Škotske najave o stopiranju Brexita, tvrd stav Njemačke i Francuske, i još par stvari o izlasku Britanije iz EU

Britanski ministar financija pokušao je smiriti tržišta

Nigel Farage, chairman of the UK Independence Party (UKIP), reacts to the vote count at a Leave.EU referendum party in London, Britain, 24 June 2016. In a referendum on 23 June, Britons have voted by a narrow margin to leave the European Union (EU). Photo: MICHAEL KAPPELER/dpa
FOTO: dpa Picture-Alliance/AFP

Građani Ujedinjenog Kraljevstva na referendumu su glasali da izlazak zemlje iz Europske unije. Čini se kako će tako Velika Britanija postati prva zemlja koja je izašla iz EU, a reakcije se ne smiruju. Osim velikih političkih previranja u cijeloj Europi, burno su reagirala i tržišta.

1. Francuska i Njemačka tvrde da su jedinstvene oko Brexita

Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Francois Hollande rekli su kako su “potpuno suglasni” u postupanju s izlaskom Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije. Hollande je upozorio kako “podijeljeni, otvaramo rizik podjelama, razdoru i svađama”. Čelnici Njemačke i Fracuske sastat će se u Berlinu kako bi razgovarali o Brexitu, javlja BBC.

2. Dosta loša prognoza Goldman Sachsa za Veliku Britaniju

Analitičari Goldman Sachsa Jan Hatzius i Sven Jari Stehn predviđaju da će Velika Britanija zbog referenduma zapasti u recesiju do rane 2017. godine, prenosi CNBC. Prema procjenama, Velika Britanija će u idućih 18 mjeseci izgubiti 2,75 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a također se očekuje da će njihov izlazak imati značajan utjecaj na gospodarstvo Europe i Amerike. Opširnije o prognozi Goldman Sachsa ovdje.

3. Britanski ministar financija pokušava smiriti tržišta

Britanski ministar financija George Osbourne rekao je kako je Ujedinjeno Kraljevstvo spremno za budućnost “iz pozicije moći”. Rekao je kako će se britanska ekonomija i dalje morati prilagođavati. No, “sasvim je razumljivo čekati novog premijera” prije poduzimanja bilo kakve akcije. Kazao je i kako samo Ujedinjeno Kraljevstvo može početi proces napuštanja EU aktivacijom članka 50. Lisabonskog ugovora.

“Samo Ujedinjeno Kraljevstvo može aktivirati članak 50. I po mojoj prosudbi, mi bismo to trebali napraviti tek kad postoji jasan stav o tome koje nove sporazume tražimo s našim europskim susjedima”, rekao je. “U međuvremenu, za vrijeme pregovora koji slijede, neće biti promjene na pravo građana da putuju i rade i način na koji se trguje našim proizvodima i uslugama ili na način na koji su naša ekonomija i financijski sistem regulirani.”

4. Škotski lideri najavili referendum o neovisnosti

Škotska premijerka Nicola Sturgeon ubrzo je nakon što su građani odlučili kako Ujedinjeno Kraljevstvo izlazi iz EU, kazala kako je novi referendum o škotskoj neovisnosti “vrlo vjerojatan”. Kazala je i kako je “demokratski neprihvatljivo” da Škotska izađe iz EU protiv svoje volje. U Škotskoj su građani, naime, glasali sa 62 naprema 38 posto za ostanak u EU. Sturgeon je za BBC rekla i kako će od škotskog parlamenta zatražiti da ne da svoju zakonodavnu suglasnost za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU. Sturgeon tvrdi kako škotski parlament može zaustaviti Brexit.

5. Europske burze padaju i drugi dan

Europske burze pale su drugi dan za redom, povećavajući gubitke. Teško su pogođene banke, pa je tako Royal Bank of Scotland Group izgubila 14 posto vrijednosti, dok je Barclays pao za 9.2 posto, javlja Bloomberg.

Burzovni indeks FTSE 100 pao je za 1.4 posto i nakon upozorenja ministra financija Osbournea koji je pokušao smiriti tržišta. Na zagrebačkoj burzi također se očekuje nesigurno trgovanje, a ulagači će morati obratiti pažnju na kretanja na svjetskim burzama zbog Brexita.