Skrivao da mu je majka umrla pa 30 godina uredno podizao njezinu penziju. Mrknuo je 830.000 dolara

'Ovo je bila razrađena prijevara koja je zahtijevala agresivno djelovanje' kazao je tužitelj

A man handles US dollars bills at a currency exchange office in Beirut on March 14, 2023. The Lebanese pound sank to a historic low against the dollar on the parallel market today, foreign  exchange dealers said, as banks in the crisis-hit country resumed an open-ended strike. (Photo by ANWAR AMRO / AFP)
FOTO: AFP

Muškarac iz Kalifornije, Donald Felix Zampach, više od tri desetljeća zataškavao je smrt majke i tako primao njezino socijalno osiguranje i vojnu mirovinu, prenosi The Guardian.

Tako je u 30 godina prikupio više od 830.000 dolara javnih sredstava i gotovo 30.000 dolara lažno otvorenim kreditnim karticama, rekao je tužitelj Randy Grossman. Tužitelj vjeruje da je ovo najdulja i najveća prevara takve vrste u okrugu.

Zampach je priznao krivnju za muljažu koja je počela još 1990. godine kada je njegova majka preminula u Japanu.

Krivotvorio potpis i porezne prijave

Neposredno prije njezine smrti, Zampach je prenio vlasništvo nad njezinom kućom u južnoj Kaliforniji na sebe i podnio zahtjev za stečaj, prema 7. poglavlju, koje ne zahtijeva plan otplate, naveli su savezni tužitelji u priopćenje za javnost. U godinama nakon majčine smrti, Zampach je održavao njezine bankovne račune, krivotvorio njezin potpis i podnosio krivotvorene porezne prijave. Nikada nije prijavio majčinu smrt socijalnom osiguranju kako bi mogli prekinuti isplate.

“Ovaj optuženik nije samo pasivno skupljao čekove poslane svojoj preminuloj majci. Ovo je bila razrađena prijevara koja je trajala više od tri desetljeća i zahtijevala je agresivno djelovanje da bi se održala”, poručio je Grossman.

Čeka izricanje presude

Zampach je iz pritvora pušten uz jamčevinu, a presuda bi mu trebala biti izrečena 20. rujna. Kao dio sporazuma o priznanju krivnje od njega se traži da se odrekne svog doma u Powayu, nedaleko San Diega, i vrati nezakonito stečena sredstva.

Inače, u SAD-u je u 2020. bilo gotovo 70 milijuna korisnika socijalnog osiguranja, među kojima je stopa prevara manja od 1 posto, tvrdi tamošnja administracija.