Predsjednica i premijer sutra će razgovarati o novom šefu tajne službe SOA-e, doznajemo tko bi to mogao biti

Izvori Telegrama kažu da nema snimki razgovora Mamića i Grabar-Kitarović

Tihomir Orešković
FOTO: PIXSELL

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Tihomir Orešković trebali bi se u utorak sastati u Uredu predsjednice, a jedna od tema sastanka bit će i smjena ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije Dragana Lozančića, izvijestili su mediji.

O tome jesu li optužbe protiv Lozančića opravdane te tko bi mogao biti njegov nasljednik Telegram je pisao u tiskanom izdanju od proteklog vikenda.


“Neistina je da je bivši premijer Milanović koristio šefa SOA-e Dragana Lozančića da bi prisluškivao Kolindu Grabar-Kitarović”, rekao je za Telegram izvor upoznat s funkcioniranjem sigurnosnog aparata u Hrvatskoj. “Sasvim je jasno da je, prije svega, riječ o koordiniranoj akciji smjene Dragana Lozančića za koju je trebalo izmisliti dovoljno zvučan razlog”, kaže izvor Telegrama. Lozančić je u posljednjoj fazi svog mandata, koji traje do listopada, i jasno je kazao, još prije izbora, da nema namjeru ostati ni dana dulje na mjestu ravnatelja.

Čudi pak što se Kolinda Grabar-Kitarović, tjedan dana nakon najave smjene Lozančića, nije javno izjasnila o optužbama koje su u njezino ime iznijeli neimenovani izvori bliski Banskim dvorima i Uredu predsjednice.

Velika šteta

Nema nikakve dvojbe da je SOA, uz dopuštenje Vrhovnog suda, provodila mjere nadzora Zdravka Mamića. Iz tih mjera, pa i drugih operativnih postupaka, zapravo, stvorena je osnova za istrage USKOK-a i kazneni progon kontroverznog nogometnog menadžera, kao i sumnje da je napravio štetu od gotovo 200 milijuna kuna.

Kolinda Grabar-Kitarović, ponekad i članovi njezine obitelji, bili su dio njegova kruga. Predsjednica ga je, vrlo lakomisleno, držala blizu misleći da radi uslugu sebi i HDZ-u u predsjedničkoj kampanji te neposredno nakon zaslužene izborne pobjede.

Kako je paralelno, s razvojem društvenih kontakata između Mamića i Grabar-Kitarović, tekla obrada SOA-e, a kasnije i neke mjere USKOK-a, bilo je vrlo vjerojatno da će predsjednica, na ovaj ili onaj način, uletjeti unutra. Također, bilo je sasvim jasno da je, u obavještajnoj rekonstrukciji društvenih i političkih veza Zdravka Mamića, jedna od točaka i šefica države. Jer je to notorna činjenica i posljedica njezinih postupaka.

Curenje informacija

No, takve spoznaje nikada nisu zloupotrijebljene, što opet dovoljno kazuje o načinu na koji je Lozančić vodio agenciju. Neki od izvora, bliski Pantovčaku, tvrde da se sumnja kako postoje snimke razgovora predsjednice i Mamića, učinjene u njegovoj kući na Tuškancu tijekom nekih društvenih zbivanja.

Politički izvori, s kojima je kontaktirao Telegram, to demantiraju. Kao i one informacije oko curenja dokumenata o kontroverznom zastupniku Mirku Raškoviću. “Vladi je lakše reći da je takav dokument iscurio iz SOA-e nego priznati da su ga pustili u optjecaj još prije nekoliko godina na adrese niza državnih institucija.”

Legitimna želja vlasti

Smjena šefa krovne obavještajne službe legitimna je želja nove vlasti. To je, svakako, i posljedica izbornog poraza lijeve koalicije te potreba koalicije HDZ-a i Mosta da SOA-u stavi pod svoju kontrolu.

Izvori iz HDZ-a kažu da “na čelo agencije treba doći naš čovjek”. Zasad se spominje samo jedno ime: bivši šef Centra SOA-e iz Zadra Toni Maras, bliski Karamarkov čovjek.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 30. siječnja 2016.