Smanjio se broj izbjeglica koje dolaze u Hrvatsku, kroz zemlju sada dnevno prođe oko pet tisuća ljudi

Do 9 sati jutros stiglo je 88.532 ljudi, a iz zemlje izašlo 84.000 izbjeglica

FOTO: PIXSELL

Kroz Hrvatsku dnevno još uvijek u prosjeku prođe oko pet tisuća izbjeglica iako se njihov priljev smanjio proteklih dana, rekao je danas ispred prihvatnoga centra u Opatovcu potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić dodajući kako je od ukupnog broja 88.532 izbjeglica koliko ih je do jutros u 9 sati prošlo ili prolazi kroz Hrvatsku, 84.000 do sada napustilo Hrvatsku.

Priljev zasad samo na Bapskoj

“U Hrvatskoj u ovome trenutku, uz priljev koji imamo na Bapskoj, drugih slučajeva boravka izbjeglica u Hrvatskoj nemamo, izuzev jedne obitelji koja se nalazi u Čepinu jer im je dijete u bolnici”, izvijestio je Ostojić te ocijenio kako je sigurnosna situacija u Hrvatskoj u vezi izbjegličke krize stabilna i na visokoj razini.

Po njegovim riječima, očito je da se u Grčkoj prestalo krcati trajekte po devet tisuća osoba dnevno što je usporilo priljev izbjeglica i u Hrvatskoj, kao i činjenica da je počela registracija izbjeglica na makedonsko-srbijanskoj granici.

Hrvatska je na to, kako je rekao, reagirala otvaranjem graničnih prijelaza istaknuvši kao “smo na svaki drugi pozitivan korak spremni pozitivno odgovoriti”

Povjerenik EU za migracije stiže u Hrvatsku

Dodao je kako je povjerenika EU za migracije, unutarnje poslove i građanstvo Dimitrisa Avramopulosa pozvao u Hrvatsku te izvijestio kako očekuje njegov posjet 5. i 6. listopada. “Sigurno je dobro da takva osoba, pored informacija koje dobije od mene telefonom, vidi kakva je situacija na samom mjestu događaja”, rekao je Ostojić.

Ponovio je kako je rješenje izbjegličke krize da se u Grčkoj ne prazne izbjeglički kampovi, te veća novčana pomoć Turskoj, Jordanu i Libanonu u kojima se nalazi najveći broj izbjeglica.

“I time se ova kriza, neću reći rješava, ali se sigurno rješava priljev”, ocijenio je rekavši “kako je Hrvatska spremna podnijeti svoj dio kvote ljudi koji bi bili relocirani”.

“Ali, nije pošteno da vi u ovom trenutku radite relokaciju, a onda nakon toga ono što vam preostane da treba biti relocirano u ostale zemlje EU”, zaključio je Ranko Ostojić.