Potres od 2,9 stupnjeva prema Richteru uzdrmao područje Zagreba

Epicentar je bio 5 kilometara zapadno od Zagreba na dubini 4 kilometra

29.08.2013., Zagreb - Zagreb i okolicu u nekoliko dana pogodilo je sest manjih potresa s epicentrom oko mjesta Jablanovec i Gornja Bistra. Seizmolozi predvidjaju da bi u skoroj buducnosti Zagreb mogao pogoditi potres od 6,5 stupnjeva po Richteru sto je nesto malo jace od velikog potresa 1880. godine koji je prouzrokovao goleme stete u gradu. 
Photo: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Večeras u 20.41 sati područje Zagreba uzdrmalo je kratkotrajno, ali snažno podrhtavanje tla. Seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske zabilježili su umjereno jak potres s epicentrom na području grada Zagreba. Magnituda potresa iznosila je 2.9 prema Richteru, a intenzitet u epicentru IV-V (četiri do pet) stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice. Potres se osjetio na širem gradskom području, objavili su.

Hipocentar na dubini od 4 kilometra

Umjereno jaki potres od 2.9 stupnja prema Richteru koji je pogodio Zagreb stanovnici grada doživjeli su jače, mnogi kao eksploziju zbog toga, kako objašnjavaju u Seizmološkom zavodu, što je bio ispod samoga grada.

Dubina nastanka potresa je bila 4 kilometra, rekao je Hini dežurni seizmolog Krešimir Kuk, koji kaže da se ne očekuju materijalne štete.

Podaci Seizmološkog zavoda RH razlikuju se od podataka koje je o potresu objavio Europski mediteranski seizmološki centar zbog toga što oni rade izračun, a hrvatski Zavod ima mjerne instrumente u cijeloj Hrvatskoj i ti su podaci, kaže Kuk, točni.

Naime, Europski mediteranski seizmološki centar objavio je na Twitteru da je magnituda potresa iznosila 3,2 stupnja prema Richteru, a epicentar je bio 5 kilometara zapadno od Zagreba na dubini od dva kilometra. Malo kasnije taj je podatak ispravljen na magnitudu od 3,1 stupnjeva.

Društvene mreže odmah su preplavili statusi uznemirenih građana. Mnogi su mislili da se radi o eksploziji, a ne potresu.

Dijelovi grada bez struje

Kao posljedica potresa u Zagrebu došlo je do ispada iz sustava osam trafostanica na području istočnog dijela grada, priopćeno je iz HEP-a u utorak navečer.

Bez napajanja električnom energijom ostali su kupci na području Borongaja, Sigečice, Petrove ulice, Voćarske i Posilovićeve ulice.

Djelatnici HEP-a odmah su izašli na teren i nastoje u što kraćem roku sanirati nastale kvarove, navodi se u priopćenju.

‘Kao da juri voda niz brdo’

“U Savskoj smo se stresli i to dobro. Zovu nas građani iz podsljemenske zone, Sigečice, iz svih dijelova Zagreba”, kazali su za Net.hr u JVP Zagreb.

“Užas, već smo stali pod štokove, ovako se ne sjećam da je zatreslo”, pišu korisnici društvenih mreža.

Oni koji su osjetili potres na stranici Europskog mediteranskog seizmološkog centra napisali su kako se “malo treslo, ali sve je u redu…”, “Treslo se par sekundi. Kao da juri voda niz brdo”, “Snažna detonacija, kao bomba”, “Bilo je vrlo neugodno, pomalo zastrašujuće”, neki su od komentara.

Najsnažniji potres u Zagrebu dogodio se davne 1880. godine, bio je jačine 8 stupnjeva Mercallijeve ljestvice, odnosno 6,3 stupnja po Richteru, s epicentrom na području Medvednice. Razorene su bile brojne zagrebačke zgrade, a mnoštvo stanovništva pobjeglo je ili se iselilo u Beč, Graz, Maribor, Celje, Ljubljanu i Trst. Dvoje ljudi je poginulo, a 29 ih je bilo ozlijeđeno.