davala dubinski su zabrinjavajući

Hrvatsku je ovaj tjedan potresao slučaj šestogodišnje djevojčice s autizmom koja je ostala bez roditeljske skrbi, a sve ustanove i timovi za udomiteljstvo odbili su je primiti. Lavina se zakotrljala nakon što je psihologinja Valerija Kanđera istupila na Facebooku.

“Djevojčica 6 i pol godina. Lice porculanski glatko, okrugle smeđe oči umiljate mace s najdužim trepavicama na svijetu, kike omotane ružičastim gumicama i osmijeh koji ne silazi s lica. Ministre, trebamo žurni, žurni smještaj ove prekrasne djevojčice! Ni jedna ustanova u Republici Hrvatskoj ne želi je primiti na smještaj”, napisala je.

Kako se ispostavilo u danima koji su slijedili, ovaj slučaj nije tek incident. RH ima ozbiljan problem koji je sada objelodanjen. Nakon što je istupila u javnost, ispričala je Valerija Kanđera u emisiji Točka na tjedan N1 televizije, dobila je razne komentare drugih kolegica s istim problemima. “Barem jednom mjesečno se susrećemo s problemom nemogućnosti prihvata djece”, ustvrdila je.

Ne odgovara na pitanje

Problem je, dakle, evidentno dubok i ozbiljan. No Tatjana Štritof, ravnateljica Hrvatskog zavoda za socijalni rad, odlučila ga je danas negirati pred kamerama N1 televizije. Na konkretno pitanje novinarke Nataše Božić Šarić, “je li ovakav slučaj iznimka, da socijalni radnik obilazi institucije i ne može naći smještaj za neko dijete koje ga žurno treba”, Štritof nije dala odgovor.

“Moramo razjasniti da su roditelji prvenstveno oni koji su odgovorni, dužni i imaju pravo stanovati sa svojom djecom. Mi u obitelj ulazimo tek ukoliko se ukaže potreba, odnosno ako postoji potreba za intervencijama, bilo kakvima. S druge strane, kad se i utvrdi ta potreba, sva tijela koja sudjeluju u postupku, gdje se odlučuje o pravu djeteta moraju odraditi na način da budu zaštićena prava i dobrobit djeteta”, citirala je Štritof pravila, ne osvrćući se na pitanje.

Neshvatljivi detalji slučaja

Novinarka Božić Šarić tražila je da razjasni neshvatljiv detalj. Slučaj djevojčice koja je prošli ponedjeljak trebala žurni smještaj bio je najavljen nekoliko dana ranije Centru za socijalnu skrb, ali potraga za smještajem počela je tek u trenutku kada nitko nije došao po nju u vrtić.

“Obitelj je rekla da više neće skrbiti o njoj, zašto se nije odmah krenuo tražiti smještaj”, pitala je dalje Božić Šarić.
“Zato što je djevojčica još bila u obitelji”, odgovorila je Štritof.
“Znači, čekali ste do trenutka kad po djevojčicu nitko nije došao u vrtić. Zašto niste odmah po najavi tražili krizni smještaj?”, bilo je sljedeće pitanje.
“Zato što u tom trenutku nije trebao krizni smještaj jer je dijete i dalje bilo u obitelji”, hladno je replicirala Štritof.

Uslijedila su pitanja o tome koliko je još takvih slučajeva u Hrvatskoj. Koliko djece u ovom trenutku čeka na izdvajanje, na smještaj, nakon procjene stručnjaka ili čak suda da nemaju adekvatnu roditeljsku skrb? “Točnog broja nema”, rekla je Štritof. A na pitanje zašto sustav nema taj podatak, također nije bilo konkretnog odgovora.

Stotine ugrožene djece

Novinarka je zatim citirala pravobraniteljicu za djecu koja je kazala da sve hrvatske ustanove u ovom trenutku imaju popunjene kapacitete te da je u njima smješten veći broj djece od dozvoljenog. Ista je situacija u udomiteljskim obiteljima te zbog toga veliki broj djece, stotine njih, ostaje živjeti u ugrožavajućim uvjetima u biološkim obiteljima ili pak u smještaju već prekapacitirane ustanove.

Božić Šarić je zatim eksplicitno pitala sugovornicu: “Jesu li ovi podaci točni? Je li pravobraniteljica rekla istinu da stotine djece žive u ugrožavajućim uvjetima?”. Ponovno odbijajući odgovor, Štritof je počela govoriti kako “vjeruje da socijalni radnici poduzimaju sve da zbrinu tu djecu”.

Novinarka je inzistirala, naglašavajući kako javnost ima pravo znati postoje li u ovom trenutku stotine djece koja žive u ugrožavajućim obiteljima jer ih država ne može zbrinuti?
“Ne postoje. Nemam sad informaciju da postoje uopće djeca koja nisu na smještaju i da postoje pravomoćne odluke suda koje nisu izvršene, jer ako je roditelju oduzeto pravo na stanovanje onda je dijete trebalo biti povjereno na skrb ili široj obitelji, ili nekoj ustanovi”, kaže Štritof.

Dopis kojim su je upozorili

Novinarka je podsjetila na dopis kojim je područni ured iz Koprivnice upozoravao Štritof da više od tri mjeseca imaju sudsku odluku i djecu koju ne mogu smjestiti adekvatno.
“Nije mi u ovom trenutku poznat taj slučaj, ali ako postoji sudska odluka koju nije moguće izvršiti tako da nije moguće povjeriti dijete ustanovi, djeca su vjerojatno smještena negdje drugdje”, kaže Štritof.

“Je li to najsvježiji podatak, ili se to veže na podatke s početka nove godine… U svakom slučaju nemam podatak da su djeca ugrožena i da djeca u ovom trenutku nisu negdje zbrinuta”, konstatirala je posve mirno.