Španjolska će izgleda, u dosta uzbudljivom obratu, nakon deset mjeseci kaosa konačno dobiti Vladu

Pozadina nedjeljnog, presudnog sastanka odbora socijalističke stranke

MADRID, SPAIN - FEBRUARY 12: Spain's acting Prime Minister Mariano Rajoy speaks during a press conference following his meeting with the leader of Spanish Socialist Party (PSOE) Pedro Sanchez at the Spanish parliament in Madrid on February 12, 2016. Burak Akbulut / Anadolu Agency, Image: 273862725, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Abaca
FOTO: Profimedia, Abaca

U nedjelju bi konačno mogla završiti politička kriza u Španjolskoj. Na sastanku odbora PSOE, stranke lijevog centra, 300 delegata odlučit će hoće li zemlja konačno dobiti Vladu ili ne.

Izbor stranačkog odbora nosit će veliku političku cijenu, što god odlučili, kontekstualizira Financial Times. Ako su insajderi i analitičari u pravu, stranački čelnici pripremaju teren za zaokret koji bi omogućio formiranje manjinske konzervativne vlade.

Duboke podjele u stranci

Očekuje se da će stranački odbor od svojih izabranim zastupnika zatražiti da se suzdrže od glasanja o povjerenju Mariana Rajoya za novi mandat. Odnosno, da budu suzdržani. To bi trebalo biti dovoljno da lider desnog centra osigura drugi mandat i tako se riješi ova apsurdna kriza.

“Ne mislim da socijalisti sada imaju neku drugu mogućnost. Preostaje im samo da budu suzdržani i olakšaju Rajoyu sastavljanje vlade”, smatra Andres Ortega, politički analitičar koji je bio savjetnik u vrijeme posljednje socijalističke vlade. “No, glasovanje će stvoriti duboku podjelu u stranci i trebat će im puno vremena da se ponovno ujedine.”

Izbor između dva zla

Oko 300 delegata na nedjeljnom će susretu morati izabrati bolju opciju između dva zla. Ako stave veto protiv Rajoya, parlament će se raspustiti i uslijedit će novi izbori. A prema anketama, ne stoje dobro. Ovoga su mjeseca imali i unutarstranački sukob nakon kojeg je izbačen vođa stranke, Pedro Sanchez. Nemaju odgovarajućeg lidera koji bi ih vodio u kampanji, samo privremenog šefa koji je malo poznat na nacionalnoj političkoj sceni.

No, dopuštajući Rajoyu i njegovoj stranci, koja je duboko povezana s korupcijom, da ponovno dođu na vlast, PSOE će sigurno razbjesniti veliki broj svojih birača, i produbiti jaz u stranci.

Jasan znak da je stranačka kohezija ozbiljno ugrožena sigurno je i vijest katalonskog ogranka stranke da će sigurno glasovati protiv Rajoya, bez obzira na to što će stranački odbor odlučiti u nedjelju. Andaluzijski ogranak stranke suprotnog je mišljenja. Ovoga su tjedna najavili kako će biti suzdržani i tako dozvoliti Rajoyu da formira vladu.

Deset mjeseci bez vlade

“Sve upućuje na to da će biti suzdržani”, kaže Pablo Simon, profesor politologije na madridskom sveučilištu. Dodaje kako stranka sigurno, prije svega, želi dobiti na vremenu da se oporave i izaberu novoga vođu. Kaže i kako će PSOE sigurno morati platiti političku cijenu, prije ili kasnije.

Španjolska je bez vlade već deset mjeseci, od prosinca prošle godine. Rajojeva konzervativna stranka PP je najjača stranka, no ni na ponovljenim izborima nakon šest mjeseci nisu uspjeli skupiti potreban broj mandata za potrebnu većinu. Socijalistički lideri upozoravaju da novu Rajoyevu vladu ne čeka lak posao. “Što je uspjeh za PSOE danas? Stati na kraj Rajoyevom političkom programu”, kaže jedan od zastupnika PSOE-a.

S kim će vladati?

I vlada i oporba će se morati suočiti s duboko fragmentiranim parlamentom. Na papiru, ljevica bi trebala biti u mogućnosti skupiti većinu protiv Rajoyeve administracije, ali to bi podrazumijevaju da 85 zastupnika PSOE-a dobije potporu još 71 zastupnika iz ljevičarskog Podemosa, kao i separatističkih zastupnika iz Katalonije i Baskije.

PP je u političkom savezu sa strankom Građana (Ciudadanos), ali će trebati podršku bilo iz PSOE ili regionalnih stranaka za usvajnje svojih zakona i mjera. “To je problem i za PP i za Rajoya”, kaže profesor Simon. “S kojom većinom u Saboru će moći vladati?”