Slovence brine jesu li ih prisluškivale hrvatske tajne službe, a ne činjenica da su izazvali međunarodni skandal

Ljubljana bi pravni skandal mogla preokrenuti u 'špijunsku priču'

20.11.2013., Zagreb - Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusic sastala se sa slovenskim minstrom vanjskih poslova Karlom Erjavcom i  pregovaracem Francom Arharom. Tema sastanka bilo je pitanje Ljubljanske banke. 
Photo: Grgur Zucko/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Skandal sa sucem Arbitražnog suda koji treba odlučiti o sporu Hrvatske i Slovenije oko Piranskog zaljeva, a koji je Slovencima odavao informacije o tijeku postupka, pa im tako i najavio da će dobiti dvije trećine Piranskog zaljeva, jučer je odjeknuo u svim medijima regije. U HRT-ovoj emisiji Otvoreno o tome su govorili pomoćnica ministrice vanjskih i europskih poslova Andreja Metelko-Zgombić, bivša predsjednica Vlade Jadranka Kosor, nezavisni zastupnik Damir Kajin te potpredsjednik Odbora za vanjsku politiku Europskog parlamenta Andrej Plenković (HDZ).

Metelko-Zgombić rekla je da će se Ministarstvo vanjskih poslova, nakon što su poslušali audiosnimke, savjetovati sa stranim stručnjacima. Dovedena je u sumnju vjerodostojnost samog procesa, kao i stručnost rada, dodala je. Ministarstvo se planira obratiti ne samo Arbitražnom sudu, već i Europskoj komisiji. Arbitražni sporazum iz 2009. godine bio je, po Kosor, ključan za nastavak pregovora o pristupu Europskoj uniji. “U ovom trenutku ne radi se o vjerodostojnosti samo jednog suca, već najmanje tri”, dodala je bivša predsjednica Vlade.

Nema odredbe o povlačenju iz arbitraže

Plenković je rekao da u arbitražnom sporazumu nema odredbe o povlačenju iz njega. Kajinu pak najviše smeta što bi Slovenija mogla dobiti 150 km2 hrvatskog teritorijalnog mora te bi na taj način Hrvatska izgubila spoj s Italijom – “i onda bi doista Slovenci dobili sve što su htjeli na moru, kao što je rekao predsjednik suda Gilbert Guillaume“. Kosor se usprotivila i istaknula kao nije istina da je Hrvatska sve dala Sloveniji potpisivanjem sporazuma.

Damir Kajin iznio je tezu da je snimka došla do srpskog Kurira preko američkih obavještajnih službi te je to tako dospjelo naposljetku i do našeg Večernjaka. Dodao je i da bi volio da se postupak između dvije države vrati na početak, ali sumnja da će to biti moguće. Za Plenkovića, trenutni sastav suda je kompromitiran te sve što se dogodilo ide na štetu Sloveniji.

Erjavac treba biti jako nervozan, kaže Kosor

Ovo je skandal koji se ne tiče samo Hrvatske i Slovenije, već može imati utjecaj na sve buduće procese, ali i pod upitnik staviti i one prošle, jer je takva vrsta sporazuma potpisana u dobroj vjeri, istaknula je Jadranka Kosor za N1. “Izjave ministra Erjavca (na fotografiji gore) u proljeće, koji se hvalio da ima informacije, svjedoči da su oni neprekidno bili u kontaktu sa sucima. Suci nemaju kredibilitet, a to što gospodin Erjavec za nas kaže da smo mi u Hrvatskoj živčani jer dolaze izbori ga aspolutno diskreditira jer je oko arbitražnog sporazuma postojao konsenzus svih političkih snaga. On bi trebao biti jako nervozan jer ga to apsolutno diskreditira od bilo kakve mogućnosti da suvereno radi svoj posao ministra vanjskih poslova u budućnosti”.

Jadranka Kosor u intervjuu je istaknula da se Hrvatska treba povući iz arbitražnog sporazuma
Jadranka Kosor u intervjuu je istaknula da se Hrvatska treba povući iz arbitražnog sporazuma prstcr N1

Na pitanje nije li bilo realno očekivati da će arbitražni sud donijeti kompromisno rješenje odgovorila je: “Ne. Bilo je za očekivati da arbitaržni sud donese odluku u skladu s međunarodnim pravom. Ništa više i ništa manje. Suci moraju biti potpuno nepristrani. Sve je to prekršeno”.

“Hrvatska mora inzistirati na tome da kredibilitet suda ne postoji i učiniti sve da iz tog sporazuma izađemo jer on praktički nakon što se posluša ova audio snimka i transkripti ne postoji. Posjećam vas i da je tajnik suda prije nekoliko mjeseci također viđen u Sloveniji gdje je vođen na večere što je apsolutno neprihvatljivo. Od trenutka kad je formiran sud i završena rasprava, više nikakav kontakt s bilo kojom stranom nije bio dopustiv, a pogotovo lobiranje na ovaj način koji ostavlja dovoljno prostora da mi posumnjamo da je tu bilo puno više od lobiranja”.

Slovenci o špijunima

Slovenski mediji sugeriraju pak da bi Ljubljana pravni skandal mogla preokrenuti u “špijunsku priču” oko toga kako je Večernji list došao do snimaka privatnih razgovora člana Arbitražnog suda Jerneja Sekolca i slovenske zastupnice pred tim sudom Simone Drenik. Mnogo je i vrlo kritičnih ocjena o “naivnosti” Drenik i Sekoleca koji su telefonom više sati razgovarali o temi koja se tiče visokih “nacionalnih interesa”, navode tamošnji mediji.

Bivši ministar za promet Marko Pavliha kazao je za Slovensku televiziju da ga mnogo više od sadržaja javno objavljenih razgovora šokira činjenica da su ih prisluškivale hrvatske tajne službe i tako im kršili njihova ljudska prava, a slično je stvar ocijenio i slovenski europarlamentarac Ivo Vajgl, rekavši da treba ispitati djelovanje hrvatskih tajnih službi na slovenskom teritoriju, piše Hina.

Bivši direktor slovenske obavještajne službe u vrijeme vlade bivšeg premijera Janeza Janše kazao je da treba ispitati kako su visoki državni dužnosnici o tako osjetljivim stvarima razgovarali telefonom i to bez kriptografske zaštite. Profesorica na Pravnom fakultetu u Ljubljani Vasilika Sancin, koju je slovenska vlada 2011. imenovala u četveročlani tim odvjetnika za praćenje postupaka arbitraže u graničnom prijeporu Hrvatske i Slovenije, ocijenila je da bi snimke razgovora mogle kompromitirati arbitražu te da bi moglo doći do zahtjeva o zamjeni Sekoleca ili više članova arbitražnog suda.

Hrvatska nije iskoristila rok za pritužbu?

Hrvatska bi sada mogla zahtijevati isključenje arbitara, Sekolca ili ostalih članova petočlane arbitraže, ocijenila je Sancin, dodavši da bi u slučaju da se isključi Sekolec arbitražni tribunal mogao donijeti konačnu presudu i bez njega, u “krnjem sastavu”, dok bi u slučaju isključenja više arbitara bilo potrebno naći zamjene za ispražnjena mjesta, piše Hina.

Iako tvrdi da je šokirana sadržajem o kojemu su se dogovarali Drenik i Sekolec i da su takve konzultacije nedopustive, Sancin je upozorila i na drugi aspekt cijele afere.

Po njenim riječima, po pravilniku Stalnog arbitražnog suda, stranka koja je upoznata s nekom činjenicom koja izaziva sumnju u nepristranost i nezavisnost arbitra mora o svojoj sumnji obavijestiti tribunal i drugu stranku u roku 30 dana.

Ako je Hrvatska za kontakte Sekoleca kao suca i Drenikove kao slovenske predstavnice znala još krajem prošle godine, onda bi to po njenoj ocjeni moglo značiti da Hrvatska nije iskoristila rok za pritužbu, čime bi se automatski odrekla prava da traži Sekolčevo isključenje.

Audiozapisi razgovora

Donosimo vam audiozapise tih razgovora. U prvome Sekolec prepričava Drenik o čemu je pričao s Guillaumeom na pauzi za kavu: “Kad smo imali pauzu za kavu, Guillaume je došao do mene i rekao mi: ‘Vršite strašan pritisak, ali znate, Hrvatska… dobili ste što ste tražili na moru i ne trebate tako jako pritiskati’, to mi je rekao. Mislim, svejedno, ja ću i dalje vršiti jak pritisak na važna pitanja”, kaže Sekolec, prenosi srpski Newsweek.

U drugom transkriptu njih dvoje dogovaraju strategiju kako utjecati na suce da stanu na stranu Slovenije i što se tiče kopnene granice, a Sekolec tom prilikom kaže i da ide na večeru kod Bruna Simme, njemačkog člana Arbitražnog suda.

U trećem dijelu Sekolec otkriva Drenik da će dvije trećine Piranskog zaljeva pripasti Sloveniji, a ona je kasnije dodala i da je slovenski šef diplomacije Karl Erjavec upoznat s njihovim radom.