Srbija i Slovenija demantiraju šefa hrvatske policije i ministra Orepića: Nema novog režima prijevoza izbjeglica

Neistina je i da će se zatvarati izbjeglički kampovi u zemljama na balkanskoj ruti

Migrants and refugees wait for security check after crossing the Macedonian border into Serbia, near the village of Miratovac, on January 29, 2016. 

More than one million migrants and refugees crossed the Mediterranean Sea to Europe in 2015, nearly half of them Syrians, according to the UN refugee agency, UNHCR. The International Organisation for Migration said las week that 31,000 had arrived in Greece already this year. / AFP / ARMEND NIMANI
FOTO: AFP

Novi ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić danas je najavio da će izbjeglički kamp u Slavonskom Brodu biti stavljen u hladan pogon te dodao da će ista sudbina zadesiti kampove u Srbiji i Sloveniji. Naime, ravnatelj policije Vlado Dominić kazao je na zajedničkoj presici kako je na zadnjem sastanku ravnatelja policije u Skoplju dogovoreno da će se migranti zajedničkim snagama prevoziti od Makedonije do granice s Austrijom.

“Zaustavljat će se jedino zbog izmjene lokomotiva i policajaca na osiguranju vlaka. Također, ako bi nekome zatrebala liječnička pomoć, ona će mu se i pružiti”, kazao je ministar Orepić, a prenio RTL.

Ministar nije bio jasan

Na to je reagirao srpski ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, koji je demantirao da je dogovoreno ukidanje izbjegličkih kampova u Srbiji, Makedoniji i Hrvatskoj, kao i da će se izbjeglice bez zaustavljanja prevoziti vlakovima do zapadne Europe.

“Što će Hrvatska raditi na svom području nije naša briga, ali izjava ministra (Orepića, op. a.) nije dobro shvaćena ili on nije bio dovoljno jasan. Nema nikakvog sličnog dogovora, neće postojati jedan vlak koji bi iz Atene vozio za Berlin. O tome se razgovaralo, ali nije donesena konačna odluka, nije donijet nikakav zaključak niti će taj vlak odjednom krenuti”, rekao je Vulin novinarima u Skupštini Srbije, prenosi Tanjug.

Da bi se to dogodilo, kaže on, mora se postići dogovor na višoj razini, a to zahtijeva i odgovor na niz pitanja: gdje će se registrirati migranti, tko će provjeravati njihove dokumente… “Ima puno stvari koje moraju biti riješene da bismo razgovarali o nečem sličnom. Zasad sve ostaje kao i do sada”, rekao je Vulin.

Kad će se smanjiti broj migranata

Upitan za izjavu austrijskog šefa diplomacije Sebastijana Kurza da će ta zemlja ograničiti broj migranata, što će utjecati i na zemlje koje su na migrantskoj ruti, poručio je da će se Srbija po tom pitanju ponašati kao i dosad te da će se voditi politikom drugih zemalja.

Broj ljudi koji prolaze balkanskom migrantskom rutom smanjit će se tek kada zemlje zapadne Europe smanje broj migranata koje primaju, istaknuo je srpski ministar.

Na sastanku nije dogovoreno ništa slično

Dogovor o prebacivanju migranata vlakovima iz Makedonije prema Austriji te zatvaranje migrantskih kampova danas je zanijekala i Slovenija. U priopćenju slovenskog ministarstva unutarnjih poslova navodi se da i u režimu prijevoza izbjeglica i migranata prema Austriji i Njemačkoj nije došlo do promjena. Također, ističe se kako na prošlotjednom sastanku u Makedoniji, na kojem su bili predstavnici policija iz Austrije, Hrvatske, Srbije i Makedonije, nije bilo govora o promjenama kakve se sada iznose.

Izbjeglice u koloni hodaju prema kampu u Brežicama
Izbjeglice u koloni hodaju prema kampu u Brežicama PIXSELL

Na tom je sastanku izražena potpora Makedoniji u učinkovitoj kontroli granice s Grčkom, obećana pomoć u policijskim djelatnicima i materijalnim sredstvima, a podržan je i prijedlog o uvođenju jedinstvenog obrasca kojim bi se unificirao postupak registracije migranata u svim državama kroz koje oni prolaze, s time da sve strane u postupku tu proceduru još trebaju potvrditi, navode u Ljubljani.

Slovenija će uvesti dnevnu kvotu?

Slovenski mediji ovih dana javljaju da će i Slovenija po uzoru na neke europske zemlje zaoštriti svoje uvjete za traženje i dobivanje azila, osobito u očekivanju novog strožeg režima primanja migranata koji će ovaj tjedan po najavama uvesti Austrija.

Prema informaciji Slovenskog radija, Austrija namjerava uvesti dnevnu kvotu po kojoj bi iz Slovenije primala najviše tisuću migranata dnevno i to samo preko graničnog prijelaza Šentilj. No, teško je procijeniti kakva će austrijska politika prema migrantima stvarno biti jer je to pitanje sada u središtu kampanje pred predsjedničke izbore u toj zemlji koji se održavaju za mjesec dana, navodi Slovenski radio.

Kamp u Slavonskom Brodu ostaje u funkciji

Kamp za izbjeglice u Slavonskom Brodu i dalje će ostati u funkciji, ali će se ‘snage’ povećavati ili smanjivati u skladu s realnim potrebama, izvijestili su danas iz Ravnateljstva policije RH.

Nakon najave odlaska hrvatskih policajaca u Makedoniju te uvođenja novog modela registracije izbjeglica na balkanskoj ruti, pojavile su se špekulacije o budućnosti slavonskobrodskog kampa, dijelom potaknute i uvođenjem novih mjera u kampu – početkom veljače najprije su ukinuti topli obroci za dio volontera koji rade u kampu, a potom je otkazana suradnja za 50 radnika koji su bili angažirani kroz program javnih radova.

Iz Ravnateljstva policije podsjećaju da je slanje hrvatskih policajaca u Makedoniju rezultat dogovora sa sastanka ravnatelja i direktora policija u Skoplju, 3. veljače. Tada je, kažu u Ravnateljstvu, dogovoreno i uvođenje dodatnih standardiziranih mjera i postupaka, kao i ograničenja za prolazak izbjegličkom rutom s ciljem uspostave stabilnog sustava upravljanja migracijskim tokovima.