Stručnjaci za sigurnosna pitanja za Telegram analiziraju hoće li napad u Parizu ograničiti slobodu kretanja

Igor Tabak i Mate Laušić analiziraju napad u Parizu

FOTO: AFP/AFP

Hrvatski eksperti za sigurnost smatraju da je Pariz po drugi put u jednoj godini izložen terorističkim napadima jer je Francuska vanjska politika izuzetno angažirana u ratu protiv islamskih terorista. “Njezino vojno djelovanje širom prostora Islama jednako je aktivno kao i američko, ako ne i aktivnije. U nekim državama, kao što su Mali i Centralnoafrička Republika, Francuska prevodi međunarodne vojne akcije”, tvrdi Igor Tabak, vojni analitičar i stručnjak za sigurnost.

“Još sam nakon otmice Tomislava Salopeka rekao da se danas na svijetu sigurnim mogu osjećati samo Eskimi i stanovnici Tonga. Bilo koja zapadna zemlja, pogotovo Francuska, koja je jedna od osnivačica Antiterorističke koalicije, može postati meta terorista”, objašnjava Mate Laušić, stručnjak za terorizam.

Teroristi mogu ušetati u svačije dvorište

Laušić smatra da se je teroristička grupa odlučila napasti Pariz, grad koji se nalazi u srcu Europe i izaziva veliku medijsku pozornost, a ne neki manji provincijski francuski grad. Odabrali su tzv. nebranjive ciljeve, stadion i kazalište, odnosno mjesta na kojem se nalazi velik broj nevinih ljudi. “Teroristi su ponovo htjeli pokazati kako mogu ušetati u svačije dvorište i napraviti što godi im padne na pamet”, kaže Laušić. Također pretpostavlja kako bi jučerašnji napadi u Parizu mogli biti povezani sa sudjelovanjem Francuske u zračnim napadima u Siriji.

“Sustav sigurnosti nije zakazao, a policijske snage su bile na visini zadatka”, kaže Igor Tabak. U trenutku kada je bila suočena s čitavim nizom raspršenih kriza diljem grada, policija je unutar jednog sata upala u kazalište, probila opsadu objekta i spasila taoce. Francuske policijske snage morale su evakuirati predsjednika, ministre i strane dužnosnike, ali i istovremeno prebacivati fokus djelovanja na sedam lokacija u Parizu, gdje su se dogodili teroristički napadi.

Hoće li terorizam ugroziti slobodu kretanja
Hoće li terorizam ugroziti slobodu kretanja AFP/AFP

Zakazao je preventivan sustav

“Zakazao je preventivni sustav. Obavještajne službe su imale neke spoznaje o ovome napadu, što su već objavili neki svjetski mediji. Vjerojatno su se štitile zračne luke, željezničke postaje i velika prometna čvorišta”, kaže Laušić. Smatra da se na temelju prvih obavještajnih spoznaja trebalo krenuti u akciju, odnosno uhićenja. “Tijekom tih uhićenja se, nažalost, moglo dogoditi da bez slobode ostanu nevine osobe, kao što se događalo u američkom Guantanamu.

To su iznimno komplicirane odluke”, objašnjava. Obojica stručnjaka za sigurnost tvrde kako teroristički napadi utječu na slobodu kretanja. Međutim, ne vjeruju da će napad u Parizu za posljedicu imati značajnije ograničavanje ostalih sloboda u Europskoj Uniji, kao što se dogodilo u SAD-u nakon 11. rujna 2001. godine. “U Europskoj Uniji slobode su već ograničene. Primjerice, kada govorimo o slobodi kretanja, niti u jedan europski avion se na može ući bez ozbiljnog pretresa””, kaže Laušić.

Tabak također smatra da kako teroristički napadi naviše utječu na slobodu kretanja: “Hrvatska u posljednje vrijeme svjedoči podizanju ograda i suspendiranju Schengena zbog migracija”. Francuska država, zaključuju, ima izuzetno jak sigurnosni sustav, ali i nekoliko ružnih iskustava s terorističkim napadima, pa vjerojatno neće dozvoliti uspostavljanje bilo kakvih mjera koje bi na dulji rok ograničile slobode svojih državljana. Vjeruju da će se granice vrlo brzo otvoriti.