Srebrenicu će voditi čovjek koji negira zločin u Srebrenici (i druge važne vijesti o izborima u Bosni)

Izbori su pokazali snagu desnice i prilično otužno stanje na ljevici

FOTO: Profimedia, Abaca

Lokalni izbori koji su u nedjelju održani u BiH ukazali su na jačanje utjecaja najvećih nacionalnih stranaka, dok stranke ljevice nikako ne mogu biti zadovoljne ostvarenim rezultatom. Na stranu izbornih pobjednika svrstao se i čelnik Republike Srpske Milorad Dodik sa svojom strankom.

Izdvojili smo nekoliko najbitnijih stvari.

1. Pobjeda ratnog zločinca u Velikoj Kladuši

Za načelnika Velike Kladuše jučer je izabran Fikret Abdić, čovjek koji je u Hrvatskoj osuđen za ratne zločine. Odnosno, Županijski sud u Karlovcu 2003. osudio je Abdića na 20 godina zatvora, dok mu je Vrhovni sud Hrvatske preinačio kaznu na 15 godina zbog ratnog zločina počinjenog na području Bosanske krajine od 1993. do 1995. godine.

Proglašen je krivim zbog uspostave Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, suprotno Ustavu BiH, te zato što je, kao vrhovni komandat tzv. Narodne odbrane, odgovoran za otvaranje logora i prihvatnih centara, kroz koje je prošlo najmanje 5.000 ljudi. U ožujku 2012. godine pušten je na slobodu iz zatvora u Puli nakon što je odlužio dvije trećine, odnosno deset godina i devet meseci kazne.

2. Izgledni načelnik negira zločine u Srebrenici

Mladen Grujičić, kandidat koalicije “Zajedno za Srebrenicu”, izgledni je novi načelnik Srebrenice. Prema trenutnim rezultatima Grujičić ima gotovo dvostruko više glasova od aktualnog načelnika Ćamila Durakovića.

Dakle, za načelnika Srebrenice, vrlo vjerojatno, izabran je čovjek koji negira zločin u Srebrenici. “To je nametnuta priča i past će kad-tad. Nijedan Srbin i većina Bošnjaka koji ovdje žive ne vjeruju u hašku farsu. Bošnjake koji govore o tome da genocida nije bilo proglašavaju čak ludim,” rekao je, na primjer, prije dva mjeseca za srpske Novosti.

3. Trijumf Milorada Dodika

SNSD Milorada Dodika premoćno je pobijedio u Republici Srpskoj, osvojio je 30 posto više općina nego na prošlim izborima. “Nije se dogodio nijedan incident. I prošle nedjelje i danas RS je doživjela uspjeh. Narod u RS je osjetio razliku u politikama. Savez za promjene je vodio politiku Bakira Izetbegovića u RS. To im se odbilo o političku glavu”, kazao je Dodik, piše Avaz. Prošle se nedjelje u RS održao referendum o slavljenju 9. siječnja kao entitetskog praznika koji je prošao sa gotovo 100 posto glasova.

“SNSD je osvojio 11 gradova ili općina više nego na prošlim izborima. Ostvarili smo sjajan rezultat u Banjoj Luci i čekamo da pokažemo rezultate Igora Radojičića. Spektakularno smo dobili Srbac, Laktaše, Gradišku, Han Pijesak, Istočno Novo Sarejvo, Kalinovik, Foču”, kazao je Dodik.

4. Ne baš dobar rezultat ljevice

SDP u konačnici računa na osam načelničkih mandata, uglavnom na širem tuzlanskom području. Što je nešto manje nego 2012. godine, kada su osvojili vlast u deset općina.

Ljevica je na ovim izborima, generalno, doživjela fijasko, osim SDP-a BiH, jedinu pobjedu ostvarila je još samo mlada stranka ljevice Građanski savez (GS) kojoj je ovo prvo sudjelovanje na izborima. Pobijedili su u Bihaću.

5. Velike pobjede desnih stranaka

U hrvatskom korpusu najbolji rezultat ostvario je HDZ BiH koji je osvojio načelničke pozicije u 18 općina, odnosno četiri više nego na izborima 2012. godine. Važni izborni uspjesi te stranke su pobjede u Vitezu i Varešu, općinama s mješovitom hrvatsko-bošnjačkim stanovništvom.

HDZ 1990., stranka koja se od HDZ BiH izdvojila 2006., uspjela je ipak dobiti vlast u tri općine od kojih je jednu, Kupres, “preoteo” suparničkom HDZ BiH no riječ je o rezultatu koji ne može bitno dovesti u pitanje dominaciju stranke koju vodi Dragan Čović.

Za uvjerljivu naklonost bošnjačkog biračkog tijela uspjela se izboriti koalicija koju čine Stranka demokratske akcije (SDA) i Savez za bolju budućnost (SBB) i te su dvije stranke uspjele osvojiti vlast u barem 34 općine. No lideri stranaka ne kriju da su imali još veća očekivanja.