Smrt konzervativnog suca Scalije već je uzburkala političku scenu u SAD-u (a ovo je par važnih stvari o njemu)

Sudac američkog Vrhovnog suda Antonin Scalia bio je vrlo utjecajan

(FILES) This file photo taken on October 05, 2011 shows US Supreme Court Justice Antonin Scalia testifying before the Senate Judiciary Committee in Washington, DC, on October 5, 2011. 
Justice Scalia dies at 79 on February 13, 2016, according to a statement by Texas Governor Greg Abbott. / AFP / JEWEL SAMAD
FOTO: AFP

Konzervativni sudac američkog Vrhovnog suda Antonin Scalia (79) preminuo je u subotu u Texasu, objavio je Vrhovni sud SAD-a. Pronađen je mrtav na ranču u Teksasu. Tamo je bio gost na Cibolo Creek ranču u zapadnom Teksasu, gdje je boravio u sklopu grupe od 40-ak ljudi. Policija je objavila da je Scalia umro prirodnom smrću. Američki predsjednik Barack Obama, koji se trenutno nalazi u Kaliforniji, izrazio je sućut obitelji suca Scalie. Najavio je da će predložiti novog suca Vrhovnog suda, na mjesto koje je upražnjeno smrću Scalie.

Obama će predložiti nasljednika

“Planiram ispuniti svoju ustavnu dužnost i predložiti nasljednika u dogledno vrijeme. Bit će dovoljno vremena da to učinim, kao i da Senat ispuni svoju dužnost, sasluša tu osobu i na vrijeme glasuje”, rekao je Obama. Izjavio je kako te svoje dužnosti shvaća ozbiljno, kao što bi trebali i svi ostali. “To je važnije od bilo koje stranke, radi se o demokraciji”, rekao je američki predsjednik.

Vrhovni sud u Washingtonu najviše je pravosudno tijelo u SAD-u. Ima devet sudaca s doživotnim mandatom, koje imenuje predsjednik SAD-a, a potvrđuje Senat.

Svjetske agencije također procjenjuju da će demokratski predsjednik Obama, s obzirom da u Senatu većinu imaju republikanci te s s obzirom na važnost položaja i osjetljivu ravnotežu u Vrhovnom sudu, teško naći prihvatljivog nasljednika ili nasljednicu Scalii, posebice stoga što mu u studenome istječe drugi predsjednički mandat.

WASHINGTON, DC - FEBRUARY 13: A group of people pray in front of the U.S. Supreme Court February 13, 2016 in Washington, DC. Supreme Court Justice Antonin Scalia was at a Texas Ranch Saturday morning when he died at the age of 79. Drew Angerer/Getty Images/AFP
Nekolicina ljudi moli ispred američkog Vrhovni suda AFP

1. Jednoglasna odluka o imenovanju

Bio je prvi američki vrhovni sudac s talijanskim korijenima. Scaliu je za suca Vrhovnog suda 1986. imenovao predsjednik Ronald Reagan. Osim toga, bio je i prvi sudac čije je imenovanje potvrđeno jednoglasno.

Rodio se 1936. godine u Trentonu, a odrastao je u New Yorku. Karijeru je započeo u vlastitom odvjetničkom uredu, a neko je vrijeme i predavao pravo. Za vrijeme Reganova mandata postao je sudac Prizivnog suda.

2. Protivio se pobačaju

Svjetske novinske agencije o Scalii govore kao o konzervativnoj ikoni, sucu čije su odluke utjecale na formiranje američkog pravosuđa, ali često dovodile i do podijeljenih mišljenja u javnosti, posebno napominjući kako se protivio pobačaju i snažno podupirao smrtnu kaznu.

3. Bio je rasist i homofob

Nedavno je zgrozio američku javnost kad je u komentirao da bi rasa trebala biti jedan od kriteriju prilikom upisa u neki od budućih prograna Sveučilišta Teksas. Tvrdio je da bi se crnci trebali upisivati u manje zahtjevne škole. Amerikanci će ga pamtiti i kao kritičara istospolnih brakova koje je u obrazloženju jedne presude nazvao prijetnjom američkoj demokraciji.

4. Zagovornik ‘originalizma’

Scalia je bio jedan od najistaknutijih zagovornika “originalizma” – konzervativne pravne filozofije po kojoj se američki Ustav ne može mijenjati.

WASHINGTON - OCTOBER 08: U.S. Supreme Court members (first row L-R) Associate Justice Clarence Thomas, Associate Justice Antonin Scalia, Chief Justice John Roberts, Associate Justice Anthony Kennedy, Associate Justice Ruth Bader Ginsburg, (back row L-R) Associate Justice Sonia Sotomayor, Associate Justice Stephen Breyer, Associate Justice Samuel Alito and Associate Justice Elena Kagan pose for photographs in the East Conference Room at the Supreme Court building October 8, 2010 in Washington, DC. This is the first time in history that three women are simultaneously serving on the court. Chip Somodevilla/Getty Images/AFP
Suci Vrhovnog suda AFP

5. Vjerovao je u slobodu posjedovanja oružja

Godine 2008. dao je mišljenje u slučaju Heller protiv Distrikta Kolumbija, koji se danas smatra presedanom kojim se afirmira pravo pojedinca da posjeduje pištolj.

Reakcije na smrt Scalije

Vijest o smrti suca Scalije potresla je SAD upravo zbog važnosti što ju je imao za tamošnje pravosuđe. Slovio je kao jedan od najboljih tumača Ustava, i to u njegovom izvornom obliku. Zato ga smatraju jednim od najutjecajnijih sudaca u zadnjih četvrt stoljeća. Njegove odluke uglavnom su bile prihvatljive političkim konzervativcima, no nije uvijek bilo tako. Njegov pristup ostavljao je nadu okrivljenima u kaznenim postupcima, posebno što se tiče izricanja kazni, kao i ispitivanja svjedoka.

US President Barack Obama holds a press conference following the G20 summit in Antalya, on November 16, 2015. World leaders on November 16 committed to join forces to bring peace to Syria and destroy the Islamic State jihadist network, hoping to curb the extremist menace after the Paris attacks. AFP PHOTO / SAUL LOEB
Američki predsjednik Barack Obama AFP

Veliki gubitak za zemlju

Obama je za Scaliu rekao da je bio briljantan pravni um energičnog stila, a spomenuo je i njegovu ljubav prema operi i lovu. Smrt konzevativnog suca Vrhovnog suda Antonina Scalie potaknula je već sukobe između demokrata i republikanaca oko predlaganja i imenovanja novog suca najvišeg pravosudnog tijela u SAD-u.

“Bio je iznimna individua i pravnik, osoba kojoj su se kolege divile i poštovale ga. Njegov odlazak veliki je gubitak za Sud i zemlju kojoj je tako vjerno služio”, ističe u priopćenju predsjednik Vrhovnog suda John Roberts.

Odluka je na novom američkom predsjedniku

Čelnik republikanaca u Senatu Mitch McConnell tako je izjavio kako nakon smrti suca Antonina Scalia odluku o novom sucu treba donijeti novi američki predsjednik. “Američki narod treba imati pravo glasa u izboru novog suca Vrhovnog suda. Stoga, do izbora novog suca ne bi trebalo doći dok ne dobijemo novog predsjednika”, ističe McConnel u priopćenju.

S druge, pak, strane, demokratski senator Harry Reid poručuje kako predsjednik Obama treba “odmah” predložiti novog člana Vrhovnog suda. “S obzirom na mnoga važna pitanja koja su pred Vrhovnim sudom, Senat ima odgovornost popuniti prazninu što prije”, kaže Reid, dodajući kako bi bio presedan u novijoj povijesti da mjesto u Vrhovnom sudu bude upražnjeno gotovo godinu dana.

Među izrazima sućuti je i onaj što ga je uputio republikanski kandidat za predsjednika SAD-a, biznismen Donald Trump. Smrt uglednog suca prema njegovim je riječima golem gubitak za konzervativce, ali i cijelu zemlju.

Odluke suca Scalije utjecale su i na to kako su niži američki sudovi tumačili Ustav. Bio je i jedan od autora jedne od najvažnijih odluka u američkom sudstvu, po kojoj je drugim amandmanom američkog Ustava zagarantirano držanje i nošenje oružja. Sudac Scalia gorljivo je branio vjerske slobode, slobodu govora, federativno uređenje, ustavnu diobu vlasti i pravo na privatno vlasništvo.