Što se događalo u danima uoči Prigožinove smrti? Institut za rat: 'U Africi je postalo napeto, šef Wagnera vjerojatno je bježao'

Posljednji put Prigožin je viđen na video snimci u ponedjeljak, navodno u Africi

UNSPECIFIED LOCATION IN AFRICA - AUGUST 21: (----EDITORIAL USE ONLY - MANDATORY CREDIT - 'WAGNER TELEGRAM ACCOUNT / HANDOUT' - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS----) A screen grab captured from a video shared online shows Yevgeny Prigozhin, the founder of the Russian private security company Wagner, holding a rifle in a desert area while wearing camouflage in a video for the first time after his rebellion against the Russian administration in an unspecified location in Africa on August 21, 2023. In the footage shared on the Telegram channel 'Wagner's evacuation', Prigozhin stated that they have made Russia 'even greater' on all continents, including Africa. Wagner Account / Anadolu Agency (Photo by Wagner Account / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Točno dva mjeseca nakon njegove neuspjele pobune protiv ruskog vojnog vrha, u Rusiji se srušio avion u kojem je navodno bio šef Wagnera, Jevgenij Prigožin.

“Rusko Ministarstvo obrane i Kremlj uništavali su Wagnerovu privatnu vojnu tvrtku i slabili Prigožinov autoritet nakon pobune, a ubojstvo najvišeg vodstva Wagnera vjerojatno je bio posljednji korak u eliminaciji Wagnera kao neovisne organizacije”, ocjenjuje Institut za proučavanje rata (ISW) u novom izvješću.

Posljednji put Prigožin je viđen u ponedjeljak, navodno u Africi, gdje se našao nakon što je u sklopu dogovora pronašao azil u Bjelorusiji. ISW piše da je Prigožin vjerojatno pobjegao i iz Afrike zbog pokušaja ruske vojske da potkopa aktivnosti Wagnera u toj regiji. Izvori upoznati s ruskim sigurnosnim službama tvrde da je postojao “napor da se Wagneru potpuno onemogući djelovanje u Africi”, piše ISW.

Ruski plan za Wagnerove plaćenike

“Moguće je da je Prigožin otputovao u Afriku u nadi da će osigurati daljnje misije za plaćenike Wagnera, neovisno o ruskom Ministarstvu obrane i Kremlju”, dodaje se u izvješću.

Prema insajderskom izvoru, ruska vojska je planirala Wagneru u potpunosti onemogućiti djelovanje u Africi te plaćenike zamijeniti korpusom od 20.000 vojnika. Izvor je dodao da se Prigožin duboko protivio tim naporima i “činio sve kako bi ih spriječio”.

ISW je primijetio da su Prigožin i Wagnerovi predstavnici sredinom kolovoza intenzivirali napore da ponovno uspostave Wagner u Africi i na Bliskom istoku, a Prigožin je čak objavio video samoga sebe u neodređenoj afričkoj zemlji 21. kolovoza, što je jedan od rijetkih objavljenih video snimaka Prigožina nakon pobune. Budućnost Wagnera bez Jevgenija Prigožina je neizvjesna, zaključuje Institut za proučavanje rata.