Nekad je nužno odabrati stranu

Slovenci žestoko reagirali na odluku Sabora, Rupel traži da se Hrvatskoj sada blokira ulazak u Schengen

Slovenski mediji: Jedinstvo hrvatskih političara je 'politička histerija'

13.02.2006.,Ljubljana - Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel
Photo: Stringer/Pixsell
FOTO: PIXSELL

Današnju odluku Hrvatskog sabora komentirali su i slovenski političari, među ostalim i Dimitrij Rupel, koji je niz godina bio ministar vanjskih poslova. Na pitanje što je sljedeće rekao je da to znaju samo proroci i dodao da je “situacija vrlo, vrlo loša” te da je on “prestravljen, duboko ožalošćen i zabrinut”, piše Žurnal24.

“Znao sam da će doći do te afere (da će Hrvati odlučiti izaći iz arbitraže), jer se dosad nisu držali nijednog dogovora koji su sklopili sa Slovenijom. Jedina je opcija ranije bila da im kažeš ‘ne’ za ulazak u EU dok se stvari ne riješe. Tako je naša vlada 2004. – 2008. i postupila. Pahorova vlada više nije postavljala nikakve uvjete, već je sklopila ovaj glupi arbitražni sporazum. To što ga Hrvati sada žele izbjeći dio je njihove politike. Oni ne žele sporazum sa Slovenijom ni uređene granice, već incidente i dramatične situacije”, rekao je Rupel. Ipak, mišljenja je da će se arbitraža vjerojatno nastaviti.

Vajgl ističe da je Milanovićeva izjava u Titovom stilu

“Rasprava o tome je li ponašanje Sekolca i Drenik bilo primjereno okončana je. Nitko ih nije branio, odstupili su. Je li to dovoljno, odlučit će Arbitražni sud, koji će uskoro pozvati obje stranke u Haag i odlučiti hoće li nastaviti raditi. I Slovenija i Hrvatska su se obvezale da to poštovati”, rekao je pak bivši slovenski ministar vanjskih poslova Ivo Vajgl. “Izjava Zorana Milanovića da neće poštovati odluku suda u Titovom je stilu. Ako ste član međunarodne zajednice morate poštovati međunarodno pravo i njegove institucije”, rekao je Vajgl. Dodao je da Hrvati nisu dobrovoljno pristali na arbitražu. “Političari su taktizirali dok im nije iskrsnula ova prilika”, ustvrdio je on.

Ivo Vajgl, bivši slovenski ministar vanjskih poslova
Ivo Vajgl, bivši slovenski ministar vanjskih poslova AFP

Rupel smatra da treba smijeniti (slovenskog) ministra vanjskih poslova, možda i vladu, okupiti vladu narodnog jedinstva i pripremiti scenarij da bi se problem riješio. Pregovori će, smatra on, biti tvrdi, ali po njemu Slovenija može Hrvatsku spriječiti da uđe u Schengen dok se ovo ne riješi, što joj je zadnja šansa. Imenovanje Francuza Ronnyja Abrahama za slovenskog člana Arbiražnog suda nazvao je velikom sramotom. “Velika je šteta što nismo imenovali arbitra Slovenca. Što ovaj stranac zna o našim problemima? Izbor stranca je dobar način da podrže hrvatske tvrdnje da je sud pristran”, rekao je Rupel.

Reakcije slovenskih medija

Svi slovenski mediji prenijeli su danas glavne naglaske iz saborske rasprave pred donošenje odluke o procesu izlaska Hrvatske iz arbitraže o graničnom prijeporu sa Slovenijom, osobito nastupe premijera Milanovića i ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić, a jedinstvo koje je pritom pokazala hrvatska politika vodeći mediji interpretiraju skorim parlamentarnim izborima, a neki nazivaju i “političkom histerijom”, javlja Hina.

Slovenska Radiotelevizija u svom prvom komentaru navodi da je današnjom odlukom Sabora došlo do “bizarne situacije” u kojoj Hrvatska djeluje mimo preporuka Europske komisije, pa i samog Arbitražnog suda koji smatra kompromitiranim.

Dopisnik Slovenske televizije u javljanju iz Zagreba naveo je povodom saborske rasprave da je ona bila “burna” i emocionalna, pri čemu su predstavnici zastupničkih klubova iznosili i jako oštre ocjene o Sloveniji, uključivši i nekadašnju premijerku Jadranku Kosor koja je 2009. godine potpisala arbitražni sporazum zajedno s tadašnjim slovenskim premijerom Borutom Pahorom.

Arbitražni sporazum potpisali su tadašnji premijeri Hrvatske i Slovenije Jadranka Kosor i Borut Pahor
Arbitražni sporazum potpisali su tadašnji premijeri Hrvatske i Slovenije Jadranka Kosor i Borut Pahor PIXSELL/PIXSELL

Utjecaj na suce ne predstavlja teško kršenje ugovora?

Slovenski radio navodi da u sadašnjoj političkoj situaciji u Hrvatskoj nekoliko mjeseci pred izbore u hrvatskoj politici “nema junaka” koji bi oponirao prijedlogu da se izađe iz arbitraže iako je, kako navodi, Europska komisija današnjom svojom izjavom zaoštrila stajalište o najavljenom hrvatskom potezu i najavljuje da će se arbitražni postupak bez obzira na stajalište Hrvatskog sabora nastaviti.

Slovenski radio popodne je imao specijalnu emisiju u kojoj su mišljenje o sadašnjoj situaciji oko arbitraže iznijeli neki slovenski pravni stručnjaci, pa i Vasilika Sancin s Pravnog fakulteta u Ljubljani koja je od prvog trenutka nastanka afere uključena u svojevrsni krizni tim koji neformalno tumači pravne poglede slovenske vlade.

Sancin je ponovila svoju ocjenu, koju je iznosila više puta posljednjih dana, da Hrvatska nema pravnog uporišta za raskid arbitražnog sporazuma u Bečkoj konvenciji o važenju međunarodnih ugovora jer neprihvatljiv utjecaj na suce, koji je afera otkrila, ne predstavlja teško kršenje arbitražnog ugovora, te da je samim ugovorom predviđen zadovoljavajući mehanizam za rješenje zapleta.

Politička težina mišljenja Europske komisije

Sasvim je drugo pitanje kako će na zaplet reagirati sam Arbitražni sud, koji je obje strane pozvao na konzultacije i savjetovanje i koji će o zapletu brzo odlučiti jer je, prema arbitražnom sporazumu, samo Arbitražni sud “i nitko drugi” nadležan za odlučivanje o sudbini arbitražnog ugovora, kazala je Sancin.

Tumačeći pravni postupak koji je najavom izlaska iz arbitraže pokrenula Hrvatska, Sancin je navela da će najprije doći do pokušaja mirenja nakon što Hrvatska Sloveniji notificira svoju namjeru te da se spor može riješiti, arbitraža nastaviti, a presuda donijeti još ove godine.

Neki drugi slovenski stručnjaci za pravo naveli su da mišljenja Europske komisije, koja ona iznosi ovih dana, imaju “veliku političku težinu” iako ona sama nije bila involvirana u sklapanje arbitražnog ugovora, osim kao posrednik u okviru stabilizacije regije i rješavanja regionalnih problema, u što je u proteklih dvadesetak godina uložila mnogo napora, kroz diplomaciju i na druge načine, te procesom uklapanja regije u EU.

Jean-Claude Juncker, šef Europske komisije
Jean-Claude Juncker, šef Europske komisije AFP

Slovenija se trebala ispričati, ali Hrvatska je reagirala histerično

U raspravi u emisiji “Studio u 17 sati” Slovenskog radija sudjelovao je i Janez Markež, komentator i kolumnist ljubljanskog lista Delo. Markež je rekao da je s jedne strane djelovanje diplomatkinje Simone Drenik i suca Jerneja Sekolca bilo nedopustivo te da se je Slovenija zbog toga Hrvatskoj trebala i formalno “ispričati” kako bi došlo do svojevrsne deblokade nastale situacije, ali da to ne ispričava samu Hrvatsku koja u sadašnjem trenutku djeluje politički “histerično” i “neracionalno”, niti njeno prisluškivanje slovenskih diplomata i sudaca.

Temelj djelovanja EU čije su članice i Slovenija i Hrvatska je vladavina prava, a ono znači racionalno i smireno djelovanje, a ne emocionalne i politički motivirane nastupe po “balkanskom” modelu, kazao je Markež.

Po njegovim riječima, i u sadašnjoj je situaciji moguće postići racionalan i pragmatičan dogovor. Markež je uz to, kao primjer kako slovenski dužnosnici ne bi trebali reagirati, naveo ponašanje slovenskog ministra vanjskih poslova Karla Erjavca, zamjerivši mu njegove javne izjave kako Slovenija ima informacije da će dobiti izlaz na otvoreno more i da je imenovanjem francuskog suca u arbitražu postigla diplomatsku pobjedu, kazavši da Erjavec sve što napravi, napravi pogrešno. U tom je smislu kao uzor kako u javnosti treba nastupati naveo istupe Vasilike Sancin.