Slučajno objavljeni podaci koji možda mogu dokazati da Rusija stvarno ratuje na ukrajinskom tlu

Ruski portal objavio je detalje o broju mrtvih i ozlijeđenih ruskih vojnika

Ukrainian servicemen attend on the position of Ukrainian forces near Troitske village, Lugansk region on August 20, 2015. Kiev on Thursday said four soldiers had been killed and 14 injured in renewed clashes with pro-Russian insurgents in the former Soviet country's separatist east. Military spokesman Oleksandr Motuzyanyk told reporters that the losses came in Lugansk -- the smaller of the two separatist provinces in Ukraine to have fallen under partial militia control in the past 16 months of conflict. AFP PHOTO / OLEKSANDR RATUSHNIAK
FOTO: AFP

I dok Rusija i dalje poriče da se njezine trupe bore u ukrajinskom sukobu, ugledni ruski web portal Delovaya Zhizn (Poslovni život) naizgled je slučajno objavio tajne podatke o detaljima smrti i ozljeda ruskih vojnika u “Istočnoj Ukrajini”.

Portal, koji uglavnom pokriva teme vezane uz tržište, financije i slobodno vrijeme, objavio je tekst pod naslovom “Povećanje isplata vojsci u 2015. godini”, koji na prvi pogled ne djeluje kontroverzno. Međutim, čini se kako se u članku pojavljuju detalji o broju smrti ruskih vojnika, kao i podaci i ozlijeđenima. Sadržaj je žurno uklonjen, ali prije toga ga je uspio spremiti ukrajinski časopis Novy Region, prenosi Independent.

Infromacije procurile unatoč zakonu o državnoj tajni

Ruski predsjednik Vladimir Putin naredio je u svibnju da sve vojne smrti moraju ostati državnom tajnom. Ranije su samo smrti u vrijeme rata bile klasificirane kao državna tajna. Tada je Putinov glasnogovornik zanijekao da je odluka povezana s konfliktom u Ukrajini, navodeći da su promjene zakona samo di “poboljšanja zakona o državnoj tajni”.

Međutim, informacije koje su procurile otkrivaju da obitelji primaju 3 milijuna rubalja (oko 37.700 eura) kao naknadu za smrt vojnika u vojnoj akciji, dok oni koji su ozlijeđeni dobivaju 1 i pol milijuna rubalja (oko 18.800 eura).

“Naknada od 1.800 rubalja zamišljena je za “borce” s ugovorom za svaki dan njihove prisutnosti u zoni sukoba”, nastavlja Forbes s prijevodom ruskog teksta. Od 1. veljače 2015. godine novčana je naknada, prema objavljenim podacima isplaćena obiteljima poginulih vojnika (njih više od 2.000) te vojnom osoblju s teškim ozljedama (njih 3.200).

Podaci idu u prilog tvrdnjama da Rusija sudjeluje u ratu

James Nixey, voditelj programa za Rusiju i Euroaziju u organizaciji Chatham House koja se bavi međunarodnim odnosima kaže da je ovo curenje informacija samo još jedan “čavao u lijesu” u dokazivanju ruskog angažmana u vojnim akcijama u Ukrajini.

“Ne mislim da je ovo išta novo. Postoje dokazi u obliku fotografija, satelita i osobnih svjedočanstava koji pokazuju da je Rusija uključena u vojnim akcijama u Ukrajini”, kaže Nixey i dodaje da je nemoguće izbjeći pogreške i curenja informacija u ovakvim slučajevima te da ove informacije idu na ruku onima koji tvrde da Rusija nije samo zainteresirana za rat Ukrajini, nego da je jedna od strana u tom velikom međunarodnom ratu.