Slovenija i Mađarska prošle su godine blokirale ulazak Hrvatske u OECD, povjerenica EK sad kaže da to nije okej

Cecilia Malmström komentirala je pristup Hrvatske Organizaciji za ekonomsku suradnju

Povjerenica Europske komisije za trgovinu Cecilia Malmström poslala je u subotu priopćenje u kojem se kaže da Hrvatska zadovoljava sve kriterije za početak pregovora o članstvu u Organizaciji za ekonomsku suradnju (OECD-u), te da je, s obzirom na složenost i zahtjeve pravne stečevine EU-a, spremna za pristupanje. Također je izrazila žaljenje što su Slovenija i Mađarske blokirale Hrvatsku na tom putu. Iz ureda Tonina Picule, SDP-ovog zastupnika u Europskom parlamentu, priopćeno je da mu je povjerenica EK za trgovinu poslala pismeni odgovor na pitanje što će Europska komisija učiniti kako bi Slovenija i Mađarska odblokirale pristup Hrvatske u OECD.

U odgovoru je Malmström, između ostalog, zapisala da “je u pogledu proširenja OECD-a stajalište EU-a još od 2007. da bi sve države članice EU-a koje nisu članice OECD-a i podnesu zahtjev za članstvo, trebalo smatrati prihvatljivima za pristupanje OECD-u te ih automatski uključiti u postupak pristupanja. To je stajalište koje Komisija, kao predstavnica EU-a u OECD-u, i ostale države članice, zagovaraju u raspravi o proširenju OECD-a te žalimo što su dvije države članice od njega odstupile.“

Hrvatska poduzela sve mjere da ispuni formalne kriterije

Povjerenica Malmström je na kraju zaključila kako je “dobiti ulaznicu za takvu organizaciju, koja okuplja države najrazvijenijih gospodarstava svijeta s ciljem podizanja životnog standarda, povećanja zaposlenosti i održanja financijske stabilnosti, iznimno korisno za Hrvatsku”. Picula smatra da odgovor “pokazuje još jednom da Komisija potvrđuje da prijetnje i blokade između zemalja članica, nisu i ne mogu biti način rješavanja bilateralnih pitanja unutar Europske unije“. Kaže da je Hrvatska poduzela sve mjere da ispuni formalne kriterije za članstvo, a u lipnju 2016. primljena je u Odbor za tržišno natjecanje OECD-a. Iako još službeno nije članica OECD-a, vrlo aktivno surađuju na polju gospodarstva i razvitka.

Podsjetnik, Slovenija lani u rujnu, nakon objave arbitražne odluke, nije podržala ulazak Hrvatske u OECD, a podršku je zatim uskratila i Mađarska, zbog čega je Picula reagirao prema Komisiji. Članstvo u OECD-u je važno jer je u njemu “okupljeno 35 država koje sudjeluju u svjetskom BDP-u s oko 63 posto te čine tri četvrtine svjetske trgovine i 95 posto službene svjetske razvojne pomoći”.