Studenti danas prosvjeduju zbog sulude situacije na Sveučilištu; evo par stvari koje trebate znati

Prosvjed pod nazivom 'Sveučilište može bolje' počinje u 17 sati na Trgu Republike Hrvatske

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Uoči izbora novog zagrebačkog rektora studenti okupljeni u inicijativu Sveučilišna platforma danas će održati prosvjed pod nazivom Sveučilište mora bolje. Iz Sveučilišne platforme poručuju kako prosvjedom žele pokazati protivljenje postupcima Sveučilišta “koje šačica moćnika koristi za svoje privatne interese”.

Također, protive se netransparentnosti cijelog procesa izbora rektora, budući da će izborna sjednica, kako trenutno stvari stoje, biti zatvorena za javnost. Prosvjed počinje u 17 sati na Trgu Republike Hrvatske, donedavnom Trgu maršala Tita, a mi smo izdvojili nekoliko bitnijih stvari o posljednjim događajima na Sveučilištu.

1. Tko stoji iza prosvjeda?

Današnji prosvjed organizira Sveučilišna platforma koja okuplja studente sa Zagrebačkog sveučilišta. Kažu kako su se na djelovanje odlučili zbog kontinuirane degradacije Sveučilišta i netransparentnosti koju gledaju posljednje četiri godine na Sveučilištu.

2. Zbog čega prosvjeduju?

Kako su istaknuli u svom pozivu na prosvjed, iz Sveučilišne platforme žele pokazati nezadovoljstvo stanjem na Sveučilištu i dosadašnjim rektorom Damirom Borasom te poslati svoju poruku uoči izbora za novog rektora. “Iako pravo glasa u izborima nemamo, neka se naš glas čuje. Za dobrobit i bolju budućnost naše djece i svih nas izađimo na ovaj prosvjed i pokažimo da ne želimo da Sveučilištem koje mi financiramo još četiri godine vlada korupcija i klijentelizam. Izađimo i pokažimo da Sveučilište ne pripada šačici moćnika koji ga koriste za svoje privatne interese, nego da ono pripada svima nama. Izađimo i poručimo da Sveučilište mora bolje!”, poručuju iz inicijative u svom pozivu.

3. Kada su izbori za novog rektora?

Novi rektor zagrebačkog Sveučilišta bira se 23. veljače, odnosno ovoga petka. Rektora koji će sljedeće četiri godine biti na čelu Sveučilišta biraju članovi Senata, njih 70. Na ovim izborima dvojica su kandidata, aktualni rektor Damir Boras i profesor na Prirodoslovno matematičkom fakultetu Damir Bakić. Malo nakon što je Bakić, koji se zalaže za veću otvorenost Sveučilišta i promjene u odnosu na sadašnje stanje, najavio svoju kandidaturu, naš novinar dugo je razgovarao s njim. Intervju možete pročitati ovdje.

4. Apel novinara da sjednica bude otvorena

Izborna sjednica Senata u petak mogla bi biti zatvorena za javnost, pa su novinari 26 redakcija tražili da se to promijeni. U apelu koji su uputili Sveučilištu pišu kako “izbor rektora nije i ne može biti interes samo stručnog tijela Sveučilišta, Senata koji broji 70 članova, već čitavog Sveučilišta i cjelokupne javnosti”. Pozivaju stoga da sjednica bude otvorena tim više što zatvorenost izborne sjednice nema uporište niti u aktima Sveučilišta.

Predsjednik Izbornog povjerenstva za izbor rektora Enes Midžić odgovorio je novinarima kako je odluka kojom se na sjednice Senata pozivaju predstavnici javnih medija na tijelima Sveučilišta, odnosno Sveučilišnom savjetu, Senatu, Proširenom rektorskom kolegiju i rektoru. Inače, za petak je već najavljena presica nakon izbornog Senata u petak, na kojoj će se obratiti novoizabrani rektor.

5. Kako su sa Sveučilišta pokušali objasniti zatvorenost izbornog procesa?

Prošloga tjedna novinarima je bilo onemogućeno da prate sjednicu Senata na kojoj su kandidati za rektora predstavljali programe. Umjesto toga, održana je novinarska konferencija na kojoj se odluka o zatvaranju sjednica pokušala objasniti. Jedan od prorektora Miljenko Šimpraga tada je rekao kako je takva praksa i kako smatraju da bi “otvaranje sjednica bio pritisak javnosti na članove Senata”.

6. Što na sve kaže ministrica Divjak?

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak poručila je kako se zalaže za otvorenost procesa izbora rektora obzirom da se to tiče svih djelatnika i studenata Sveučilišta, a ne samo članova Senata koji direktno biraju rektora. Ministrica je u intervjuu koji je u srijedu dala za Media Servis kazala i kako se, obzirom na političku poziciju, ne može pridružiti prosvjedu jer bi to bilo miješanje u autonomiju sveučilišta.