Srbijansko izborno povjerenstvo potvrdilo pobjedu Aleksandra Vučića

Vučić je dobio predsjedničke izbore, a njegova stranka će formirati koalicijsku vladu

Serbian President Aleksandar Vucic attends a press conference after the presidential summit of Visegrad Group plus Slovenia and Serbia countries (V4, Czech Republic, Slovakia, Poland, Hungary) on October 3, 2019 in Lany chateau, Central Bohemia. (Photo by Michal Cizek / AFP)
FOTO: AFP

Srbijansko izborno povjerenstvo objavilo je u ponedjeljak rezultate koji na temelju gotovo svih prebrojanih glasova potvrđuju pobjedu Aleksandra Vučića i njegove Srpske napredne stranke (SNS) na predsjedničkim i parlamentarnim izborima. Pobjedom u prvom krugu Vučić je osigurao drugi uzastopni predsjednički mandat, a SNS bi mogla formirati koalicijsku vladu i započeti drugo desetljeće na vlasti.

Na izbore je izašlo 58,62 posto od 6,5 milijuna birača. Obilježile su ih brojne nepravilnosti, opstrukcije na biralištima, incidenti, čak i tučnjave, o čemu bi svoj sud trebalo dati oko 4500 domaćih i inozemnih promatrača. Državno izborno povjerenstvo bi potpunije rezultate trebalo objaviti u ponedjeljak navečer, nakon što je u nedjelju napravilo presedan i u izbornoj noći nije objavilo ni preliminarne podatke.

Dobili 119 od 250 mandata u parlamentu

Nakon prebrojanih 95,45 posto glasova, Vučić je osvojio 58,55 posto glasova, a najbolje plasirani od ostalih sedmero predsjedničkih kandidata je Zdravko Ponoš iz koalicije Ujedinjeni za pobjedu Srbije s 18,34 % glasova. Lista “Zajedno možemo sve” Srpske napredne stranke osvojla je na parlamentarnim izborima 42,92 posto što joj osigurava 119 od 250 mandata u parlamentu.

Slijedi oporbena koalicija “Ujedinjeni za Srbiju” s 13,55 posto glasova odnosno 38 mandata i koalicja “Ivica Dačić- premijer” predvođena Socijalističkom partijom Srbije koja je dobila 11,51 posto glasova ili 32 mandata.

Rezultati potvrđuju predviđanja da bi srbijanski parlament mogao skrenuti udesno, nakon što su mandate osvojile tri konzervativne i rusofilne koalicije – “Nada za Srbiju” s 15 mjesta i 5,4 posto glasova te koalicije oko pokreta Dveri i stranke Zavetnici koje s 3,84% i 3,75% glasova imaju osiguranih po deset mandata.

Deset zastupnika mladoj zeleno-lijevoj koaliciji

Najmanje deset zastupnika imat će i zeleno-lijeva koalicija “Moramo”, najmalađa politička grupacija u Srbiji koja svoj izborni kapital od 4,62 posto glasova temelji na ekološkim prosvjedima koncem prošle godine i snažnom zalaganju protiv rudarenja litija i bora koje u Srbiji planira multinacionalna korporacija “Rio Tinto”.

Na listi manjinskih koalicija i stranaka potvrđen je ulazak u parlament predstavnika hrvatske zajednice Tomislava Žigmanova (DHV) s liste “Zajedno za Vojvodinu – Vojvođani” koja sa 0,64 posto glasova osvaja ukupno dva mandata.

Neuspjeh koalicije Borisa Tadića

Od stranaka nacionalnih manjina, kojima je prirodni izborni prag 10.000 glasova, šest mandata imat će koalicijski partneri naprednjaka – Savez vojvođanskih Mađara (1,6 posto), Muftijin zavet – Usame Zukorlić (0,89 % ili tri mandata) te Stranka demokratske akcije Sandžaka (0,54% i dva mandata), a koalicija Albanaca je osvojila jedan mandat (0,27%).

Od ukupno 19 lista na parlamentarnim izborima, ispod izbornog praga ostale su sve druge liste, pokreti i koalicije, uključujući i manjinske, među kojima stranka Roma. U parlament nije ušla ni koalicija “Ajmo ljudi” bivšeg predsjednika Srbije Borisa Tadića koja je dobila tek 1,67 posto glasova.